День всесвітньої спадщини та день народження Мар'яна Крушельницького: 18 квітня в історії

Фото: kanaldim.tv

Зустрічаємо вівторок, 18 квітня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

18 квітня 1506 року розпочалось будівництво собору Святого Петра у Римі. На сьогодні це найбільша християнська церква у світі. За легендою, храм розташований на місці поховання апостола Петра. Протягом 120 років його зводили 12 архітекторів, зокрема, неперевершений Мікеланджело.

Монументальність і оздоблення інтер'єру базиліки вражає великою кількістю золота, мозаїк, величних статуй святих. У будівлі розташований і Ватиканський історико-художній музей "Скарбниця Святого Петра".

Унікальною пам'яткою ватиканської колекції вважається позолочений срібний хрест з частинками дерев'яного хреста, на якому був розп'ятий Ісус Христос.

Цього дня виповнюється 126 років від дня народження одного з основоположників українського театрального мистецтва XX століття Мар'яна Крушельницького. Він починав актором у театрах Тернополя і Львова, а згодом став художнім керівником найкращого театру свого часу "Березіль". Сьогодні це Харківський державний драматичний театр імені Тараса Шевченка.

Крушельницький понад 10 років працював у Київському українському драматичному театрі імені Івана Франка і мав неабиякий талант перевтілення. Одна з його ключових робіт в ролі Омелька і Борулі у п'єсі "Мартин Боруля" Карпенка-Карого. Крушельницький також працював у столичному театральному університеті, був послідовником ідей свого вчителя і наставника Леся Курбаса. 

18 квітня у світі відзначають День всесвітньої спадщини. До початку повномасштабного російського вторгнення в Україні налічувалося понад 130 тисяч історичних пам'яток. Наразі зафіксовано понад 500 воєнних злочинів проти об'єктів української культурної спадщини.

Ворожа армія фактично знищила художній музей імені Архипа Куїнджі у Маріуполі. Будинок "Слово", який був побудований на околиці Харкова наприкінці 1920-х років, Харківську синагогу — одну з найбільших в Європі.

Окупанти зруйнували драматичний театр у Маріуполі — один із найстаріших театрів Лівобережної України. Така ж доля спіткала і музей Марії Примаченко в Іванкові, що на Київщині. Десятки українських музеїв росіяни пограбували, а майно вивезли до федерації.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір