Поява "кока-коли", відкриття одного з символів Лондона та перша трансплантація серця в Одесі  — 29 березня в історії

Зустрічаємо п'ятницю, 29 березня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

На цій сцені виступали всесвітньо відомі зірки, зокрема, The Beatles та The Rolling Stones, а фізик Альберт Ейнштейн виголосив тут свою першу публічну промову. Сама ж споруда з червоної цегли — шедевр сучасної архітектури та символ Лондона. 29 березня 1871 року відкрився знаменитий "Альберт Голл". Концертну залу звела британська королева Вікторія на згадку про свого чоловіка, який був покровителем мистецтва.

29 березня 1886 року американський фармацевт Джон Пембертон створив напій "кока-кола". Все розпочалося з ідеї виготовлення засобу від головного болю. Фармацевт змішав цукор, кофеїн та листя дерева коки й отримав сироп з яскравим смаком. Його використовували тільки з лікувальною метою. Утім, після того, як напій зробили газованим, продажі зросли. Через деякий час йому вигадали назву "Кока-кола", а склад вдосконалили. Перетворив газовану воду на найпопулярніший напій у світі американський підприємець Ейза Кендлер, який купив рецепт "кока-кола" за 2 300 доларів.

Цього дня 1933 року у Берліні організували пресконференцію, на якій світ дізнався про Голодомор 1932-33 років. Це зробив британець Гарет Джонс, котрий щойно повернувся з України. Під час поїздки журналіст бачив, як блукають голодні діти, чув стогони людей і крики: "У нас немає хліба, ми вмираємо". Пресреліз Гарета Джонса про вбивчий голод, що був штучно створений сталінським тоталітарним режимом, передрукували багато впливових видань. Через два роки 29-річного журналіста вбили в Китаї. Як підозрюють, за вказівкою НКВС. Його розповіді стали основою історичного фільму про Голодомор "Ціна правди" польською кіно режисерки Агнешки Голланд.

29 березня 1998 року у Лісабоні відкрили міст Васко да Гама. Свого часу він був найдовшим у Європі — понад 12 кілометрів. Цей міст вважають одним з найбільших інженерних проєктів XX століття.

Рік тому в Одесі вперше провели трансплантацію серця. Оперував кардіохірург Борис Тодуров із бригадою лікарів з Інституту серця МОЗ України. Донорський орган успішно пересадили 43-річному чоловікові, який мав смертельне захворювання. Трансплантація серця — одна з найскладніших операцій у світі, адже для проведення основного етапу хірургічного втручання кардіохірург має не більш як чотири години.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір