"Як ти, кохана(ий)?": в Україні випустили посібник для тих, кого розлучила війна

Посібник "Як ти, кохана(ий)?". Фото: facebook.com/anton.semenov1

Через війну дуже багато сімей та закоханих пар змушені були розлучитися. Стосунки на відстані — це завжди випробування. Аби українцям було легше подолати його волонтерський проєкт "Як ти, брате?" видав посібник під назвою "Як ти, кохана(ий)?".  

Засновник проєкту і психотерапевт Антон Семенов розповів у "Ранку Вдома", чому стосунки на відстані так важко зберегти, як із цим може допомогти посібник, кому варто його прочитати та ще багато іншого. 

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Наскільки серйозна зараз проблема з умінням спілкуватися на відстані між людьми, яких розлучила війна? 

— Стосунки на відстані — це завжди виклик. Головні проблеми — інформація і спільні справи. Якщо людини не докладають спільних зусиль, прірва між ними потроху збільшується. Коли ви поруч, то отримуєте багато інформації від партнера — бачите, що з ним відбувається, чуєте. Це допомагає вам розуміти його стан, обставини, завдання, які стоять перед ним, мотиви. А коли ви на відстані, цього нема. На відстані складно мати спільні справи, тобто ви нічого не робите разом. 

Підтримання стосунків на відстані вимагає зусиль, а люди через війну виснажені, втомлені, у них небагато ресурсу. 

— Про що треба говорити з вашою парою, яка, наприклад, повернулася на ротацію з фронту?

— У них там багато чого про смерть, тому вони дуже потребують між собою говорити про життя. Наприклад, безпрограшна тема — це їжа. Про неї можна говорити завжди. 

— На кого орієнтований ваш посібник?

— Мені як психологу було дуже складно зробити такі інструменти, якими можуть користуватися всі. Ті проблеми в спілкуванні, які ми підняли у цьому посібнику, є у кожного українця зараз. У всіх є знайомі чи близькі, які перебувають на відстані, люди, які зазнали травматичного досвіду. 

Засновник проєкту і психотерапевт Антон Семенов. Скриншот: kanaldіm.tv

— Де можна придбати посібник "Як ти, кохана(ий)?", чи є електронний формат?

— Є в електронному варіанті на сайті yakty.com.ua. Посібники безкоштовні. Ми виявили, що для багатьох людей, особливо для військових, дуже важливо мати друкований варіант, щоб можна було дістати з кишені і відразу подивитися. Тому ми обов'язково робимо друковані варіанти. Наш проєкт волонтерський, збираємо гроші тільки на друк посібників.

— Які саме посібники входять до проєкту? 

— Усього заплановано шість посібника, зараз є чотири:

  • "Як ти, брате/сестро?" — травматичний досвід і як про нього розмовляти;
  • "Як ти, кохана(ий)?" — як підтримувати стосунки на відстані;
  • "Як ти?" — як розмовляти з тим, хто втратив близьку людину;
  • "Як ти, сонечко?" — як розмовляти з дітьми під час війни.

В розробці є посібник для командирів "Як ти, командире?" та "Як ти, ветеране?" — для ветеранів.

Посібники проєкту "Як ти, брате?". Фото: facebook.com/anton.semenov1

— Які фахівці працюють над цим проєктом?

— Спочатку я роблю багато інтерв'ю з людьми цільової аудиторії і питаю про сучасний досвід. Тоді я узагальнюю почуте і отримую першу версію посібника. Потім обговорюємо з командою, як це працює. Наприклад, наш волонтер і військовий Іван Симоновський, коли побачив першу версію посібника, сказав, що це ніхто не буде читати. Бо було забагато. Три місяці ми з ним доводили текст до того, щоб він коротеньким і зрозумілим.

— Як можна долучитися до вашого проєкту та фінансово підтримати?

— На сайті є можливість задонатити нам на банку. Ми постійно збираємо на друк посібників.

Читайте також: Про народну архітектуру, солому, очерет та українське село: інтерв'ю з авторкою серіалу "Стріха" Тетяною Поставною

Медіа-партнери
Прямий ефір