Антивоєнні студентські протести в РФ — огляд акцій та наслідків (ВІДЕО)

Попередження студенту МДУ. Скріншот відео: kanaldom.tv

Лекції про "бандерівців" замість геоботаніки та "зетки" на університетських фасадах та в аудиторіях. Керівництво багатьох російських вишів виправдовує війну з Україною. Викладачі ведуть пропаганду у лекційних залах, а студентів цькують за антивоєнні пости. Останніх це не зупиняє: політично активні студенти шукають нових форм антивоєнного активізму як усередині, так і за межами своїх навчальних закладів, інформує "Дом".

У перші дні повномасштабної російської агресії проти України в Санкт-Петербурзі активісти провели акцію "Заберіть солдатів і тіла назад до Росії". Вони спалили опудало солдата з мішком на голові на кризі Малої Неви. Один із підозрюваних в участі в акції зараз перебуває у слідчому ізоляторі. Кримінальну справу порушили і на студентку Соню Семенову. Її квартиру обшукали, після чого дівчина покинула Росію.

"Мені довелося виїхати з Росії у зв'язку з моїм кримінальним переслідуванням за антивоєнну акцію — спалення на масляну опудала у військовій формі. Зараз я в безпеці в іншій країні, але повернутися назад я зможу тільки коли закінчиться режим, мою справу закриють і мене реабілітують", — пояснює студентка Санкт-Петербурзького державного університету Соня Семенова.

Садять до в'язниць, обшукують квартири, приносять похоронні вінки під двері, затримують за пікети та розмальовують "зетками" двері — так карають і залякують у Росії студентів-активістів за антивоєнну позицію. І навіть відраховують із вишів за лайки під постами з критикою керівництва навчального закладу.

"Авторитарна країна — це така система, це така модель, де права кожної людини нічого не означають. Де влада контролюється повністю керівною партією, вона ж усі сфери життя [контролює]", — коментує правозахисниця Олександра Матвійчук.

Серед тих, кому прихильники війни залишили послання на дверях, — 22-річний студент Московського державного університету Дмитро Іванов. Невідомі написали білою фарбою: "Не зраджуй батьківщину" і нанесли букву "Зет". З початку війни у ​​своєму Telegram-каналі він відкрито пише про війну в Україні.

"У що мені більше віриться, що все-таки їм хтось сказав, що сходи ось за цими адресами і зроби, а ми тобі цукерку дамо. Вони і зробили", — коментує напис засновник Telegram-каналу "Протестний МГУ" Дмитро Іванов.

Студента 28 квітня затримали біля будівлі університету та заарештували на 10 діб нібито за пости в анонімних телеграм-каналах.

"Можна цілком формально заарештувати мене кілька разів по 30 діб. Ну, це буде неприємно. Але не так страшно, як війна, тому я морально готовий", — заявив Дмитро.

Студентка журфаку МДУ Ольга Місік більш відома як "дівчинка з конституцією". Вона публічно читала основний закон Росії — положення, якими гарантується свобода зборів, мітингів, демонстрацій, — співробітникам поліції. В інтерв'ю журналістам студентського журналу DOXA Ольга заявила, що виступає проти війни, бо інакше не може... Дівчина вважає, що робить найкраще, що можна зробити для Росії Якщо раніше російські активісти виходили на антивоєнні мітинги, то зараз більше працюють на інформаційному фронті.

"Не хочу наговорити собі на нову статтю, тому краще нагадаю, що найефективнішими зараз є дві речі: просвіта та розголос, а також волонтерські організації. Для першого навіть не обов'язково потрібні листівки, стікери або канали з великою аудиторією — достатньо на побутовому рівні говорити з батьками, колегами, сусідами, розповідати їм про те, що відбувається, і намагатися переконати. Це — те, що здатний зробити кожен, і таким "маленьким активізмом" не можна нехтувати", — упевнена студентка Ольга Місік.

У багатьох вишах РФ зараз відкрито забороняють висловлюватися про війну в Україні, проводять пропагандистські лекції та опитування, змушують брати участь у флешмобах. Наприклад, студенти Казанського інституту культури підтримали "спецоперацію" в Україні.

"Міжнародна система миру і правопорядку не здатна жодним чином допомогти цій меншості, а тут ми говоримо все ж таки про меншість, яка намагається подати свій голос проти війни. На жаль, більшість росіян війну підтримують і політику влади. Тому в майбутньому будуть нести історичну відповідальність за все, що відбувається зараз в Україні", — упевнена правозахисниця Матвійчук.

У Росії багато чого чудового, але погане сидить у Кремлі, кажуть студенти з антивоєнною позицією. Вони впевнені, що незабаром влада країни зміниться, і вони лише прискорюють цей процес своїми діями.

Читайте також: Самотні представники антивоєнної Росії: хто вони і як їх карають за інакодумство (ВІДЕО)

Прямий ефір