Порятунок від токсичних стосунків: у Києві діють групи підтримки для жінок

Вікторія Семко. Скриншот: kanaldim.tv

У психологічному хабі "Танто" започаткували групи підтримки для жінок та дівчат, які перебувають під психологічним тиском й схильні вступати в аб'юзивні стосунки. Як токсичні взаємини впливають на людину та чим допомагають групи підтримки, дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Психологиня Вікторія Семко проводить індивідуальне заняття онлайн. Тема — токсичні стосунки між партнерами. Каже, це особливо актуально сьогодні, адже ми перебуваємо у стані хронічного стресу, і це лише поглиблює кризу у взаєминах. У психологічному хабі "Танто" започаткували групи підтримки для жінок та дівчат, які перебувають під психологічним тиском і схильні вступати в аб'юзивні стосунки.

"В основному жінки — це ті, хто у нас були в приватних консультаціях, в приватній психотерапії. Вони переживають, бояться це виносити. І для багатьох жінок, а насправді є відкриття, що є ще такі, які страждають від токсичних стосунків", — розповідає практикуюча психологиня Вікторія Семко.

Тема взаємин між чоловіком та жінкою здебільшого стигматизована в суспільстві, підкреслюють фахівці. Про це не заведено говорити поза межами родини, але токсичні стосунки занижують самооцінку людини, отруюють життя невпевненістю та почуттям провини.

"Якщо людині некомфортно в стосунках, вона страждає, з цим треба розбиратися. Однозначно там є психологічне насильство. Його можна вивести на усвідомлений рівень, домовитися з партнером і вчиняти по іншому, зберегти ці стосунки й зберегти шлюб", — додає психологиня.

Токсичні люди — аб'юзери, газлайтери та нарциси, самі потребують психологічної підтримки. Щоб заглушити свій внутрішній біль, вони підсвідомо прагнуть домінувати над іншими і зазвичай не визнають того, що мають психічну травму, тому й не можуть зцілитися.

"Це люди, у яких дуже травмоване его. В дитинстві вони зазнавали або знущань, або принижень, або надмірного контролю. Наше его прагне до балансу", — каже практикуюча психологиня Марія Тимошенко.

Аб'юзер — це людина, яка усвідомлено чинить насильство. Якщо вона знає, що постраждалій партнерці чи партнеру боляче й усвідомлено робить так, щоб завдати болю. Якщо жінка звертається по психологічну допомогу, то вона підіймає власну самооцінку, формує нові навички, вчиться протистояти негативним стосункам, заявляти про свої потреби та правильно комунікувати. Тоді вже нарцис чи токсичний чоловік, який поряд із нею, змушений адаптуватись до нових умов. Адже немає іншого виходу.

"Тобто в нас є два варіанти. Жінка ходить на групи до терапевта, до психолога, і чоловік змінюється. Чує її. Другий випадок, коли вона змінюється, а він ні. Звісно, вони тоді розходяться", — додає Марія Тимошенко.

Спочатку охочих записатися до груп підтримки були одиниці. Нині у кожній групі до 10 осіб. Заняття проводять у змішаному форматі онлайн й наживо.

"Якщо жінці здається, що їй здається, то їй не здається. Треба, як то кажуть, стукати в усі двері ,вивчати ситуацію, питати, сходити до психолога. Усвідомити себе", — резюмує психологиня Марія Тимошенко.

Це важливий крок для виходу з токсичних стосунків, кажуть у хабі "Танто". У березня 2023 року психологічний простір заснував ветеран російсько-української війни, оборонець Ірпеня Денис Дудник. Відтоді центр став місцем потужної підтримки військових та мешканців міста, котрі пережили жахіття війни та окупації.

"Зараз у нас дві задачі. Одна основна задача — це допомога та підтримка родинам військовослужбовців. Друга задача — це запобігання захворюванням, проблемами та труднощам, які виникають під час війни", — повідомив засновник психологічного хабу "Танто" Денис Дудник.

Незабаром тут відкриють ресурсну групу підтримки для людей, котрі відчувають емоційне виснаження, постійну втому, втрату мотивації та невпевненість у собі. Програма для жінок, які перебувають у токсичних стосунках, працюватиме й надалі. Попри війну, потрібно завжди дбати про себе, кажуть психологи. Тоді поряд з вами буде саме та людина, котра зробить ваше життя щасливішим.

Читайте також: Усі емоції важливі, усі емоції потрібні: психолог пояснює, як розвивати емоційний інтелект у дітей і дорослих

Прямий ефір