Підписання українсько-кубанського договору та ухвала "Закону про п'ять колосків" — 7 серпня в історії

Зустрічаємо середу, 7 серпня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

7 серпня 1920 року у Варшаві був підписаний українсько-кубанський договір про обопільне визнання суверенітету УНР та Республіки Кубанського краю. Обидва уряди зобов'язалися підтримувати один одного військово, політично і фінансово, у боротьбі за державну незалежність. Проте союзу між УНР та державою, що з'явилася після розвалу Російської імперії, так і не вийшло. Обидва уряди зазнали поразки у протистоянні з більшовиками.

Цього дня 1876 року народилася знаменита шпигунка Першої світової війни, Мата Харі. Уродженка маленького містечка Леоварден на півночі Голландії, була танцівницею східних танців. Однак з початком першої світової стала подвійною агенткою. Її завербували французи та німці. 1917 року Мата Харі заарештувала французька розвідка. Невдовзі її розстріляли за шпигунство на користь Німеччини. Про агентку знято безліч фільмів, написані пісні та книжки.       

92 роки тому у СРСР ухвалили "Закон про п'ять колосків". Він став передвісником Голодомору, адже за розкрадання колгоспного майна, а таким вважались навіть знайдені на полі кілька колосків, передбачався розстріл на місці та конфіскація майна. За наявності пом'якшувальних обставин покарання становило 10 років таборів. Амністія не передбачалась. Лише за перший рік радянська влада засудила 150 000 людей. "Закон про п'ять колосків", який не мав прецедентів у світовій історії, діяв до 1947.      

7 серпня 1947 року норвезький мандрівник Тур Гейєрдал на Бальсовому плоті досяг островів Туамоту в Полінезії. Подорож, котра розпочалась у Південній Америці, тривала 101 день. Так, дослідник довів, що давні індіанці могли колонізувати острови в океанії. На фантастичну пригоду норвежця надихнули старовинні літописи та малюнки із зображеннями плотів інків, а також віра в те, що жителі Південної Америки й Полінезії контактували між собою з давніх-давен. Через рік Еєрдал видав книжку про експедицію, її переклали 70 мовами світу.    

25 років тому був виданий указ про святкування дня Українського козацтва. Дату затвердив тодішній президент України Леонід Кучма. До 2023-го День українського козацтва відзначали 14 жовтня. Утім з переходом православної церкви України на ново юліанський календар, дата свята посунулась на 1 жовтня.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір