День українського добровольця та день народження Альберта Ейнштейна — 14 березня в історії

Зустрічаємо четвер, 14 березня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

14 березня 1879 року в Німеччині народився видатний фізик Альберт Ейнштейн. Шкільні вчителі вважали, що хлопець ні на що не здатен. Проте саме він у дорослому житті зробив відкриття, які визначили розвиток сучасної фізики. Найбільш відоме — це теорія відносності. Ейнштейн — автор майже 300 робіт з фізики та майже 150 книжок в інших наукових галузях. За відкриття закону фотоефекту, який відкрив дорогу до розробки напівпровідників та сприяв появі сучасної комп'ютерної та лазерної техніки, вчений отримав Нобелівську премію.

Цього дня 1891 року народився український актор і режисер Амвросій Бучма. Понад два десятиліття він працював у Київському національному драматичному театрі імені Івана Франка. Ключову роль — Миколи Задорожного, зіграв у п'єсі "Украдене щастя". Цей образ він відтворив і в кіно. На рахунку актора 300 ролей на театральній сцені та більш як 30 — у кіно. Свої найкращі образи він втілив у фільмах "Іван Стодоля", "Вітер зі Сходу", "У далекому плаванні".

Проти ночі 14 березня 1939 року Угорщина напала на Карпатську Україну. Воєнний загін січовиків чинив героїчний опір майже сорокатисячній армії союзниці Третього рейху. Проте сили були нерівні. За кілька днів угорські війська окупували найменшу державу з найбільшими національними амбіціями. Саме так у Європі називали Карпатську Україну. В обороні краю тоді загинули від 2 000 до 6 000 січовиків.

34 роки тому над будівлею міської ради у місті Стрий, що на Львівщині, замайорів синьо-жовтий прапор. Це було перше публічне підняття українського стяга над радянською установою. Невдовзі його підняли у Тернополі, Івано-Франківську, Житомирі й, зрештою, у Києві. Вже з проголошенням незалежності України синьо-жовтий прапор визнали одним з національних символів державності. Сьогодні український стяг — це уособлення спротиву та української незламності.

16 березня — День українського добровольця. Цього дня у 2014 році з Майдану на тренувальну базу під Києвом вирушили перші 500 бійців, аби стати на захист Батьківщини. Згодом до них доєдналися тисячі інших добровольців. З початком російської агресії проти України навесні 2014 року у військкоматах країни зафіксували рекордну явку. Ситуація повторилась в лютому 2022 року, коли Росія розпочала повномасштабну війну. Мета Дня добровольця — висловити свою повагу всім, хто з власної волі пішов захищати незалежність й територіальну цілісність України.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір