86 днів пекла на землі: в Україні презентували унікальний проєкт "М86. Літопис оборони Маріуполя"

Проєкт про оборону Маріуполя. Скриншот: kanaldim.tv

Бої за український Маріуполь тривали 86 днів. Це було справжнє пекло на землі. Аби зберегти усі важливі подробиці українського спротиву, у Києві представили проєкт "М86. Літопис оборони Маріуполя", який розповідає про кожен день опору. Нині проєкт доступний у форматі платформи, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Від початку оборони Маріуполя минуло понад два роки. Війна триває, а українці продовжують боронити свою землю, історію та культуру. Збереження історичної пам'яті — це один зі способів боротьби з російською навалою. У Києві представили проєкт "М 86. Літопис оборони Маріуполя", який описує кожен день тих страшних подій, котрі довелось пережити місту Марії.

"Зараз літопис доступний до ознайомлення в форматі онлайн платформи. Це не книга. Ми спеціально не робили книгу для того, щоб був більш гнучкий спосіб взаємодії. Бо ми зібрали свідчення сотень оборонців Маріуполя, але ми хотіли зібрати набагато більше. Відповідно, у нас уже є детальна історія, верифікована командирами. Втім, ми хочемо, щоб якомога більше військових прочитали це та звернулися до нас, дали свої свідчення. Можливо, поділилися своїми історіями чи фотографіями з архіву. Тільки після цього ми будемо готові його публікувати як книгу", — пояснила керівниця проєкту "М 86. Літопис оборони Маріуполя" Вікторія Титова.

Проєкт "Літопис оборони Маріуполя" — це унікальна, заснована на фактах розповідь, яка постійно оновлюється і розширюється новими свідченнями. Його ініціювали урбан-бюро  Big City Lab, Національний музей історії України та команда Mariupol Reborn. Головний автор залишається невідомим. Він не називає свого імені й не показує обличчя з міркувань безпеки.

"Це просто збірка, систематизації спогадів всіх людей. Тобто ще з весни 2022 року я збирав усі дані, безсистемно. Потім я зрозумів, що для того, щоб щось там знайти, вже потрібна систематизація. Це почало ділитись на локації, дати, підрозділи, техніку. Це цікава дослідницька робота, все це з'ясувати. Ми маємо пам'ятати всіх, хто там загинув й тих, хто там бився. Причина одна — вони робили таке, за що їхні імена треба вписати в історію", — додав головний автор проєкту.   

Авторів підтримали захисники Маріуполя. Саме вони й допомогли верифікувати всі дані проєкту та поділились своїми унікальними свідченнями.

"Я додав інформацію до вже готового проєкту стосовно оборони міста Маріуполь. По-перше, це пам'ять про моє рідне місто Маріуполь. По-друге, це пам'ять про людей, які загинули в цьому місті. Я вважаю, що пам'ять про них повинна жити вічно. Завдяки таким проєктам люди будуть пам'ятати про те, що відбувалося у 2022 році в Маріуполі", — резюмував захисник Маріуполя Ілля "Смурфік" Ільяшенко.

Детальніше ознайомитись з "Літописом оборони Маріуполя" можна на офіційному сайті проєкту. Щодня автори додають сюди огляд подій за конкретну добу. Таким чином, проєкт буде оновлюватись до 20 травня — всі 86 днів оборони міста Марії. Автори планують зібрати ще більше свідчень військових, розширити проєкт та зробити повноцінне друковане видання.

Читайте також: "Наше місто зникло": у Берліні представили фільм про спустошення Маріуполя внаслідок російської агресії

Прямий ефір