Пістолет як профілактика: про тему вільного носіння зброї в США говоримо з американським військовим

Право на ношение оружия в США. Фото: ap.org

Адміністрація Джо Байдена серйозно взялася за одну з найбільш чутливих для американців тем — вільне поводження зі зброєю. Президент США представив стратегію у сфері боротьби зі злочинністю. Насамперед це торкнеться обмеження застосування вогнепальної зброї. Чи має ця стратегія шанси на успіх і як до неї поставилися в різних американських штатах — з'ясовують журналісти програми "На самом деле: мир" телеканалу "Дом" і офіцер ВМС США у відставці Гарі Табах.

На захисті Другої поправки

Поширення вогнепальної зброї в США — першопричина хвилі насильства. Так сказано у повідомленні Білого дому щодо стратегії щодо боротьби зі злочинністю. Ключовий момент — протидія нелегальному продажу зброї та притягнення таких торговців до відповідальності. Адміністрація Джо Байдена обіцяє підтримку правоохоронцям на місцях, зокрема завдяки силам і фінансам із центру.

"Стратегія містить історичний рівень фінансування та чіткі пояснення, передбачені Планом порятунку, з метою допомогти владі штатів, округів і територій отримати гроші, необхідні для залучення до роботи більшої кількості поліцейських. Це також містить ресурси, навчання та звітність, які необхідні їм для більш ефективного виконання своїх завдань. Водночас, на додаток до підтримки, передбаченої програмами з протидії насильству в громадах, ми пропонуємо можливість тимчасового працевлаштування та інші програми, які — й ми впевнені в цьому — знизять рівень злочинності та зроблять наші вулиці безпечними", — йдеться у повідомленні Reuters.

Ще під час своєї передвиборної кампанії Джо Байден обіцяв підписати цілу серію виконавчих указів, що обмежують доступ американців до стрілецької зброї, посилити правила перевірки потенційних покупців і повністю заборонити продаж деяких типів вогнепальної зброї та боєприпасів. Однак почати в адміністрації Байдена вирішили з торговців.

"Лише 5% торговців — як показали наші дослідження, 90% всієї нелегальної зброї, знайденої на місцях скоєння злочинів, було продано п'ятьма відсотками торговців зброєю. Ці "торговці смертю" порушують закон з метою наживи, продаючи зброю, що вбиває невинних людей. Це неправильно, неприпустимо, і ми починаємо наступ на цих торговців і на пов'язаних із ними злочинців", — акцентував Байден.

Рішення адміністрації американського президента спричинило опір у консервативних кіл. У цьому вони побачили наступ на одне з найважливіших положень Конституції США — Другу поправку, яка гарантує право громадян на зберігання та носіння зброї. Критики наполягають — порушується базове право американців на самозахист.

Так, влада штату Техас, що вважається одним із найбільш радикальних у захисті права на зброю, заявила, що федеральна влада перевищує свої повноваження. І ухвалила закон, що дає змогу приховано носити зброю без жодних дозволів.

"Потрібно просто зрозуміти, чому ми боремося проти цього нав'язуваного по всій Америці наративу. На федеральному рівні заявляють: "Права, гарантовані Другою поправкою, перебувають під загрозою". Чиновники беруть під козирок, кажуть: " Так точно!", і потім уряд приходить вилучати зброю. Техас цього не дозволить! Цей закон зробить Техас штатом-хранителем Другої поправки, захистить Техас і техасців від федеральних законів, ухвалених із перевищенням повноважень. І ми не дозволимо, щоб будь-який із цих законів запрацював у нашому Штаті Одинокої Зірки!", — заявив губернатор штату Техас Грег Ебботт.

Масові злочини

Однак в уряді США відступати від наміру обмежити як оборот, так і носіння зброї, не збираються. Країну захлеснула хвиля масових вбивств із застосуванням пістолетів, автоматів і гвинтівок. Беручи до уваги те, що продаються вони, за заявами правоохоронців, за лічені дні до скоєння цих кричущих злочинів. Буквально нещодавно від стрільців постраждали жителі Чикаго, Остіна і ще низки міст. Їхні мери закликають Вашингтон посилити контроль.

Мерка Чикаго Лорі Лайтфут закликала адміністрацію президента посилити контроль за торговцями зброєю, які "продають її перекупникам".

"Адміністрація повинна уповноважити Бюро з контролю обороту тютюну, алкоголю та вогнепальної зброї стежити за торговцями зброєю, які, як ми знаємо, продають її перекупникам. За рік, два чи менше вона опиняється на вулиці, використовується в жорстоких злочинах у місті. Потрібно посилити контроль за тими, хто має федеральну ліцензію на торгівлю зброєю. Йдеться не про порушення чиїхось прав у межах Другої поправки. Йдеться про забезпечення майбутнього для наших дітей. Ми не хочемо чути від батьків, що їм страшно випускати дітей на вулицю теплого сонячного дня через те, що на цій вулиці відбувається", — заявила мерка Лайтфут.

Інструктаж із поводження зі зброєю, штат Колорадо. Фото: ap.org

Крім посилення перевірок торговців, пропонують посилити й перевірки покупців. Тим паче, що, згідно з даними останнього дослідження, це підтримує абсолютна більшість громадян США, які володіють зброєю.

