Історія регіонів України для школярів: про проєкт "Що ти знаєш про?" розповіла координаторка МАН-платформи Інна Дзиндра

Інна Дзиндра. Скриншот: kanaldim.tv

Проєкт "Що ти знаєш про?" пов'язаний із історією різних регіонів України. Його створили студент-історики спільно з Малою академією наук. Скільки серій готові знімати автори, на кого розрахований проєкт та хто його рекламує, у "Ранку Вдома" розповіла координаторка МАН-платформи Інна Дзиндра.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Скільки часу вже існує YouTube-канал Малої академії наук і які ви вже маєте проєкти?

— Понад три роки. Популярним канал став після того, коли запустили МАН-платформу. Це наш основний науково-популярний діджитал ресурс для школярів, підлітків та вчителів. Там ми маємо відеопроєкти, подкасти та МАН-медіа.

В основному ми випускаємо багато продуктів на тему фізики й хімії, наприклад, експерименти. Також є профорієнтаційні відеопроєкти, де ми розповідаємо про ІТ-професії. Щоб підліток, який обирає професію, зрозумів, що це за сфера. Наш останній проєкт стосується 10 професій для відбудови України. Ми розповідаємо про ті професії, які вже зараз актуальні, в тому числі профтехнічні.

Один з наших улюблених відеопроєктів — про історію регіонів України "Що ти знаєш про?" можна переглянути й на YouTube і на МАН-платформі.

Розкажіть детальніше про проєкт "Що ти знаєш про?".

— Ми захотіли розповісти нашій аудиторії історію України. Проєкт про всі регіони України. Це 25 випусків. Кожен з них включає три розділи: відома подія, відома особистість та історична постать, яка народилася або працювала на цій території. Через ці три аспекти ми розкриваємо красу кожного регіону. Відео легко дивитися, адже вони цікаві та короткі — до 10 хвилин.

Наприклад, ми часто чуємо про Пилипа Орлика чи Соломію Крушельницьку, але не до кінця розуміємо, в якому регіоні вони жили, коли вони народилися, як зростали. Коли ти розумієш, що це, наприклад, містечко неподалік твого населеного пункту, ти відчуваєш свою залученість.

— На кого розрахований проєкт?

— В Малій академії наук працюють переважно зі школярами. Втім, цей проєкт стане у пригоді усім, хто прагне вчити історію свого краю. Впевнена, він буде цікавим широкому загалу.

— Розкажіть про авторів та ведучих цього проєкту?

— Ми створювали його в колаборації з молодіжним проєктом "Публічна історія". Це студентська ініціатива університету імені Шевченка. Студенти історичного факультету проводять тренінги для дітей і розповідають про історію в цікавому форматі. Це позашкілля. Вони допомагають із текстами, сценарієм. Наша команда їх редагує.

Студенти насправді дуже ініціативні, і вони самі прийшли до нас з такою ідеєю. Вони насправді доволі багато знають поза межами звичайної програми. Власне, це допомагає віднайти маловідомі елементи історії.

Скільки підписників слідкує за проєктом?

— Близько 10 000 осіб. Також ми запустили рубрику "Амбасадори", щоб рекламувати проєкт "Що ти знаєш про?". Для кожного регіону вибираємо амбасадора. Для Дніпровщини — це Антон Тимошенко, для Харківщини — Фагот. Таким чином лідери думок часто поширюють інформацію про рідний край.

Якщо з одного регіону є кілька відомих вихідців, то за якими критеріями обираєте одного? 

— Ми вибираємо того, про кого менше знають, аби відкривати історію краю по-новому. Наприклад, коли ми розповідали про Київщину, то розкрили відому постать — Голду Меєр. Вона народилася в Києві. Це теж цікавий такий аспект, щоб поглянути на світову історію крізь призму української.

Загалом місія Малої академії наук — прищепити дитині допитливість та розкрити її таланти. Це може бути будь-що — від підприємництва до хімії, фізики, астрономії, історії.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір