"Жінки Криму за мир": спогади переселенок про протести 10-річної давнини   

Мирні протести в Криму у 2014 році. Скриншот: kanaldim.tv

10 років тому в Криму українці та кримські татари виходили на мітинги проти окупації півострова. Заходи на підтримку України відбувалися практично у кожному місті. Учасники мирних протестів десятирічної давнини поділилися своїми спогадами з журналістами "Ранку Вдома". 

10 років тому озброєні російські військові у формі без розпізнавальних знаків захопили кримський парламент, Раду міністрів, аеропорт Сімферополя, Керченську поромну переправу, заблокували українські військові частини. На знак протесту кримські татари разом з українцями проводили масові мирні акції проти російської окупації.

Уздовж євпаторійської траси вишикувалася колона жінок та людей похилого віку з українськими та кримськотатарськими прапорами. В руках вони тримали плакати з вимогами до окупантів: "Жінки Криму проти війни!". На трасі Бахчисарай-Сімферополь утворився кілометровий ланцюг з жінок та дітей. Своєю мирною акцією вони вимагали звільнити український півострів від російських окупантів та ще раз нагадували, чий Крим. Заходи на підтримку територіальної цілісності України відбувалися у кожному місті Криму.  

Гульнара жила в Сімферополі. Вона одна з тих, хто не пропускав жодної акції у перші дні російської окупації. Кримська татарка була на одній хвилі з іншими проукраїнські налаштованими активістами. 

"Ми хотіли висловити протест. Ми хотіли показати, що ми проти окупації. Генетична пам'ять кримських татар нагадує, як росіяни поводилися з ними. Й під час першої окупації Криму, яка трапилася в 1783 році, та під час депортації за часів СРСР. Ми мали надію на те, що Київ віддасть якийсь наказ, який би захистив Крим, захисти нас. Я не хотіла жити в Росії. Моя Батьківщина — це Крим та Україна", — зізналася переселена з Криму Гульнара Абдулаєва.  

Щоб розпізнавати на вулицях своїх, жителька Криму Наталія надягала українську символіку. Тоді жінка була у декреті. Згадує, як купила собі та донькам останні українські віночки у сувенірній крамниці.  

"Я вплітала в коси старшій доньці жовто-сині стрічки. Віночки ми носили завжди. Це був вияв мого спротиву та демонстрація того, що Україна — це Крим. Ми українці, які живуть в Криму. Мене підтримували жінки, особливо кримські татарки. Я тоді дуже чітко це відчула", — сказала переселенка з Криму Наталія Лютікова. 

Тисячні акції на підтримку територіальної цілісності давали надію на те, що окупанти покинуть українську територію.  

"Мене вражала кількістю людей. Це надихало. В той момент отримала внутрішню підтримку, віру в те, що все може закінчитися добре. Нас було настільки багато, що світ повинен був відреагувати. Ми прагнули допомоги та захисту. То був момент, коли Україна перебувала у важкому стані", — резюмувала Наталія Лютікова.  

Втім, світ висловив лише занепокоєння. За десять років окупації РФ перетворила український півострів на військову базу. Звільнення Криму від російських загарбників відбувається саме зараз, під час повномасштабної війни.  

Читайте також: У Києві презентували елементи культури, що об'єднують українців та кримських татар 

Прямий ефір