Освіта без кордонів в Академії Хана: інтерв'ю з координатором платформи Тарасом Павловим

Академія Хана — некомерційна освітня платформа, яка надає безкоштовний доступ до навчальних матеріалів з різних дисциплін. Основна мета організації — зробити освіту доступною для всіх, незалежно від місця проживання чи фінансових можливостей. Платформа адаптовує свої матеріали до різних мов, зокрема й української. В ефірі "Ранку Вдома" координатор проєкту локалізації Khan Academy Тарас Павлов розповів детальніше про діяльність Академії Хана, можливості її використання та актуальні освітні ресурси. 

Ведучі — Ірина Хоменко та Денис Мінін.

— Розкажіть про Академію Хана, хто такий Салман Хан, як він створив свою освітню платформу? 

— Салман Хан — це американський економіст, доктор економічних наук, який грав на біржі. Одного дня він спробував пояснити математику своїй племінниці і зрозумів, що в школі погано викладають. Він пояснив їй, йому вдалось. Після цього записав відео для її друзів, залив на YouTube і понеслось. Зараз має 150 мільйонів переглядів. 

— Який формат навчання в цій академії? Його можна пройти будь-де? Що потрібно учню для вашої платформи, аби розпочати навчання? 

— Формат академії з того часу змінився. Коли Хан починав, це були тільки відео. Зараз вони зробили інтерактивну платформу: відео, тести, конспекти, інтерактивні вправи. Це повноцінна платформа, на яку можна заходити і дистанційно безоплатно вчитись. 

Майже 20 000 українців щомісяця користуються цією платформою англійською, причому вже досить давно. Було багато спроб перекласти її українською. Перша потужна була в 2014 році, потім окремі команди працювали над деякими курсами, а п'ять місяців тому ми взялися за це серйозно. Вже встигли зробити п'ять курсів, які покривають майже всю шкільну програму з математики. 

— З п'ятого по одинадцятий клас? Чи з першого? 

— Десь із другого-третього. Геть молодшу школу ми не зачіпали, але починаючи з арифметики у нас все є. 

— Тарасу, що це за п'ять курсів, які ви переклали? 

— Це все шкільна математика. Вже готові перекладені українською курси: арифметика, передмова до математичного аналізу, основи алгебри, алгебра-2, геометрія. 

— Чим це відрізняється від класичного викладання в школі? 

— Платформа дуже класна своєю гнучкістю — завжди можна зупинитись і повернутися до якоїсь теми, яку не розумів. У школі найбільша проблема вчителів — різнорівневі діти. У вчителі немає можливості повернутися. Платформа відслідковує навички і підкаже, що саме вам треба пройти. 

В платформу вшитий американський стандарт навичок — не такий, як у Міністерстві освіти і науки України, але такий, про який говорять в нашій Новій українській школі (НУШ). Кожна навичка відслідковується, коли дитина проходить тести. 

Для вчителів є можливість створювати клас, призначати завдання, бачити успіхи своїх учнів. Все дуже зручно інтегрується з Google Classroom, якщо хтось там працює.

Це платформа, яка дозволяє навчатись самостійно. Зараз багато дітей, на жаль, не мають доступу до освіти. Вона або онлайн, або переривається через повітряні тривоги. Діти просто не встигають. 

Як і з будь-якою онлайн-платформою, тут є проблема мотивації. Нею зможе скористатись тільки вмотивована дитина. Вся справа в самоорганізації.

— Чи плануєте ви залучати українських освітян та викладачів до створення контенту для платформи? 

— Вони вже є в нашій команді і ми будемо залучати ще. У нас працює декілька вчителів. Оцінку якості проводять вчителі і діти. Я й сам трішки освітянин. За п'ять місяців ми багато чого зробили з нуля і ще тільки починаємо працювати з експертами. 

— Що було найскладнішим за ці п'ять місяців вашої інтенсивної роботи? 

— Постійна невизначеність, бо такого ніхто не робив. Просто взяти і вибудувати з нуля студію локалізації з звукозаписом, з відео, з якісними перекладами. Це цікавий челендж. 

У березні — до того, як ми взялися за переклад — українською версією користувалось 800 українців. Зараз таких понад 3000. Але ми ще толком не розповідали про платформу, бо були сфокусовані на контенті. 

— Чи можна вважати цю платформу альтернативою репетиторів?

— Можливо. Все залежить від самомотивації. Ця платформа є дуже крутим інструментом для самих репетиторів і вчителів.

Читайте також: Перевірити навички з протимінної безпеки відтепер можна на симуляторі

Прямий ефір