День народження Тараса Тополі та знайдення Золотої пекторалі: 21 червня в історії

Зустрічаємо середу, 21 червня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

21 червня 1897 року у Полтаві народився вчений-винахідник, розробник ракетної техніки і теорії космічних польотів Юрій Кондратюк. Він першим сформулював теорію багатоступеневих ракет, вивчав проблеми створення проміжних міжпланетних без, використання сонячної енергії та гравітаційного поля небесних тіл. 1929-го Кондратюк опублікував найвідомішу свою працю "Завоювання міжпланетних просторів". Робота над книжкою, яку в подальшому придбала бібліотека Конгресу США, тривала понад 10 років. У ній інженер описав оптимальну траєкторію польоту від Землі до Місяця, котра згодом була названа "Траса Кондратюка". Один із керівників космічної програми "Аполлон" Джон Губолт згадував: "Коли на світанку у березні 1968-го я на мисі Канаверал із завмиранням серця стежив за стартом ракети, що несла корабель "Аполлон" у напрямку Місяця, то думав у цей час про українця Юрія Кондратюка". 50 років тому він розробив ту саму трасу, якою мали летіти наші астронавти. На честь Юрія Кондратюка був названий один із кратерів на зворотному боці супутника Землі. 

21 червня 1971 року в кургані Товста Могила Дніпропетровської області була знайдена Золота пектораль. Цю величезну нагрудну прикрасу скіфського царя виявила експедиція Інституту археології. За переказами, керівник експедиції Борис Мозолевський перед тим, як виїхати на розкопки, залишив таку записку: "Беру на себе зобов'язання знайти щось велике і блискуче". І це справдилося. Пектораль із золота 958-ї проби датується IV сторіччям до нашої ери. Її вага 1150 грамів, а діаметр 30 сантиметрів 6 міліметрів. Скіфську золоту пектораль вважають найбільшою археологічною знахідкою ХХ століття і шедевром світового мистецтва. Її орієнтовна вартість 2 мільйони доларів. 

Лідеру рок-гурту "Антитіла" Тарасу Тополі виповнюється 36 років. Після початку повномасштабної війни Росії проти України співак вступив спершу до лав територіальної оборони Києва, а потім — до ЗСУ. Навесні 2022-го "Антитіла" та англійський виконавець Ед Ширан презентували спільний ремейк пісні Еда 2step і відеокліп до неї. Ролик знімали у зруйнованому росіянами Ірпені, Києві, а також у Харківській області. У лютому 2023 року рок-гурт презентував відео на пісню, присвячену нашим захисникам "Фортеця Бахмут". Зйомки у самісінькому епіцентрі бойових дій тривали майже три доби. Головні герої відео — воїни 45 окремої артилерійської бригади під час виконання бойового завдання.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір