Від гучномовців на харківських дахах до застосунку у смартфоні: Українському радіо — 100 років

З ним звіряли годинники і думки, хоча іноді називали "брехунцем". Його голос вперше прозвучав з харківських дахів з гучномовців рівно 100 років тому. Нині воно є справжнім скарбом і єдиним джерелом зв'язку для українців на окупованих територіях. Його хвилі неможливо зупинити, адже вони не мають кордонів. У новому випуску програми "Код ідентичності" про голос держави і нації, Українське радіо, разом із ведучою Світланою Леонтьєвою говорять:

  • доглядач музею Українського радіо Анатолій Табаченко
  • радіоведуча, журналістка, продюсерка Українського радіо Галина Бабій,
  • заслужена артистка України, доцент першої кафедри КНУ імені І. Карпенко-Карого Лариса Недін.

Хто винайшов радіо

Радіо винайшли у 1895 році паралельно в Італії і в Росії. В РФ — Олександр Попов, а в Італії Гульєльмо Марконі. Але в Росії цей процес був засекречений, а італійський підприємець запатентував свій винахід першим (2 червня 1896 року). Тому в усьому світі вважають, що винахідником радіо є саме Марконі. 

Перші 25 років свого розвитку радіо слугувало і розвивалося виключно як засіб зв'язку, як безпровідний телеграф — крапка-тире-крапка-тире. Його використовували в армії, на флоті, на об'єктах, де не можна було прокласти проводові лінії зв'язку. Лише на початку 20-х років ХХ століття почали з'являтися радіоорганізації як засоби масової інформації.

2 листопада 1920 року радіостанція KDKA з Піттсбурга в прямому ефірі вперше повідомила про результати голосування на президентських виборах у США. Цей день вважається початком радіомовлення у світі і з цього часу популярність радіо почала зростати шаленими темпами.

Трагедія "Титаніка" дала поштовх розвитку радіотехнологій

Поштовхом для розвитку радіотехнології як медіа стала трагедія "Титаніка". Емігрант з Білорусі Давід Сарнов працював оператором в одній із радіостанцій фірми Марконі, що розміщувалась у приміщенні великого нью-йоркського універмагу. 14 квітня 1912 року саме він прийняв сигнал лиха SOS від лайнера "Титанік" і доповів у відповідні органи.

Кажуть, що президент Сполучених Штатів Америки наказав припинити роботу всіх радіостанцій, щоб не заважали приймати сигнал. Давід три доби сидів за апаратом і приймав сигнали. У цей час у нього за спиною стояли члени американського уряду, кореспонденти найвпливовіших газет і телеграфних агентств, а надворі — натовп людей, які чекали новин і списків врятованих. 

Компанія Марконі на цій трагедії дуже прославилась — акції зросли з 45 доларів до 225. А Давід Сарнов з часом став одним із ініціаторів розвитку радіо як засобу масової інформації — першим висловив ідею створення комерційного радіоприймача, а також очолив Radio Corporation of America. З початку 1920-х років Давід був радником 11 президентів США. У 1928 році він створив експериментальну телестанцію. Під час Другої світової війни отримав звання бригадного генерала. Був ініціатором створення "Голосу Америки". 

Початок радіо в Україні

Українське Радіо почало працювати 16 листопада 1924 року в Харкові й входить у число найперших мовників Європи. BBC з'явилося у 1922-му — лише на два роки раніше. У 20-х роках ХХ століття з'явилися також радіостанції в Чехії, Італії, Франції, Німеччині. На території України до появи власного радіо можна було приймати радіосигнал з-за кордону. 

У приміщенні нинішньої Харківської обласної філармонії (а колись Харківської опери) виділили дві кімнати: одну для так званої дикторської, де стояв мікрофон, хоча дикторів ніяких не було, а другу — апаратну, де перебували техніки. З цього будинку вперше і вийшла передача Українського радіо. Передавач розміщувався на вежі Успенського собору. Довго не вдавалося досягти нормального звуку. Що тільки не вигадували, аби виправити це. Дрова зносили — думали, що акустику поліпшить. Але не допомогло. Глечики порожні приносили, бо в них порожнина, як амфора, — теж не допомагало. Свідком цих експериментів став один кавалерійський командир, який розповів, що коли кіннотники вночі йдуть у розвідку, щоб не було чути цокоту копит, вони беруть із-під сідла повсть і цією попоною обмотують кінські копита — воно глушить звук. Кілька підвод цього матеріалу привезли до студії і обладнали стіни приміщення. 

16 листопада о 19:00 в ефірі прозвучало хриплим голосом техніка: 

"Алло, алло, алло! Всім, всім, всім! Говорить Харків, перша українська радіостанція". 

Чому техніка? Тому що диктора тоді ще навіть не було. Чому "алло, алло"? Мабуть, переобладнували якусь техніку й використовували телефонні мікрофони.

У перший день мовлення Українського радіо до містян звернулися  Григорій Петровський (голова Всеукраїнського ЦВК) та Влас Чубар (керівник уряду республіки), а після транслювався концерт квартету імені Вільома і мав слово радіожурнал "Пролетар".

"Зверніть увагу, що з'явилося Українське радіо і через чотири роки — Симфонічний оркестр Українського радіо. Вони практично ровесники. Оркестр був потрібен, бо значну частину ефіру займали саме концерти. Диктор був у студії, як і оркестр. Він грав у прямому ефірі. Так що новомодні стріми тоді вже в нас були", — поділилася радіоведуча, журналістка, продюсерка Українського радіо Галина Бабій.

Радіоп'єса в пальто і репресії українського радіо

На жаль, разом із радянським "просвітництвом" населення отримало репресії, розстріли, заслання, насильну колективізацію та індустріалізацію з жорсткими планами. Та все ж, радіо звучало. І звучало українською. Щоправда, українськомовні програми спочатку суттєво обмежувалися в часі, а понад 70% матеріалів були агітаційними та пропагандистськими. В ефірі звучали політичні бесіди, лекції, новини, результати нарад тощо.  

Термін "політичне радіомовлення" з’являється в офіційних документах у 1934 році, але саме явище почало формуватися одночасно з радянською радіожурналістикою та системою суспільно-громадських передач. 

"Прямі ефіри і більш-менш "вільне слово" в ефірі припинилися після того, як диктор привітав радіослухачів із Великоднем. Це були 20-30-ті роки", — каже доглядач музею Українського радіо Анатолій Табаченко.

1930 року Українське радіо вело прямі трансляції судових засідань із Харківського оперного театру, із процесу над "членами" вигаданої "Спілки визволення України". Про Голодомор в ефірі не говорили ні слова, зате розповідей про будівництво Дніпрельстану, стаханівський рух шахтарів Донбасу, перших трактористок не бракувало.

Перша хвиля репресій українського радіо сталася у 1933 році, коли заборонили першу українську радіоп'єсу. Фахівці кажуть, що цей жанр надзвичайно складний. П'єси писали спеціально для радіо, і в радянську добу в них можна було говорити те, чого не скажеш прямо. 

Високий художній рівень радіопостановок засвідчують спогади дослідників. Наприклад, виконавець головної ролі у цій радіоп'єсі одягав пальто, щоб відповідним чином навантажити м'язи грудної клітини й досягти тих інтонацій, яких вимагав від нього режисер. 

Тим не менш, жанр радіоп'єси отримав звинувачення у шкідництві та націоналізмі і був заборонений.

"До речі, те саме з радіоп'єсою сталося у фашистській Німеччині. Тобто тоталітарний режим однаковий. Тоді було репресовано керівництво Українського радіо. Формальний привід був зовсім інший — прозвучала передача для червоноармійців, в яку включили увертюру під назвою "Витівки бандитів". Ніби жартівлива, але все. 37-й рік — шкідництво в Українському радіокомітеті. 38-й рік — справа Всеукраїнського радіокомітету. Репресовані керівники Радіокомітету. Причому це ж були люди, які старанно виконували партійні вказівки", — розповів Табаченко.

Учасники програми "Код ідентичності"

Попередні випуски програми "Код ідентичності":

Медіа-партнери
Прямий ефір