"Гра в солдатики": про дії РФ у Чорному морі говоримо з експертом Інституту Чорноморських досліджень
Росія не поспішає відкликати свої військові кораблі з Чорного моря. Яка реакція світової спільноти, які проблеми у Росії з озброєнням, і чого очікувати Україні — ситуацію у програмі "На самом деле: Крым" телеканалу "Дом" коментує керівник проєкту "Інститут Чорноморських стратегічних досліджень" Андрій Клименко.
Ведучий програми — Дмитро Сіманський.
— Кілька днів тому Чорне море було просто нашпиговане військовими кораблями. Яка ситуація зараз?
— Нічого не змінилося. Всі 15 одиниць Каспійської флотилії залишаються в Чорному морі. Чотири великі десантні кораблі — два Балтійського флоту і два Північного, які увійшли туди близько 10 днів тому, — залишаються в Чорному морі, в Криму.
Крім того, в останні 2-3 роки постійний склад ескадри Чорноморського флоту в Сирії, який базується в порту Тартус, становить 6-7 одиниць бойових кораблів. Зараз їх там лише два. А все інше — стягнуто до Чорного моря.
— Тобто відведення військ, про яке заявив міністр оборони РФ Сергій Шойгу, мало на увазі лише солдатів, піхоту?
— Потрібно нагадати, що під час війни, або де-факто війни, інформація і канали ЗМІ використовуються насамперед для дезінформації. Я задоволений тим, що і в Україні не вірять тому, що сказав Шойгу, і на Заході не вірять. І ми бачимо щодня подібні заяви і від США, і від НАТО, і від ОБСЄ.
Крім того, ми майже щодня бачимо по 3-4 літаки-розвідники, які облітають по периметру і Крим, і лінію розмежування на сході України. Це переважно стратегічні безпілотники і пілотовані літаки-розвідники. Таким чином моніториться реальна ситуація з відведенням військ, техніки і тому подібне. І ми поки не бачимо підтверджень, зокрема й від західних джерел, що таке відведення відбувається.
— Вперше з 2008 року в Чорне море зайшов американський корабель берегової охорони Hamilton (Хемілтон). Чи є це відповіддю на продовження нагнітання ситуації в Чорному морі?
— Можу припустити, що під час телефонної розмови президента Байдена з Путіним останній попросив США зробити якийсь там невеличкий жест у плані перевірки їхньої здатності домовлятися. І тому, ймовірно, США пішли на те, щоб продемонструвати, що вони готові домовлятися. І два ракетних есмінці перебували там поруч — в Егейському морі.
Увійшов корабель берегової охорони Hamilton. ЗМІ поспішили його назвати катером, оскільки за нашими мірками це патрульний фрегат. Його водотоннажність — 4000 т, довжина — 150 м, екіпаж — близько 200 осіб, і корабель за габаритами можна порівняти з флагманом ВМС України "Гетьман Сагайдачний". Великий корабель класу фрегат. Але тут є така родзинка: це не військовий корабель, берегова охорона США в мирний час — правоохоронний орган. Це морська поліція.
— І конвенція Монтре (ухвалена в 1936 році, відновила суверенітет Туреччини над протоками Босфор і Дарданелли з Чорного в Середземне море) на нього не поширюється?
— Сто відсотків. І вони входять до складу Військово-морських сил США, лише коли Штати перебувають в умовах війни. Тому конвенція Монтре на нього не поширюється, і він може перебувати понад 21 день.
Думаю, таким чином американці тестують реакцію і Туреччини, і міжнародних юристів, і Росії. Днями був великий закритий брифінг для представників посольств з усіма 30 країнами НАТО при штаб-квартирі НАТО в Брюсселі. І ми ще раз наголосили їм на тому, що це дуже добре, коли ми бачимо над Чорним морем розвідувальні літаки. Але літаки — це розвідка. А коли наявний військовий корабель — це стримування.
Хочу нагадати, що трагічного дня 2 травня 2014 року, коли ми могли опинитися з так званою "Одеською народною республікою", цього не сталося тому, що в Чорному морі були два військові кораблі НАТО. І росіяни не наважилися тоді йти на десантну операцію в напрямку Одеси. А така реальність існувала.
— Щодо дій Росії в Чорному морі речник Держдепартаменту США Нед Прайс сказав таке: "Це є ще однією неспровокованою ескалацією в тривалій кампанії Москви з підриву і дестабілізації України". Яку частину Чорного моря Росія де-факто вже окупувала?
— Якщо говорити про ту частину українського шельфу, яку Росія тепер вважає своєю, то це приблизно одна третина української морської економічної зони. Звичайно, ніхто цього не визнає.
Коли у другому півріччі 2018 року почалася "війна навчань", для нас було дивно, що Росія перекрила для фейкових навчань близько 20% території Чорного моря. Тепер ми буваємо свідками того, що до 40% Чорного моря виявляється перекритим. Але в більшості випадків ніяких навчань там не проводиться.
Район оголошується закритим для судноплавства, всі комерційні судна і військові судна інших країн змушені його обходити, щоб не створювати небезпечні інциденти. А насправді це просто у них гра така "в солдатики і матросики". Це поведінка зграї дворових бандитів, у яких більше ножів у кишенях.
— Всупереч заявам РФ про відведення військ, експерти вважають ситуацію напруженою. Крім того, вони там все ж таки проводять демонстративні вчення. Під час одного з останніх відпрацьовували запуск ракет по кораблях. Як ви вважаєте, наскільки серйозно Росія готується до війни?
— Важливо, що днями з вуст найвищих посадових осіб РФ пролунали словосполучення "війна з Україною". Почав цю справу пан Лавров (глава МЗС РФ, — ред.), який сказав в інтерв'ю РІА "Новости", що війни з Україною можна і потрібно уникнути. Але ми знаємо ще з часів Сталіна і Молотова кремлівську риторику, коли вони говорять протилежне тому, що думають. А останні два дні цим бавиться прессекретар Путіна пан Пєсков, який також вживає слова "війна з Україною".
Росія дійсно не досягнула своєї мети щодо навчань армії і її підготовки. Після 2008 року, коли у Росії було виявлено величезні проблеми в стані збройних сил під час нападу на Грузію, була оголошена 10-річна програма реформ. Ця програма дійсно була дуже сильною, і армія РФ дійсно змінилася багато в чому. І технічно, і з погляду побудови своєї організаційно-штатної структури тощо.
Але постійно залишається традиційно високий шанс на відоме російське нехлюйство, на російський "авось", а злодійство — це "святе". Я думаю, що на цих так званих навчаннях, коли вони дві армії передислокували, сотні мільйонів потрапили в "потрібні кишені".
Вони ці ракети піарять дуже сильно. Але насправді там є проблеми. У них зараз кількість осередків для випуску ракет більше, ніж цих ракет вироблено. Очевидно, вони поспішають виконати чергове рішення партії та уряду, і як завжди, хтось щось "не докрутили".
— Питання про боєготовність українського флоту — чи маємо ми якісь шанси протистояти Росії на морі?
— Зважаючи на те, що вважати морем.
Ми маємо шанси. У нас хороша берегова оборона, у нас хороша морська піхота, у нас хороша берегова артилерія. До того ж це не лише гармати, але й сучасні системи далекого залпового вогню.
З корабельним складом, загальновідомо, що у нас серйозні проблеми. І у нас серйозні проблеми з авіацією. Ми вже декілька років говоримо нашим західним колегам про те, що потрібно вводити патрульний проєкт НАТО або ЄС із захисту судноплавства. Тим паче, що і НАТО, і ЄС мають досвід таких проєктів антипіратських дій у Червоному морі, в Аденській затоці — проти сомалійських піратів.
Потрібно закривати на 100% присутність кораблів НАТО. До цього справа йде. В Констанці зараз поступово формується логістична база для такого морського угруповання. І я думаю, що ми дійдемо до цього.
Кожного дня, коли немає серйозних сильних кораблів чорноморських країн НАТО в Чорному морі — це вікно можливостей для російського десанту. Зараз там 10 десантних кораблів (РФ, — ред.), це 10 батальйонно-тактичних груп, які вони можуть висадити на наше узбережжя.