Можливий обмін Медведчука та Pandora Papers: інтерв'ю з політичним експертом Валентином Гладких

Валентин Гладких и Денис Похила. Фото: kanaldom.tv

Можливе звільнення Віктора Медведчука в обмін на звільнення українців, незаконно утримуваних Кремлем. Питання про причетність екс-керівництва України до антидержавної діяльності, яку інкримінують Медведчуку. Скандал з оприлюдненням Pandora Papers. Зазначені теми у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" обговорюємо з політичним експертом Валентином Гладких.

Ведучий програми — Денис Похила.

"Якщо Медведчук почне говорити"

Обміняти всіх полонених на опозиційного народного депутата Віктора Медведчука. Таку ініціативу озвучив президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю телеканалу ICTV. На думку глави держави, Медведчук міг би стати кандидатом на обмін, якщо у нього підтвердиться наявність російського громадянства.

"Пан Медведчук — громадянин України, тому до нього застосовується українське законодавство. З іншого боку, якщо, наприклад, Росія підтвердила би, що у пан Медведчук має російське громадянство, наприклад (скажімо так, цілком можливо), то тоді ми б із задоволенням після цього підтвердження або хоча би натяку розглянули би можливості обміну пана Медведчука на дійсних героїв і громадян України, які перебувають не в Україні", — сказав Зеленський.

Сам нардеп уже відреагував на заяву президента. Заявив, що є громадянином України. І що ідея про його обміні — неспроможна.

Зараз Віктор Медведчук перебуває під цілодобовим домашнім арештом. Проти нього порушено кримінальні справи за статтями "державна зрада", а також за підозрою у сприянні діяльності терористичної організації шляхом організації поставок вугілля з ОРДЛО на підконтрольну Києву територію.

— А чи потрібен Медведчук Кремлю?

— Думаю, що особливо ні. Якщо Зеленський думає, що для того, щоб урятувати свого кума Медведчука, Путін готовий піти на будь-які поступки та звільнити значну кількість ув’язнених українців — я думаю, що це помилковий погляд.

По-перше, тому що сама історія Росії з усіма світоглядними наративами говорить про те, що люди [для Кремля] — це лише ресурс. Навіть якби Медведчук був не просто кумом, а братом Путіна, думаю, що все одно це б нічого б не дало Медведчуку.

Але є другий аспект, який не менш важливий, і який дійсно може зіграти свою роль. Медведчук може бути дуже добре поінформованим і, відповідно, може бути дуже важливим свідком не лише у внутрішньоукраїнській державній проблематиці, а й у міжнародних органах. І ось з цього погляду, безумовно, Медведчук може бути цікавий Путіну, щоби його звільняти.

Хоча ми знаємо, що агента, який провалився, "звільняють уперед ногами". У зв'язку з цим я не думаю, що цінність Медведчука настільки висока, що його витягуватимуть за будь-яку ціну. Але виключати такої можливості не можна.

І в мережі почали розганяти абсурдну історію, що Зеленський збирається "торгувати людьми". Ніхто не говорить про те, що ми віддамо Медведчука насильно. Але практика обміну людьми, які утримуються тією чи іншою стороною, має місце з 2014 року. Коли Надію Савченко обміняли на двох ГРУшників або ФСБшників. І зараз систематично обмінюють учасників подій у так званих "ЛНР", "ДНР" на українських громадян, на своїх військовослужбовців і добровольців, які опинилися там у полоні. Це широко поширена практика.

І якщо це буде можливо, й Медведчук буде згоден, щоби його обміняли... Але проти його волі ми не зможемо його обміняти, це суттєвий момент. Тому що навіть коли йде обмін з української сторони, і з так званими "ЛНР", "ДНР", то проти волі нікого не віддають іншій стороні.

І є чимало випадків, коли люди обирають краще відбути термін в українській в'язниці, ніж повернутися до "квітучих" псевдореспублік. Хоча для Медведчука було би прекрасним покаранням, аби він до кінця життя перебував, скажімо, в "ЛНР", і насолоджувався повною мірою тим, що створив.

— Але згадаймо передвиборче гасло кандидата у президенти Володимира Зеленського "Весна прийде — саджатимемо". Медведчук — це перша можлива "посадка" у перспективі. Навіщо тоді його обмінювати на когось? Якщо ти, можливо, порушував закон, крав із бюджету, отже, — сиди.

