Темне літо 2024 року — виклики перед енергетиками, рішення та перспективи відновлення системи

Атаки енергосистеми. Скриншот: kanaldim.tv

Російські обстріли спричинили втрати понад 8 гігаватів генерації України, що призвело до регулярних знеструмлень. Тільки атомні блоки забезпечують стабільність, але вони також потребують технічного обслуговування. Міністерство енергетики розробляє мережу малої генерації для подальшого відновлення енергосистеми. Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".

Росіяни знищили маневрову генерацію України. Скільки часу і грошей потребуватиме відновлення? Яка кінцева мета ворога? Чи встигнуть до початку зими відновити енергосистему? Як це позначилось на тарифі?

"Російські атаки спрямовані саме на цивільну інфраструктуру. Інфраструктура, як електрика, необхідна для повсякденного життя. Протиповітряна оборона була дуже важливою. Але нам досі потрібно набагато більше засобів ППО. Це пряма та стратегічна атака на інфраструктуру, що забезпечує життя в Україні. Саме тому я закликаю весь світ посилити підтримку протиповітряної оборони, а також збільшити підтримку на відбудову",  — заявила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.

Масштаби відбудови величезні. Через російські ракетні обстріли втрачені понад 8 гігаватів генерації.

"Ми закумулювали, повірте, всі внутрішні ресурси. Зараз ми прагнемо спрямувати їх на ремонтну кампанію.  Ми акумулювали всю допомогу наших міжнародних партнерів. У вигляді обладнання, яке нам постачається, та з допомогою додаткових фінансових ресурсів. Втім, ми розуміємо, що цього все одно недостатньо для того, щоб покривати хоча б там частково масштабні руйнування, які були", — пояснила заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук.

Тож стабілізаційні знеструмлення вже влітку стали нормою. Стабільно працюють тільки атомні блоки, але їм теж необхідна технічна пауза.

"Ми кожного року повинні проводити планові ремонти. Оскільки це основа ядерної безпеки. Саме завдяки атомної генерації сьогодні у нас є покриття основного навантаження", — додає посадовиця.

Навантаження поступово збільшується, як і витрати на ремонт. Потрібен ресурс. Тож ціна кіловата зростає. За рішенням Кабміну з 1 червня вартість кіловата електроенергії коштує 4, 32 гривні. Як за таких цін зекономити? Один з варіантів двозонний лічильник. Нічні кіловати коштуватимуть удвічі дешевше.

"Якщо ви маєте можливість встановити цей лічильник, то він окупиться вам за рік. Його встановлення коштує грошей, але за нашими підрахунками ви суттєво зекономите. Мінімальний набір — це бойлер, телевізор, роутер, гаджет підзарядити", — пояснює експертка у галузі енергетики Христина Ненно.

Якщо ж маєте заборгованість, розберіться з нею якнайшвидше, адже здорожчання кіловата потягне за собою і вартість решти комірного. Адже згодом, за прогнозами експертів, зросте вартість утримання будинків та прибудинкових територій. Втім, головне питання — чи буде за що платити? У Міністерстві енергетики нині розробляють мережу станцій малої генерації.

"Яка допоможе тримати роботу системи в стабільному режимі протягом пікових періодів навантажень. Ця система децентралізована. В першу чергу вона буде генерувати електроенергію для того, щоб на місцях було простіше контролювати ситуацію в енергетиці. Звичайно, такі об'єкти вони стануть складнішою ціллю для російських атак", — резюмує заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук.

Єдиний шанс вистояти — потужна та ешелонована система ППО. Додаткові комплекси, вже пообіцяла Німеччина. Іспанія постачатиме ракети до Patriot.

Читайте також: Нафтові заводи РФ атакують дрони: яких збитків зазнала країна-агресор

Прямий ефір