Підтримка фермерів у Донецькій області — особливості держпрограм: "Официальный разговор" з Артемом Чаганом

Иллюстративное фото: lathamseeds.com

Уряд України з 2019 року активно розвиває державні програми з підтримки агропромислової галузі. Донецька область минулого року отримала близько 63 млн грн з держбюджету для підтримки сімейних ферм і фермерських господарств. Також у регіоні почало розвиватися крафтове виробництво.

На яку підтримку можуть сподіватися фермери цього року — розповів директор департаменту агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької ОДА Андрій Чаган у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Грамова.

— Попри всю ситуацію з агресією РФ, Донецька область продовжує розвиватися. Які державні програми для допомоги фермерам зараз діють в області?

— Донецька область є зоною ризикованого землеробства, тобто нашим аграріям, нашим фермерам дуже важко без будь-якої підтримки з боку держави. Після створення Міністерства аграрної політики та продовольства України були озвучені напрями, які будуть першочергово реалізовувати в країні та, звичайно ж, у Донецькій області.

Цього року залишаються діяти колишні програми підтримки й додаються чотири нові. Я хотів би зупинитися на підтримці фермерських господарств. Цього року фермерські господарства можуть отримати за програмою тваринництва 5 тис. грн на утримання корів. За кожну корову, яка зареєстрована офіційно, конкретний фермер отримує 5 тис. грн. Крім цього, діє програма компенсації фермерським господарствам консультаційних послуг. Якщо створено фермерське господарство, 90% витрат на ці послуги компенсує держави.

Окрім цього, новоствореним господарствам збільшили розмір виплат. Якщо раніше за 1 га оброблюваної землі платили 3 тис. грн, то цього року ця сума доходить до 5 тис. грн для новостворених фермерських господарств. Максимальна сума, яку може отримати фермерське господарство, — це 100 тис. грн. Раніше це було 60 тис. грн.

Окрім цього, ще є субсидія на безповоротній основі. Тобто можна отримати кредит до 500 тис. грн, він буде безвідсотковий, а можна — субсидію, яку дають на безповоротній основі.

— Яку підтримку отримають громади? Чи буде окремий механізм підтримки?

— Що стосується державних програм, знову буде діяти торішня програма компенсацій на виробництво сільгосптехніки. Це компенсація 25% за виробництво сільгосптехніки.

Крім цього, є компенсація та підтримка посадки садів, тобто буде посадковий матеріал компенсуватися. Також діє програма компенсації на утримання бджіл. Минулого року в нас було зареєстровано всього 600 пасік, а цього року — 750. Минулого року за цією програмою бджолярі отримали 5,2 млн грн.

— Які є плани з розвитку на цей рік?

— Минулого року з державного бюджету для підтримки наших товаровиробників ми отримали близько 63 млн грн. Цього року ми плануємо, що ми достукаємося до кожного нашого аграрія. Ми плануємо до 100 млн грн збільшити цю субсидію, щоб вона зайшла до області, щоб аграрії отримали цю допомогу.

Також готується створення державного аграрного реєстру. Кожен аграрій повинен увійти до цього реєстру, й у кожного з них буде свій особистий кабінет. Аграрію, щоб взяти участь у будь-якій програмі підтримки, продати продукцію, не потрібно буде купи довідок і документів. Це буде один реєстр.

Аграрій просто зможе зайти в свій особистий кабінет, дістати будь-яку інформацію, там все це буде.

Прямий ефір