Покажуть фільми, які дають надію: про "Тиждень австрійського кіно" говоримо з послом Австрії в Україні Арадом Бенкьо

Арад Бенкьо. Скриншот: kanaldim.tv

У Києві розпочинається фестиваль "Тиждень австрійського кіно". Про стрічки, які покажуть на події, та міста де можна буде їх побачити говоримо з надзвичайним та повноважним послом Австрії в Україні, доктором Арадом Бенкьо. Подія традиційно охопить найбільш яскраві та резонансні австрійські стрічки останніх років. Про особливості проведення події під час війни та співпрацю Австрії з Україною дізнавайтеся у "Ранку Вдома".

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Фестиваль австрійського кіно в Україні проходитиме вже 12 раз. На жаль, останні два роки він відбувається під час повномасштабного вторгнення. Чи були сумніви щодо проведення фестивалю з безпекового погляду?

— Для нас було дуже важливо провести фестиваль зараз. У 2023 році ми провели фестиваль й переконалися у тому, що українці спраглі до культури. Тож ми хотіли провести фестиваль ще раз на знак солідарності з Україною. У нас є генеральний спонсор, який разом з кінокомпанією "Артхаус Трафік" проводять чудовий фестиваль. Ми горді з того, що це відбувається в цьому році.

Які стрічки покажуть цього року?

— Це декілька фільмів. Відкривається в четвер стрічкою "Ціле життя". Фільм показує звичайне життя робітника-сироти, який під час Другої світової війни був в російському полоні. Ми бачимо в цій драмі історію XX століття. Воно мало багато також таких поганих подій. Стрічка показує такі драматичні історії в австрійських Альпах. Я дуже радий цьому фільму.

Інші фільми — це "Назви диявола". Там є містичний елемент. Йдеться про відносини жінки в суспільстві у XVII столітті. Цей фільм отримав свою також премію на Берлінському фестивалі.

Ще один фільм — це біографія видатного в Австрії спортсмена Франца Кламмера. Це такий ідол моєї генерації. Це Істрія про те, як цей гірськолижник досяг успіху.

Четвертий фільм  — це драма і комедія "Прийшов, побачив, переміг". Це історія багатої родини, яка не має жодних обмежень у житті. Ми бачимо в цьому фільмі те, як гроші можуть зробити людину морально корумпованою. Цікаво знати, як ці фільми сприйме українська публіка.

Розкажіть про загальну ситуацію в австрійському кінематографі. Як він реагує взагалі на війну в Україні?

— Декілька років тому Австрія отримала "Оскар" за найкращий іноземний фільм. Це стало ренесансом австрійського кінематографа. Держава виділяла великі кошти на систему кінематографа, і таким чином, він розвивався останніми роками. Наприклад, також існує гарна співпраця між Українським інститутом та Австрійським кіноархівом, де показують численні українські фільми.

Через повномасштабне вторгнення Росії в Україну українське кіно стало видимим для австрійської публіки. Як і сама Україна. Звичайно такі фільми, як "20 днів в Маріуполь", залишили відбиток на населення Австрії. Люди побачили страждання, яке приносить війна. Ця співпраця, яка відбувається зараз між Україною, це можливість для України показати себе в Австрії. Ми підтримуємо таку співпрацю.

Де буде відкриття фестивалю? Чи приїдуть представляти свої стрічки режисери?

— Фестиваль відбудеться в кінотеатрі "Жовтень". Ми вважаємо, що це найкраще місце у Києві. Цей фестиваль знайшов позитивний відгук у глядачів, тож фестиваль відбудеться в інших містах.

22-24 квітня у Дніпрі, 9-12 травня в Чернівцях та 16-19 травня у Львові. Дуже важливо, щоб цей фестиваль відбувся.

На жаль, режисери не приїдуть. Дуже важко запросити митців в Україну з Австрії. Тому важливо така важлива хоча б культурна кооперація. В Європі багато чого не знають про ситуацію в Україні, багато людей бояться їхати сюди. Наш фестиваль доводить важливість популяризації культури.

Який ваш фаворит серед фільмів? 

— Буду відвертим, жодного фільму я не бачив. Перед інтерв'ю я подивився трейлери та почитав про ці фільми.

Втім, можу сказати, що моїм фаворитом буде фільм-відкриття фестивалю "Ціле життя". Гадаю українського глядача ця стрічка зацікавить також. Цей фільм про важке життя людини під час катаклізмів XX століття, але там є багато краси та надії.

Також другий фільм, який я б хотів згадати, це історія Франца Кламмера. Це був найбільш популярний фільм в Австрії. Багато людей йшли на цей фільм, бо хотіли вшанувати цього героя.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір