Бізнес у Кременчуці, робота для переселенців, допомога ЗСУ: підприємець із Дергачів у проєкті "Діло буде"

Дмитро Ляшенко — підприємець з міста Дергачі Харківської області, який успішно розвивав свій бізнес із сільгосптехніки. У 26 років він разом із партнерами заснував виробництво техніки для лісгоспів, а через 10 років сам став власником компанії. З початком повномасштабного вторгнення РФ Дмитро вимушено релокував свій бізнес до Кременчука Полтавської області. У новому місці підприємець надав роботу своїм працівникам-переселенцям.

У шостому випуску проєкту "Діло буде" розповідається, як Дмитро запустив свій бізнес у новому місті, яким чином він допомагає Збройним силам України та що сталося зі складом підприємства у Дергачах, яке постраждало від обстрілів. 

Бізнес вартістю у 10 мільйонів доларів

Зараз Дмиру Ляшенко 46 років. 20 із них чоловік володіє компанією Dlight, яка виготовляє сільгосптехніку.

"20 років тому я працював менеджером у компанії, яка комунікувала з лісогосподарськими підприємствами. До мене звернувся головний інженер одного з лісгоспів, щоб я запропонував їм кран-маніпулятор для полегшення праці лісників з вивозу деревини", — згадує зародження свого бізнесу Дмитро.

На ринку варіантів підходящої техніки було дуже мало, тож чоловік зрозумів — ніша вільна і її треба заповнити. Так зародилася ідея виготовляти, ремонтувати, обслуговувати крани-маніпулятори і продавати їх у лісгоспи. Ідея була, а можливостей для її реалізації — ні. У такому випадку розпочинаються пошуки партнерів із грошима. Дмитро Ляшенко такого знайшов. 

Увесь прибуток йшов на масштабування бізнесу. У 2018 році продукція Дмитра стала йти на експорт у Європу — Чехію, Румунію, Польщу. Дмитро розповідає, що кожен рік його бізнес зростав у півтора рази, на компанію працювало більше 200 працівників, виробничі потужності були розташовані у місті Дергачі на Харківщині і займали площу 8000 кв метрів. До повномасштабного вторгнення РФ компанія оцінювалася у 10 мільйонів доларів.

У кінці січня — на початку лютого 2022 року Дмитро Ляшенко працював над запуском зерновозних причепів. Для цього бізнесмен взяв кредит на суму 1 мільйон доларів і розпочав будівництво нового цеху. Чоловік був упевнений, що за визначені 5 років кредит буде погашено, адже у вірогідність повномасштабної війни він не вірив.

Харківщина-Полтавщина. Релокація бізнесу 

Дмитро родом із Полтави, тож перші "гарячі" місяці війни він із родиною вирішив перечекати в рідному місці. Чоловік був упевнений, що бойові дії невдовзі завершаться і він зможе повернутися на Харківщину до свого бізнесу. У квітні стало ясно, що це бажання не збудеться, тож підприємство довелося релокувати.

"Я думав про своїх співробітників, про команду. Розумів, що треба допомагати вижити кожному. Був кредит, були зобов'язання перед покупцями. Нас просили або повернути гроші, або надати обладнання. Навіть до суду подали на нас за те, що ми не розрахувалися. Було дуже важко", — розповідає Дмитро Ляшенко.

Допомогла з релокацією компанії урядова програма підтримки бізнесів. Чоловік згадує, що заявку подати було неважко —  потрібно було вказати звідки і куди планується переїзд бізнесу, який об'єм вантажів. Згідно з програмою, Укрпошта компенсувала логістичні витрати. Вже через два-три дні чоловікові стали дзвонити з кількох областей України з пропозиціями розмістити у них його потужності. Так новим домом для компанії Dlight став Кременчук на Полтавщині. 

Підприємство Дмитра Ляшенка має повний цикл переробки металу. Оренда приміщення коштує 150 000 гривень на місяць. Окрім того, перед запуском роботи довелося зробити ремонт і провести опалення.

Зараз у компанії Dlight працює близько 100 людей, 30-40 з яких переїхали разом з Дмитром із Харківщини, а решта — місцеві.

Два верстати перевезли з Харківщини, декілька одиниць техніки докуповували. В рамках державної підтримки є грант на придбання обладнання для релокованого підприємства за умови, що ця компанія поверне ці кошти у вигляді податків протягом найближчих трьох років і забезпечить нові робочі місця. Дмитро впевнений, що це йому вдасться. Каже, що якби не підтримка держави, він би не врятував свій бізнес.

На виготовлення одного крану-маніпулятора необхідно 8 годин, розповідає Ляшенко під час екскурсії своїм підприємством. Вони монтуються на автомобіль і дозволяють піднімати сільськогосподарські вантажі: зерно, деревину тощо.

Втрати бізнесу внаслідок війни

"Вивозити з Дергачів було дуже складно через постійні обстріли. Нас побачили з квадрокоптера, що ми щось грузимо, і щойно фура від'їхала, як прям на те місце прилетіло три міни. Одна влучила в цех. Мене набрав головний інженер і розповів, що сталося. Водій і ті, хто займався погрузкою, дивом залишилися живі", — розповідає Дмитро.

Внаслідок ще одного влучення був зруйнований склад компанії. В таких умовах з Харківщини на Полтавщину перевезли 55 вантажівок обладнання та готової продукції. Це обійшлося у понад мільйон гривень. Кошти перевізнику компенсувала держава. Втрати компанії Dlight через повномасштабне вторгнення РФ сягнули більше мільйона доларів.

"Те, що лишилося в Дергачах, нічого не варте. Руйнування ми зафіксували, відкрито кримінальне провадження. Рекомендую всім фіксувати збитки. Коли ми переможемо, будуть репарації, і ми з країни-агресора своє отримаємо. Можливо, не все. А можливо, й більше. Але отримаємо", — додав підприємець.

Допомога ЗСУ

"Хто, як не ми, буде відроджувати бізнес в Україні? Ми маємо підняти економіку, бо ми відповідаємо за те, щоб усе було добре. Як відповідальні громадяни нашої країни, ми, звісно, допомагаємо Збройним силам: донатимо, ремонтуємо військову техніку", — розповідає підприємець.

Дмитро Ляшенко разом із партнерами також має проєкт співпраці з Укроборонпромом, котрий допомагає не лише армії, а й рятівникам та іншим службам. 

На початку повномасштабної війни Дмитро на запит військової адміністрації Харківської області зварив у Дергачах близько 100 буржуйок для захисників.

"Тим із наших людей, хто йде у військо, ми допомагаємо. Комплектуємо чим можемо на 10 000 гривень. Десь 15 співробітників у нас таких", — додав Ляшенко.

5 кроків побудови успішного бізнесу

  1. Знайти вільну нішу
  2. Потужна команда
  3. Вміти бути лідером
  4. Мати стартовий капітал
  5. Бути авантюристом

Попередні випуски "Діло буде":

Прямий ефір