Цей скарб знайшли на Закарпатті: як українець відроджує забутий у часи СРСР український напій

Роман Пелех відновлює давній напій контабас. Скриншот: kanaldim.tv

Контабас — стародавній український напій зі смородини, який був забутий за часів Радянського Союзу. Бізнесмен, а нині ветеран російсько-української війни, Роман Пелех випадково знайшов кілька пляшок напою в закинутій хаті на Закарпатті. Поруч був зошит з рецептами. Чоловік спробував відродити виробництво контабасу, але це виявилося не так просто, йдеться в матеріалі "Ранку Вдома".

Роман Пелех розливає стародавній український напій "Контабас". Він був забутий за часів "совєтів", допоки чоловік випадково його не знайшов у закинутій хаті на Закарпатті.

"Якби я раніше до цього не займався алкоголем, то, напевно просто вилив би його. У тій хаті, крім цього, було багато чого цікавого. Ми знайшли пиво "Мукачівське". Пиво часів Австро-Угорської імперії", — пригадав ветеран російсько-української війни, засновник бренду "Контапел" Роман Пелех.

Поруч із самим напоєм Роман знайшов зошити з рецептом контабасу і почав його вивчати.

"Останню згадку про "контабас" я читав в словнику Грінченка 1890 року. Це значить, що, як мінімум, сто чи двісті років до цього цей напій вже пили", — розповів Роман Пелех. 

Роман вирішив відновити напій, який готували наші предки. Але це виявилося не просто. Основа контабасу — це бруньки чорної смородини. Здавалося б, Україна славиться цією ягодою, але дістати бруньки дуже важко.

Тож чоловік вирішив спробувати виростити смородину самотужки. Обміняв машину дружини на земельну ділянку. Однак аграрна справа не пішла. Зрештою, чоловік просто розмістив оголошення про купівлю гілочок чорної смородини у соцмережах.

Перші сто пляшок Роман Пелех розпродав через соцмережі. Однойменний напій "Контабас" одразу став популярний серед гурманів.

"Тільки на другий ковток, можна зрозуміти, що там є смородина, зелене яблуко, м'ята, хвойні", — провадить Роман Пелех.

Технологія виробництва напою секретна. Втім, Роман розкриває знімальній групі "Ранку Вдома" деякі деталі.

"Ми робимо холодну фільтрацію. Для цього охолоджуємо напій, а потім використовуємо спеціальний фільтр. Це одна із технологічних штучок, щоб не було осаду, мутності", — пояснив виробник контабасу.

Аби налагодити виробництво, чоловікові знадобилось кілька років, та все зупинила повномасштабна війна. 24 лютого 2022 року Роман Пелех вивіз сім'ю на Закарпаття, а сам вступив до тероборони.

Після деокупації Київщини воював на Миколаївщині та Херсонщині. Не маючи жодних військових знань, Роман Пелех став мінометником. Усього вчився просто на полі бою.

Під час служби військовий кілька разів отримував контузію, опісля чого його перевели в запас. Тож ветеран вирішив повернутися до виробництва "Контабасу".

Роман починає знайомити українців з напоєм наших предків через супермаркети та ресторани. Вишуканий смак "Контабасу" оцінили й іноземці. У майбутньому Роман мріє відкрити стародавній український напій усьому світу.

Також цікаво:

Прямий ефір