"Нове опитування, проведене дослідницьким центром Вебстера та опубліковане в журналі Preventive Medicine, показало, що 85% власників зброї наголошують на необхідності ретельної перевірки будь-якого індивіда, що бажає придбати вогнепальну зброю, незалежно від того, хто продає зброю й де відбувається угода", — йдеться у повідомленні.

Від початку 2021 року в США вже сталося понад 150 випадків масової стрілянини — тобто коли було поранено або вбито не менше чотирьох осіб. Лише протягом останнього місяця від куль загинули 79 осіб.

У США на душу населення в середньому припадає у 25 разів більше вбивств із застосуванням вогнепальної зброї, ніж в інших розвинених країнах. На руках у громадян, згідно з оцінками, на кінець 2018 року перебувало 393 млн одиниць зброї — але точної кількості не знає ніхто.

"Влада не одна диктує умови"

Про ініціативу Білого дому та її наслідки для американців у програмі "На самом деле: мир" говорить офіцер ВМС США у відставці Гарі Табах.

Ведуча програми — Анна Нитченко.

— Доступ американців до зброї — це більше захист чи загроза?

— Я вважаю, що захист. Це все одно, що мати протипожежний балон у себе вдома. Якщо пожежа трапляється, ви не тільки викликаєте пожежників, у вас повинно бути ще щось, що може захистити від вогню.

І сьогодні у штатах, де носіння зброї дозволено, набагато менше кримінальних дій і злочинів, тим паче вогнепальних. А злочинність найвища у штатах, де складно отримати дозвіл на зброю — у таких, наприклад, як Іллінойс, Нью-Йорк, Каліфорнія.

Ось ці цифри, які було названо вище, до них входять США, але це не зовсім точно. Тому що, наприклад, у Техасі або у Флориді, у штатах, де зброя вільно дозволена, дуже маленький відсоток злочинів загалом. А у тих штатах, де вона не дозволена, він високий.

Гарі Табах

— Чому ж тоді дії Білого дому спрямовані на таку стратегію? Вони ж теж мають такі дані?

— Звичайно, вони мають ці дані.

Вони все прекрасно розуміють. Так само, як і більшовики розуміли, що треба роззброїти людей, треба позбутися жандармерії, й тоді влада буде в твоїх руках. Ти введеш свою жандармерію, НКВД, і зброя буде тільки у них.

Тому в американській Конституції нашими батьками-засновниками було створено так, що люди мають право на самооборону, мають право носити зброю. Таким чином вони контролюють теж владу. Що влада не єдина, яка може диктувати свої умови. Що якщо людям не подобається, вони можуть себе захистити таким чином.

Тому, звичайно, коли більшовики приходять до влади, — соціалісти, комуністи, чи то Кастро на Кубі, чи то Мао Цзедун у Китаї, або Ленін і Троцький у Росії, — вони будуть насамперед забирати у вас зброю.

— Наскільки ретельно зараз у Штатах перевіряють людей перед тим, як видати вогнепальну зброю?

— За кожен штат я не можу відповідати. Але в тих штатах, де у мене є ліцензія на носіння зброї (в Пенсільванії та у Флориді), ти купуєш зброю, тебе перевіряють через поліцію, через ФБР, і десь 5 днів у тебе мораторій. І за 5 днів, якщо все чисто, ти приходиш і забираєш зброю, яку ти купив. Але перевірки досить-таки ретельні.

Знову ж таки, коли робляться ці опитування [які наведені вище] — вони підганяються. Дуже мало... Я взагалі не знаю нікого, хто легально купив зброю і вчинив злочин: купили зброю нелегально або обдуривши продавця, або продавець нехороший, або фальшивку якусь дали, або вкрали цю зброю, або ще щось... Але ось люди, які чесно та відкрито купують, — це зазвичай дуже сумлінні та добропорядні громадяни Сполучених Штатів Америки.

У деяких штатах у нас є божевілля, де пишуть, наприклад, на школах, на лікарнях, на державних установах, кажуть, що це "зона без наркотиків". Якщо у тебе знайдуть наркотики, то тобі там впаяють термін або покарають.

Також вони вигадали тепер "зону без зброї". Загалом, навіть якщо у тебе є ліцензія й ти добропорядний і законослухняний громадянин, зброю повинен залишити у машині або ще десь, щоб зайти до цього закладу.

Нещодавно дівчина виступала у Конгресі. У неї була зброя, у неї була ліцензія на зброю. Вона приїхала до університету, її університет — ось цей ось Gun free zone — зона без зброї.

Її зґвалтував бандит — і саме у нього був пістолет під дулом пістолета і він потім пішов, зґвалтував ще одну дівчинку та вбив її. І ось ця дівчина каже: "Якби на мені була зброя, то та дівчина була б не зґвалтована і була б жива сьогодні". Ось такі у нас порядки.

— Частина американських штатів зараз підтримує цю стратегію, інша — ні. Як вважаєте, чим закінчиться ця ініціатива Білого дому?

— Це політизоване все. Демократичні штати це підтримують. Республіканські штати це не підтримують.

У нас так виходить, що республіканські штати — штати багаті, а демократичні штати — це ось бідні штати, які розорили. Хоча такі штати, як Нью-Йорк, як Каліфорнія, були одними з найбагатших штатів, поки там були республіканці. Прийшли демократи, прийшли комуністи, соціалісти — й штати розоряються.

Але це все політизоване. Це жодним чином не стосується рівня злочинності або ще чогось. Це просто хочуть роззброїти населення, щоб населення не мало зброї.

Прямий ефір