Аварія на ЧАЕС та створення "формату Рамштайн": 26 квітня в історії

Фото: kanaldim.tv

Зустрічаємо середу, 26 квітня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

26 квітня 1986 року сталася найбільша техногенна катастрофа в історії людства — аварія на Чорнобильській атомній електростанції. Їй привласнили сьомий, тобто максимальний рівень небезпеки, за міжнародною шкалою ядерних подій. У перші 23 ночі під час експерименту на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС пролунав потужний вибух, що спричинив руйнування реактора. Після вибуху почалася пожежа.

Масштаби катастрофи радянська влада приховувала. Евакуацію населення розпочали лише за 35 годин після трагедії. Перші повідомлення про аварію з'явилися в ЗМІ через кілька днів під тиском міжнародної спільноти, адже радіоактивна хмара поширилась європейськими країнами і навіть дісталася Сполучених Штатів Америки.

Від радіоактивного забруднення. найбільше постраждали північна частина України, Білорусь і захід Росії. Серед головних причин катастрофи — технічні несправності станції та помилки персоналу. Територія, яка зазнала найбільшого радіаційного забруднення, стала зоною відчуження.

Ліквідації наслідків катастрофи брали участь понад 600 тисяч осіб. За оцінками незалежних експертів, радіація забрала життя пів мільйона людей. Згідно з програмою, схваленою Верховною Радою, Чорнобильську АЕС мають ліквідувати до 2065 року.

Від 24 лютого 2022 року на тлі вторгнення Росії в Україну розпочалась нова хвиля декомунізації. Рік тому, 26 квітня, у центрі Києва демонтували бронзовий монумент, що був символом дружби України та Росії. Восьмиметрова скульптура з двох фігур — українського і російського робітників, які тримають орден Дружби народів зі стрічкою, була встановлена 1982 року. Це була частина скульптурної композиції, котра у травні 2022 року отримала нову назву "Арка свободи українського народу".

Активно позбуваються радянської спадщини й інші країни, зокрема Латвія, Польща, Литва. Так, у Ризі знесли радянський пам'ятник "Воїнам визволителям". У Польщі демонтували меморіал у місті Джек, присвячений солдатам Червоної армії. Найбільший в країні меморіал радянським воїнам знесли також і у столиці Литви — Вільнюсі.

"Україна вірить у перемогу, їй треба допомогти", — сказав міністр оборони США Ллойд Остін, коли 26 квітня 2022 року відкривав перше засідання консультативної групи щодо оборони України. Зустріч за участю міністрів оборони понад 40 країн-союзників відбулась на американській авіабазі Рамштайн у Німеччині.

Контактна група з питань оборони України була створена після російського вторгнення для того, аби оцінювати оборонні потреби України та надавати необхідну допомогу в боротьбі з агресором.

Підсумками першої зустрічі стало ухвалення рішення про прискорення постачання необхідних озброєнь, а також надання військової допомоги на п'ять мільярдів доларів. За час повномасштабного вторгнення відбулось 11 зустрічей у "форматі Рамштайн". Кількість країн союзників вже перевищила півсотні.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір