Відкриття полонію та заснування Ватикану: 7 червня в історії

Зустрічаємо середу, 7 червня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

7 червня 1903 року в Берліні оголосили про відкриття нового хімічного елемента — полонію. Це заслуга подружжя науковців П'єра Кюрі та Марії Склодовської-Кюрі. Спільними зусиллями їм вдалося винайти елемент, що перевищує радіоактивність урану у 400 разів. Метал назвали на честь рідної країни Марії Склодовської-Кюрі — Польщі. 1911 року за відкриття елементів радію та полонію науковиця отримала другу Нобелівську премію. Її чоловік П'єр до цього моменту не дожив. Марія Склодовська-Кюрі — перша жінка, котра отримала Нобелівську премію і наразі єдина, яку відзначали нагородою у двох різних сферах науки — фізиці та хімії. 

7 червня 1929 року було засновано державу Ватикан. Карликова країна виникла внаслідок Латеранських угод між Італійським королівством і Святим Престолом. Документ про суверенітет Ватикану підписали у лютому 1929 року кардинал П'єтро Гаспаррі, який діяв від імені Папи Римського, та прем'єр-міністр Беніто Муссоліні — від імені короля Італії. Сьогодні Ватикан — резиденція Папи Римського і найменша держава у світі. Його площа 44 гектари, а населення — майже 1000 мешканців. Територія країни перебуває під охороною ЮНЕСКО. Ватикан — неймовірно багатий на колекції різноманітних витворів мистецтва, аби їх побачити до місцевих музеїв щороку приїздять більш як шість мільйонів людей. 

Цього дня 1926 року на Вінниччині народився український художник Анатолій Базилевич. Випускник Харківської державної академії дизайну і мистецтв мав неповторну авторську техніку малювання. Він, як ніхто інший, максимально наближав свої малюнки до творчого стилю художнього твору. Найвідоміша робота Базилевича — ілюстрації до поеми "Енеїда" Івана Котляревського. Над створенням понад 130 малюнків і безлічі ескізів художник працював 10 років. Ілюстрована поема вийшла у видавництві "Дніпро" та перевидавалася 17 разів. У творчому доробку Базилевича оформлення книжок не лише українських, а й закордонних авторів. Зокрема, він неперевершено проілюстрував роман "Пригоди бравого вояка Швейка" чеського письменника Ярослава Гашека, казку "Гензель і Гретель" німецьких братів Грімм і багато інших відомих творів.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір