Час переходити до наступальної операції: інтерв'ю з генералом Миколою Маломужем

Ситуація в Україні на 20 червня. Ілюстрація: twitter.com/War_Mapper

Росія сама перешкоджає своїм збройним силам, продовжуючи називати війну в Україні "спеціальною військовою операцією", вважають в Інституті вивчення війни. Кремль намагається знайти законні засоби покарати тих, хто відмовляється від мобілізації. Адже визначення "спеціальна військова операція" зовсім не передбачає загальної мобілізації. Російської артилерії та піхоти тим часом не вистачає, щоб захопити Сєвєродонецьк, у місті тривають бої.

Воєнну ситуацію в Україні в ефірі марафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA обговорюємо з керівником Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.), генералом армії України Миколою Маломужем.

— За останніми даними Генштабу ЗСУ, вдалі контратаки завдають наші війська на Запорізькому напрямку. Контратаки ведуться і на Херсонському напрямку, і на Мелітопольському. До Мелітополя залишається близько 10 км, до Херсона — понад 18 км. Є окремі приклади контратак і на Донбасі. Чи можна озвучувати подальші дії щодо контратак — де вони можуть розпочатися?

— Ми переходимо вже до тактичних дій, особливо щодо контратак. Розвиток наступальних операцій можливий там, де вже є концентрація нових сил та засобів українських військовослужбовців. Це вже підготовлені резерви та озброєння, техніка, яка надходить від нашого ВПК та західних партнерів.

Озброєння від наших партнерів іде секторально, але дуже багатопланово, графіки вже виконуються чітко. Це ракетні засоби, далекобійна артилерія, бронетанкова техніка, самохідні артилерійські установки (САУ), БТРи, танкові підрозділи. Тобто, це вже більше техніка прориву. І навіть уже поступово виходимо на системи протиповітряної оборони.

І вже ситуація назріла. Час переходити до наступальної операції. Сидіти в окопах, захищати рубежі — це також важливо. Але там, де ми вже готові, потрібно завдавати ударів.

Особливо на ділянках, з яких вони знімають сили та перекидають на Донецький та Луганський напрямки. Їхнє завдання зараз — захопити Донбас, а потім перейти на південь. Ми ж використовуємо цю ситуацію і завдаємо ударів по південних напрямках: Херсонський, Запорізький, Мелітополь. Це дуже правильно.

Ситуація на Донбасі на 19 червня. Ілюстрація: twitter.com/War_Mapper

Але в цій ситуації потрібно й консолідувати більше сил і засобів, щоб ми не лише просувалися, вигризали окремі території, а проводили контрудари — і з тилу, і з флангів, щоби були великі прориви.

Ось якби біля Херсона ми пробили б лівий фланг, то створили б умови для оточення Херсона та втечі супротивника. Так само по Мелітополю. Так само і за іншими російськими угрупованнями, які зараз уже ослаблені.

Противник зазнає поразки, за багатьма напрямами, це потрібно розвивати. Тоді успіх буде ефективним, і противник залишатиме південні регіони, включаючи Херсон, Херсонську область, Запорізьку область та Миколаївський регіон, де вони окремо контролюють ситуацію.

Ситуація на півдні України на 19 червня. Ілюстрація: twitter.com/War_Mapper

— Деякі експерти прогнозують, що за кілька тижнів ЗСУ можуть бути у центрі Херсона. Але також українська розвідка повідомляє, що Росія на тимчасово окупованих територіях, зокрема на Херсонщині, активно виставляє системи ППО. Всі ці С-300, далекобійні установки. Щоб унеможливити наступ з неба. Як тут реагувати українському Генштабу?

— Насамперед потрібно маневрувати щодо наших наступальних операцій. І тут дуже важливо, щоби ми обрали нову тактику. Це дії в нічний час, дії безпосереднього зіткнення з противником, де противник не може використовувати авіацію, ракетні засоби, бо вони тоді битимуть своїх. Це, звісно, десантування. Це наші спеціальні війська, які мають вдарити у тил. Тобто це швидкі та ефективні дії.

Тоді, звичайно, противник губиться, не встигає задіяти далекобійну артилерію і тим більше авіацію. І противник змушений тікати. Але ми повинні супроводжувати його втечу, щоб не було далі цих ударів.

З іншого боку, звичайно, треба бити по їхній системі протиповітряної оборони та ракетній техніці. За тими точками, які ми маємо з розвідданих. Розвідка вже знає, куди вони підігнали ракети "Калібр", РСЗВ "Град", "Ураган". І ми можемо завдавати конкретних ударів, у тому числі й по складах, і по штабах.

Тобто це багатопланова, дуже ефективна модель дії Збройних сил України у несподіваних для противника ситуаціях. Нічні операції та багатопланові операції з використанням різних сил та засобів у різних точках.

— Мелітополь та Херсон — міста із щільною забудовою. Як їх можна звільнити, щоб міста були мінімально зруйновані, та з мінімальними втратами серед мирного населення?.

— Ми не повинні в лобову штурмувати міста, і тим більше квартали, де проживають люди. Тобто потрібні не прямі штурмові атаки по Херсону та Мелітополю, а операцій з оточення супротивника у наближенні до Херсона, Мелітополя.

Там, де є передумови для оточення, ворог біжить, штурмувати міста не треба.

Як вони бігли, наприклад, із Київської області, Чернігівської, Сумської. На Херсонщині у цій ситуації ще ефективніше можна діяти. Ми вже готуємо такі операції.

Але на півдні противник вже створив триразові системи оборони, і вони ж мінують усі напрямки. А ми маємо альтернативно спрацювати там, де немає цих укріплень. Зрештою — оточити Мелітополь та Херсон, і поставити супротивника перед вибором — або знищення, або втеча.

— У Чорному та Азовському морях російські кораблі відійшли ще далі від берега. Чи може Україна знищувати їхні кораблі на такій дальній відстані?

— Поки що це для нас проблема. У цій ситуації ми маємо використовувати тактичні та стратегічні засоби.

По-перше, ми крім своїх ракет "Нептун" зараз отримуємо інші засоби, які можуть вражати цілі до 250 км. Це і змушує маневрувати російські кораблі та підводні човни.

Ми повинні чітко відстежувати їхнє пересування та бити за цілями, де вони намагаються провести ту чи іншу операцію. Як, наприклад, наші правильні удари по острову Зміїний, по катеру поруч із ним.

Але з іншого боку, потрібно готувати й ефективніші засоби, включаючи авіацію. І завдати в якийсь момент масованого удару по тих засобах, які знаходяться за зоною дії наших протикорабельних засобів. Але це вже командування має підготувати таку операцію, яка має забезпечити безпеку її проведення та несподіванку. Як було сплановано удар по крейсеру "Москва". Тоді ми зможемо їх розбити.

Читайте також: "Я знаю Лукашенка особисто, він завжди лавірує": загрозу вторгнення в Україну армії Білорусі оцінив Маломуж

Прямий ефір