— Треба все-таки відрізняти ситуацію з Медведчуком і передвиборне гасло. Тому що, коли йшлося про "Весна прийде — саджатимемо", малися на увазі саме корупціонери, злочинці, бандити, тобто кримінальний елемент. А коли ми говоримо про Медведчука, то йому зараз інкримінують антиукраїнську, антидержавну діяльність. Тут зовсім інша історія.

Але я би сказав, що абсолютно очевидно, що самостійно здійснити все те, що інкримінують сьогодні Медведчуку, він не міг. Відповідно, дуже важливим аспектом цієї справи є участь у всіх цих справах Медведчука пана Порошенка та інших діячів української держави того періоду. Я схильний думати, що Медведчук точно не міг це робити без відома, а то й згоди вищого політичного керівництва України, яке було.

І для мене дуже показовим є те, як Порошенко та його ескорт реагує на сьогоднішні події з Медведчуком. Вони або намагаються це ігнорувати, нібито нічого не відбувається. Або намагаються це всіляко дискредитувати, нівелювати, представити ситуацію таким чином, що це спроба Зеленського відвернути увагу суспільства від якихось інших, більш важливих проблем.

Яких важливіших проблем, коли йдеться про те, що людина була причетна до війни проти української держави? Які ще є важливіші проблеми?

І я думаю, що така позиція дуже легко пояснюється. Порошенко прекрасно усвідомлює, які для нього наслідки може мати справа Медведчука. Якщо Медведчук почне говорити та давати свідчення, і з'являтимуться документи, докази, то це потягне на лаву підсудних і Петра Олексійовича Порошенка. Тому що без його відома це було неможливо. І керівництво СБУ тих часів, і керівництво, можливо, Національного банку.

"Офшори — глобальна проблема"

Також в інтерв'ю ICTV президент прокоментував розслідування видання "Слідство.Інфо" за матеріалами Pandora Papers. Зеленський заявив, що ні він, ні його соратники ніколи не займалися відмиванням грошей.

"За часів Януковича всі структурували свій бізнес. Особливо бізнес, пов'язаний із телебаченням, із засобами масової інформації. Всі телеканали мали компанії за кордоном, абсолютно всі. Чому? Тому що це була можливість, щоби на тебе не впливала політика. У "Кварталу 95" була сатира, коли всі тиснули, всі хотіли впливати. Податкова ходила до нас, якщо не щодня, то щотижня. Тому для [захисту від] таких речей застосовувалося "структурування бізнесу", — сказав президент.

— Минуло два тижні після опублікування розслідування "Слідство.Інфо". Який підсумок за  ним ми зараз маємо, якщо брати слова президента України?

— А який міг бути результат? Це секрет Полішинеля, тобто — жодного секрету немає. Про те, що у Зеленського були офшори, й він їх використав, це було відомо ще на момент передвиборної кампанії. І про це дуже багато та люто говорили його опоненти. І це не зіграло тоді свою роль. І дуже було б дивним, якщо цей "труп офшорного скандалу" витягли з небуття, спробували б оживити, і він якимось чином завдав іміджевого удару по Зеленському. Гіпотетично — можливо. Але практично — малоймовірно.

Потрібно розуміти, що насправді цей скандал має не внутрішньоукраїнський вимір. Це глобальна проблема. Я вважаю це меседжем глобальної світової еліти, яка на певному етапі свого розвитку почала зловживати своїм елітарним статусом і почала ігнорувати інтереси тих товариств, у яких вона функціонує.

Є прекрасна книжка — "Плутократи" відомої канадської політикині Христі Фріланд. Вона написала про цю транснаціональну еліту, яка давно не вкорінена в якісь національні юрисдикції.

У випадку з Зеленським — він пояснив, що це стосувалося бізнес-питань, питань безпеки, легшої операційної діяльності, напевно, й оптимізації оподаткування. І ось коли ми говоримо, що треба суди нормальні зробити, треба зробити нормальну податкову систему, й тоді в Україні не буде мотивів до офшорів — це неправда. Тому що в Америці нормальна податкова система, в Америці нормальні суди, у Британії все теж прекрасно і з судами, і з податками. Проте основна частина людей, які користуються офшорами, — це не українці.

Прямий ефір