"Без цього неможливо захистити країну від війни": необхідність військового правосуддя в Україні пояснив суддя

Карина Самохвалова и Олег Ткачук. Фото: kanaldom.tv

У державах навіть в мирний час повинні існувати військові суди. А те, що Україна позбулася військового правосуддя, — стратегічна помилка.Таку думку в програмі "Неофициальный разговор" телеканалу "Дом" висловив суддя Верховного суду Олег Ткачук.

"Для забезпечення боєздатності та дисципліни у військах повинна діяти система військової юстиції. І без військових судів вона не завершена. Вона існує в багатьох країнах. Тим паче, що військові суди є основою для мобілізаційного розгортання судів у тих умовах, які у нас на сході, наприклад", — сказав він.

За словами Ткачука, в Україні існує дуже велика проблема з тими судами, які вчасно не евакуювалися із захоплених територій, і з розгортанням їх на підконтрольній території.

"У нас цивільні суди зіткнулися з цією проблемою, і вона дуже серйозна. Якби була військова юстиція, цього всього не було б. Цивільні суди повинні були бути перетворені на військові суди під час ось таких складних ситуацій, яка у нас зараз на Донбасі. Військові суди завжди були там, де перебувають військовослужбовці. В окопі з ними сиділи та розглядали справи, в землянці відбувалися процеси. І річ не в тому, щоб покарати людину незаслужено або жорстко. А річ у тому, щоб привести до тями", — додав суддя Верховного суду.

Він зазначив, що завдання таких суддів — роз'яснювати закон не тільки щодо військової служби.

"Адже у багатьох військових на мирній території залишилися сім'ї, та ж пенсія, колишня робота, заробітна плата (те, про що ми говорили, — питання стягнення заробітної плати за час проходження військової служби). Не потрібно людині з Донбасу їхати до Луцька або до Львова, або до Івано-Франківська, щоб там стояти в черзі, щоб розв'язати ці питання. Або людина постраждала через війну, отримала інвалідність, вона зараз бігає то до Пенсійного фонду, то до суду. До якого суду? До адміністративного, до загального, незрозуміло куди. А у цих людей повинен бути особливий захист, тому що вони захищають батьківщину", — пояснив Ткачук.

Суддя наголосив, що у всіх розвинених та демократичних країнах є військове правосуддя.

"Без цього захистити країну від війни, від того, щоб в армії належним чином виконували закони, неможливо. Потрібно брати до уваги й те, що військовий — солдат, офіцер — перебуває в особливих умовах, у нього є певні межи, за які він не може вийти. Для того, щоб у цих межах людина перебувала комфортно, щоб її права ніхто не порушив — ні командир, ні начальник, ні підлеглий — повинна бути своя особлива процедура судового розгляду і судового захисту. Суд же для захисту існує, а не просто для того, щоб когось покарати", — резюмував Олег Ткачук.

Повна версія інтерв'ю: Про життя та працю служителів Феміди: "Неофициальный разговор" з суддею Верховного суду Олегом Ткачуком

Прямий ефір