Росія припиняє експорт гречки: як це відіб'ється на Україні, обговорюємо з економістом Олегом Пендзиним

Иллюстративное фото: bbc.com

Росія припиняє експорт гречки, бо ціна на популярну крупу занадто швидко росте в країні. Взагалі росіяни в останні місяці бачать нові цінники в продуктових магазинах мало не кожен день. Уряд намагається встановити контроль над цінами. Прем'єрміністр РФ Михайло Мішустін назвав причиною зростання цін жадібність виробників і торгових мереж. Однак ситуацію це не змінило.

У чому причина різкого подорожчання базових продуктів, чи можна ці ціни дійсно контролювати та до чого це призведе — обговорюємо з гостем програми "На самом деле: Россия" телеканалу "Дом" економістом Олегом Пендзиним.

— Чи можна у сучасному світі наказом зверху контролювати ціни, знизити їх на ті чи інші продукти?

— Знаєте, Україна досить тривалий період намагалася регулювати ціни на соціально значущі харчові продукти. Але приблизно з 2017 року ми повністю відмовилися від такої практики, і на сьогодні в Україні формується ціна виключно ринковим шляхом.

А якщо виходити з того, що ми є досить великим аграрним виробником, який досить серйозно присутній на світових аграрних ринках, у нас дуже часто внутрішні ціни формуються, виходячи з тієї динаміки, яку показує світова ціна на той чи інший продукт.

— Ми бачимо, що зараз в Росії намагаються всіма можливими шляхами контролювати ціни. І уряд РФ зростання цінників пояснює жадібністю виробників. У ланцюжку, в результаті якого встановлюється кінцева ціна на продукт для споживача, виробник дійсно відіграє настільки суттєву роль?

— У будь-якому випадку виробник формує свою собівартість. Виробник формує певну базову ціну, на яку потім уже зверху навішується оптово-збутова надбавка, транспортна надбавка тощо. Звичайно, біда, коли відпускна ціна для споживача і ціна виробника відрізняється в рази, і такі приклади існують.

Однак весь світ на сьогодні йде шляхом ринкових механізмів в регулюванні цін на соціально значущі харчові продукти, якщо ми про них говоримо. Насамперед, це стосується державних інтервенцій на ринках найбільш значущих продуктів. Скажімо, створюються у держави певні запаси за фіксованими цінами, і коли ціна на ринку різко йде вгору, то держава виходить з інтервенцією цього продукту за ціною, яка цікавить державу. І таким чином забезпечується фіксування цін, і кінцевий споживач отримує продукт за зниженою вартістю.

Водночас є механізми прямого впливу. У зв'язку з цим хочу нагадати, що ми усі родом з Радянського Союзу. А там було державне регулювання, досить жорстке, яке, як правило, закінчувалося величезним дефіцитом в магазинах і божевільними чергами.

— Кілька років тому Росія наклала ембарго на експорт зерна. Тоді Російський зерновий союз був категорично проти, він резонно вважав, що коли прийде час повернутися на ринок, то це місце імпортера зерна буде вже зайнято іншими. Тепер — заборона на експорт гречки. Зрозуміло, що гречка все ж не зерно, але до чого може призвести нова заборона? Чи дійсно всередині країни гречки побільшає і вона стане дешевше?

— Гречка — дуже специфічний товар. Річ у тому, що гречку їдять переважно слов'янські народи. Якщо ви, наприклад, приїдете куди-небудь в Євросоюзі та замовите в ресторані тарілочку гречаної каші, вони довго з'ясовуватимуть, що це таке. Тобто гречку їдять українці, білоруси, росіяни.

Так, гречку вирощують і в Китаї, але там гречка кормова. Переважно йде на корм свиням. Тому вона абсолютно іншої якості та виглядає навіть по-іншому.

Олег Пендзин на зв'язку зі студією телеканалу "Дом"

А ось ринок класичної гречки обмежується нашими країнами. Так, є трохи гречки, яку вирощує Казахстан, але знову ж таки, він, скоріше, вирощує цю гречку для експортних потреб і для тих жителів країни, які споживають гречку історично.

І сьогодні ми бачимо прецедент, коли Російська Федерація обмежила експорт гречки, зокрема, в Україну. Хоча я можу сказати, що не так багато її експортувалося до нас торік — по-моєму, 17 тис. т, це абсолютно мізерні цифри. Для порівняння: внутрішній ринок України на сьогодні становить близько 120 тис. т гречки. А всього зернових Україна виробила торік 65 млн т, із них 20 млн т — для внутрішнього споживання, тобто ми їх з'їдаємо.

Тому порівняймо обсяги експорту російського та обсяги внутрішнього ринку України. Звичайно, на сьогодні проблем з гречкою в Україні немає, а росіяни, звичайно, втратять український ринок.

— А всередині Росії ціна на гречку стабілізується?

— Заборона експорту навряд чи істотно що-небудь змінить для формування цін всередині країни. Річ у тому, що заборона того чи іншого експорту — це, скоріше, політичне рішення, ніж бажання стабілізувати внутрішні ціни. Бо у нас же на сьогодні ціна формується, виходячи з платоспроможного попиту населення і реальної пропозиції. Збільшення пропозиції на 10 тис. т в межах Россі навряд чи серйозно змінить баланс, тому навряд чи можна сподіватися, що це серйозно змінить цінові тенденції, які сьогодні є в Російській Федерації.

— А взагалі рішення вводити талони, картки та ін. має під собою хоча б якесь раціональне зерно? І в якому вигляді це тоді має бути, щоб це дійсно спрацювало?

— Давайте знову згадаємо Радянський Союз, а там був такий прецедент — карткова система, але знову ж таки, це було в абсолютно критичні періоди життя країни, й ми ж розуміємо, що це було пов'язано з божевільним дефіцитом.

Якщо говорити про те, чи може вплинути введення тих чи інших карток позитивно на ситуацію на ринку продовольства. Як приклад приведу Сполучені Штати Америки. Ось на сьогодні вони мають карткову систему. Ну от уявіть собі — 40 млн американців отримують такі картки. Тільки це картки не на якісь конкретні види продовольства, а це просто безкоштовна роздача харчів. Згідно з американськими правилами, якщо ваш середній дохід нижче ніж той, який існує в штаті, в якому ви проживаєте, ви маєте право на талони на безкоштовну роздачу харчових продуктів. Бюджет США за цим видом соціальної допомоги становить близько 75 млрд дол. на рік. Я вже сказав, що 40 млн американців охоплені такою програмою.

Ви отримуєте картки, з якими приходите до будь-якого супермаркету й отоварюєте їх, так само як отоварюються живі гроші. Ви отримуєте безкоштовні харчові продукти — і це прекрасна карткова система, яка, напевно, найбільш ефективно працює. Ніякі інші форми карткових систем ефективно працювати не будуть, повірте.

Прямий ефір