Ініціатива TAPS Dental: як стоматологи та благодійники лікують військових на фронті

Лікування зубів військовим на передовій — проблема, якій приділяють мало уваги. Ще з 2014 року в Україні з'явилася ініціатива "Тризуб Дентал". Це мобільний стоматкабінет, який працював на сході України упродовж кількох років. Його повністю знищили росіяни під час боїв за Маріуполь. Обладнати новий допоміг благодійний фонд "TAPS Україна". Проєкт назвали TAPS Dental. Тепер стоматологи-ентузіасти працюють на новій техніці, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Вони переробляли хлібовозки на справжні стоматологічні кабінети. Так, у 2015 році стоматологи-ентузіасти об'єднали зусилля, аби лікувати військових на передовій. Ініціатива отримала назву "Тризуб Дентал". Учасником волонтерського проєкту став стоматолог з Дніпра Артем Похил. Він у професії 20 років, сім з яких регулярно їздить на передову.

"Замість того, щоб возити знеболювальні таблетки на фронт, ми вирішили поїхати та полікувати бійців. З 2016 по 2019 рік наша машина була в селищі Широкине. Я коли вперше приїхав на ротацію, то отримав потужний ПТСР. Я не міг зрозуміти, чому люди п'ють та гуляють, коли в країні війна", — стоматолог волонтер Артем Похил.

Останні кілька років Артем Похил лікував бійців на Маріупольському напрямку. 24 лютого 2022 року він мав їхати туди на чергову ротацію, але не встиг.

"Кожна машина мала свою назву. Наша машина була запакована всім необхідним, як сучасний стоматологічний кабінет, на 30 тисяч євро. Машина "загинула" під час обстрілу бази у Маріуполі", — пояснює стоматолог.

Вирушити на фронт Артем Похил зміг лише у травні 2022 року. Нову мобільну стоматологію допоміг обладнати благодійний фонд "TAPS Україна", який займається підтримкою військових та їхніх сімей. Проєкт назвали "TAPS Дентал".

"Наші друзі з Нью-Йорка пригнали машину. Це був реанімобіль. Ми попросили, щоб вони його повністю вичистили, щоб була пуста кабіна. Авто привезли в Дніпро. Ми почали його модернізувати під стоматологічний кабінет", — пригадує директорка благодійного фонду TAPS Юлія Дмитрова.  

Цей борт назвали "Рейнджер". Своє перше фронтове хрещення авто пройшло поблизу Лозової на Харківщині, де на той момент точилися бойові дії. Зараз мобільна стоматологія працює на всій підконтрольній Україні території Донецької області. Зокрема, у Покровську, Слов'янську, Краматорську. 

Кожна ротація зазвичай триває три дні. У мобільній стоматології працює команда з п'яти спеціалістів. Це стоматологи та асистенти, котрі безоплатно лікують військовим зуби. Щодня стоматологи лікували сотні військових.

Стоматологія — одна з найбільш недооцінених медичних проблем на фронті, каже Артем Похил. Кожен третій військовий потребує допомоги. Зараз майже 200 стоматологів лікують зуби захисникам і родинам загиблих на деокупованих та прифронтових територіях у Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій і Харківській областях. Утім, волонтерів бракує.

"Ми шукаємо однодумців. Хочеться, щоб люди проявляли ініціативу, якщо вони готові долучитися. Окрім матеріальних ресурсів ми потребуємо людських. Потрібні стоматологи, які погодяться на цю роботу", — резюмує директорка благодійного фонду TAPS Юлія Дмитрова.  

Приєднатися до благодійного проєкту можна, написавши на сторінку фонду "TAPS Україна"в соцмережах.

Читайте також: Хірург намагається перехитрити мозок: в Україні почали практикувати унікальну техніку протезування

Прямий ефір