Росія як спонсор тероризму та відносини США з Китаєм: інтерв'ю з представницею Держдепартаменту США Андреа Калан

Андреа Калан. Фото: kanaldom.tv

Конгрес США планує встановити критерії, за якими Росію можуть визнати країною-спонсором тероризму — як це вплине на санкції проти РФ. Якою є політика США щодо Китаю, з урахуванням загострення питання Тайваню. Про це в інтерв'ю в межах марафону FREEДОМ на телеканалі UA розповіла офіційна представниця Держдепартаменту США Андреа Калан.

— Держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров провели першу телефонну розмову від початку повномасштабної війни Росії проти України. Лавров заявив Блінкену, що всі завдання їхньої "спецоперації" в Україні будуть виконані. А якими будуть наслідки, якщо Росія все ж таки вирішить і далі анексувати українські землі?

— Анексія — це неприпустимо. І США разом із нашими партнерами реагуватимуть. Діятимемо всі разом.

Але головне, що світ бачить, що Росія робить. Весь світ бачить, що Росія планує. І ми бачимо, що Росія планує йти тими самими кроками, якими вона йшла, анексуючи Крим. І ми зараз говоримо про це відверто, дуже голосно, щоб усі наші партнери, усі країни у світі це бачили. І разом ми можемо чинити максимальний тиск на Росію, щоб вона не лише не анексувала території, а й змінювала свої дії. Нам треба працювати разом, щоб покласти край цій війні.

— Від початку повномасштабного вторгнення РФ запроваджено сім пакетів санкцій проти Росії. Про який тиск можна говорити ще?

— Ми вже бачимо, що економіка Росії падає. Хоча офіційно російський уряд каже, що рубль дуже сильний. Ми бачимо, що багато бізнесів йдуть із Росії.

Ми робимо все можливе, щоб Путін не мав фінансової можливості підтримувати війну проти України.

Що ми будемо робити далі? Працюватимемо разом з нашими союзниками, щоб тиснути разом і продовжувати посилювати санкції та інші заходи. І, звичайно, ми продовжуватимемо надавати допомогу Україні, щоб вона могла захищати себе та мати дуже сильну позицію на полі бою.

Бо тільки за умови, якщо Україна має добрі позиції на полі бою, вона зможе зайняти сильну позицію за столом переговорів, коли настане час.

Поки що ми не бачимо, що Росія готова до цього, але робимо все, щоб Україна мала найсильніші позиції.

— Поки Сергій Лавров переконував Ентоні Блінкена в тому, що російська сторона дотримується всіх норм міжнародного права, цього ж дня, 29 липня, весь світ вжахнувся від підриву колонії в окупованій Оленівці, де перебували українські військовополонені. Цього ж дня весь світ побачив страшні кадри тортур українського солдата російськими окупантами. Чи це не привід визнати Росію країною-спонсором тероризму?

— Складно дивитись репортажі з місця події. Але коли йдеться про визнання РФ державою-спонсором тероризму, треба враховувати, що мають бути критерії. Конгрес США встановить ці критерії.

Але те, що Росію буде визнано спонсором тероризму, не сильно змінить санкції, які є. Бо вже існуючі санкції дуже схожі на санкції проти держави-спонсора тероризму.

Отже, США продовжуватимуть чинити максимальний тиск на Росію, щоб та змінювала свою поведінку, щоб вона припинила свою агресію проти України та проти мирних жителів України.

— Але статус країни-спонсора тероризму — це дуже сильний іміджевий удар по країні та ще більша ізоляція.

— Жорсткі санкції, які вже запроваджено, не змінюють той факт, що майже всі країни світу проти дій Росії.

— Також цікаво почути ваш коментар щодо подій, які зараз відбуваються навколо Тайваню. У Китаї з'являються повідомлення, що країна готується до війни.

— Для нас мир і стабільність у регіоні Тайванської протоки є вкрай важливими. Наголошую, що наша політика щодо Китаю не змінилася. Президент Байден говорив цього тижня із президентом Сі, сторони обговорили, в яких питаннях ми можемо працювати разом. Звісно, є розбіжності. Саме тому діалог дуже важливий. Проте ми можемо працювати разом у різних сферах — охорони здоров'я, зміни клімату тощо. Наша дипломатія продовжується у цьому плані.

Прямий ефір