У Києві знайшли печеру часів Київської Русі: історичну пам'ятку можуть зруйнувати

Дмитро Перов. Фото: kanaldom.tv

На Вознесенському узвозі у Києві охоронець пам'яток Дмитро Перов знайшов таємничу печеру — сховок часів Київської Русі. Про неї чоловікові розповіла бабуся, яка колись жила у садибі над печерами.  На стінах сховку знайшли зображення тварин і графіті, а також декілька підземних ніш. Будівництво нового житлового комплексу може назавжди знищити історичку пам’ятку, йдеться у сюжеті "Ранку Вдома".

Дмитро Перов виявив у центрі Києва стародавню печеру. Наприкінці  XIX століття у цьому дворі жила його прабабця. Тоді тут стояла племінна триповерхова садиба. Згодом тут жила бабуся з його мамою.

"В 1919 році після приходу більшовиків садибу перетворили на комуналку. В 1979 році мою бабусю з мамою виселили звідси. В дитинстві мені бабуся розповідала про те, що тут є печери. Я гадав, що це наполовину легенда. Нещодавно ми з друзями вирішили сходити в експедицію, подивитися, як виглядає зараз цей будинок та й пошукати цю печеру", — пригадав Дмитро.

Їм пощастило знайти не просто печеру, а цілий комплекс підземних споруд.

"Протяжність найбілішої печери яку ми знайшли, складає тридцять вісім метрів. Вона є наскрізною, тобто ми можемо спускатися під землю зі сторони Вознесенського узвозу і виходити біля берегів річки Глибочиці. Це сучасна вулиця Глибочицька. Крім того, ми знайшли три входи зі сторони Валової гори до окремих підземних споруд", — розповів дослідник.

На стінах цієї печери знайшли зображення тварин та руни, які використовували древні варяги, як оберіг та символ життя.

"Також в самій печері є декілька підземних ніш, які могли використовуватися як сховок для якогось краму, майна, яке переховувалася від набігів численних кочівників, які тут були й в часи Руси й у часи козаччини", — додав Дмитро Перов.

Печера, куди можна увійти зі сторони Валової гори, належить до рідкісної групи підземних споруд, що використовували як сховище під час військових дій. Вона була викопана на схилі гори, а стіна садиби прикрила вхід до печери та зберегла її. Однак будівництво нового житлового комплексу може назавжди її знищити.  

Для порятунку стародавніх підземних споруд Дмитро разом з активістами ініціював присвоєння Вознесенським печерам статусу щойно виявленого об'єкта культурної спадщини. Фахівці розробили облікову документацію і передали до Департаменту охорони культурної спадщини. 

Підземний комплекс уже оглянули археологи. Результати обстежень свідчать, що печери могли створити у XII сторіччі. Це час коли князював Володимир Мономах, спорудили Михайлівський монастир і написали "Слово о полку Ігоревім".

На сайті Київради збирають голоси під петицією з вимогою врятувати печери часів Київської Русі. Зберегти стародавню знахідку від забудови закликає і Міністерство культури.

Також цікаво: "Місто може бути простором для освіти": засновниця проєкту "Лінгвоцид" Валентина Мержиєвська

Медіа-партнери
Прямий ефір