У "Довженко-центрі" відкрили унікальну виставку про підкорення Дніпра та будівництво ГЕС

Дніпро. Скриншот: kanaldim.tv

У межах Київського бієнале у "Довженко-центрі" створили унікальну виставку "Ріка кричала, вила, як поранений звір", яка за допомогою кіно знайомить відвідувачів з історією підкорення Дніпра. Тема пов'язана із катастрофою на Каховській ГЕС, що сталася внаслідок підриву греблі росіянами. Виставка триватиме до 29 грудня. Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".

Понад дві тисячі кілометрів води, десятки островів та піщаних кіс, тисячі окремих каменів і скель. Береги, на яких пращури сучасних українців будували перші поселення. Річка годувала їх та оберігала від нападів, а кожної весни зривом виходила з берегів і нагадувала підкорити Дніпро. Неможливо пройти за часів Радянського Союзу. Покори хотіли й від стихії. Тож будували ГЕС, наприклад, Дніпровську та Каховського.

Дослідити процес побудови каскаду електростанцій на Дніпрі й переосмислити використання водних ресурсів України вирішила команда Довженко-центру. Тут у межах Київського бієнале створили унікальну виставку, яка за допомогою кіно знайомить відвідувачів з історією підкорення найбільшої річки країни.

"Коли з'явилася ця пропозиція, якраз сталася трагедія на Каховській ГЕС. Всі думки були лише про це. Попри те, що ми інституція, яка займається кіно, у нас з'явилась ідея подивитися на це ретроспективно і через кінематограф розказати про взаємодію людей з Дніпром. Про трансформацію Дніпра протягом XX століття", — співкураторка виставки Альона Пензій.

"Річка кричала вила, як поранений звір" — цю символічну назву організатори дали першій виставці, що від початку повномасштабної війни була відкрита у столичному "Довженко-центрі". У трьох відокремлених перегородками залах можна побачити інфографіку про те, як рік у рік люди змінювали річище Дніпра. Також ознайомитись з історичними мапами та фотографіями, переглянути оригінальні фільми про забудову Дніпра.

"Глядач може цілісно побачити, як розвивався український кінематограф з початку XX століття і до наших днів. Це от наша основна задача. Ми обрали одну тему Дніпра, тему води й через неї розказали всю історію змін українського кінематографа. Кіно як документ, з одного боку, і документи, які пов'язані з кінематографом. Ми вважаємо, що з ними треба знайомити глядачів", — додає Альона Пензій.

Окремою частиною виставки стала експозиція, присвячена трагедії на Каховській ГЕС, яку вчинили російські військові у ніч проти 6 червня 2023 року. Десятки планшетів у режимі нон-стоп транслюють відео, котрі на ранок після підриву сколихнули світ.

"Це дуже різні відео, різні голоси. Ця робота показує один голос такого соцреалістичного пропагандистського кіно. Зараз ми бачимо, що маючи телефон та камеру, можна донести правди. Це такі струмочки цієї правди", — резюмує співкураторка виставки.

Ця виставка стала відкриттям не лише для українців, які на власні очі бачили трагедію майже у прямому ефірі, а й для іноземних гостей, котрі вперше відкривають для себе історію Дніпра та Каховської ГЕС.

"Ця виставка дійсно дуже важлива. Вона дозволяє подумати про території, про значення річки Дніпро для України. Вона переносить нас у минуле і дає можливість переосмислити майбутнє, ту реальність, у якій ми живемо. Я не знала, що про Дніпро та Каховська ГЕС є фільми, що це настільки пов'язане з українцями. Я теж митець, і для мене дуже важливо. Ця виставка, ці експонати залишають відкритими певні питання. Змушують нас замислитись", — каже відвідувачка виставки Сейла Фернандез Алконада. 

Подивитись фрагменти зі стрічки Олександра Довженка і познайомитися ближче з історією Дніпра та Каховської ГЕС можна з середи по неділю в "Довженко-центрі". Виставка триватиме до 29 грудня.

Також цікаво: Виставка одеських митців "Мови війни" — екскурсія музеєм Ханенків

Прямий ефір