Олесь Санін провів екскурсію інтерактивною виставкою за мотивами фільму "Довбуш"

Олесь Санін. Скриншот: kanaldim.tv

У Національній академії мистецтв України проходить виставка, присвячена фільму "Довбуш". У центрі експозиційного простору розмістили весільні костюми Олекси Довбуша та його нареченої Марічки, позаду них по колу розташувалися манекени в одязі опришків — так, ніби повстанці готуються захищати одне одного. Також представлено одяг польської шляхти та крилатих гусарів. Загалом — близько 30 образів. Окрім того, у залі розміщені ескізи костюмів, ноти народних пісень і тексти до них, розкадрування фільму. Режисер "Довбуша" Олесь Санін розповів "Ранку Вдома" про деякі експонати.

Сотні розкадровок намальованих художником. Детально відтворена зброя часів XVIII сторіччя, десятки костюмів — це лише незначна частина декорацій та реквізиту, котрі використовували автори історичного українського фільму "Довбуш".

"Працювали над картиною близько 500 майстрів народного мистецтва та спеціалістів з виготовлення реквізиту. Нам довелося навіть відроджувати деякі речі, тому що певних деталей одягу давно ніхто не виробляє. Дуже багато мосяжництва — виробів з бронзи та срібла. Хрести, наприклад. Насправді це величезна робота реконструкторів у частині військового, одягу, чину. Кожна річ унікальна. Переважна більшість цих елементів має музейні зразки. Вони зберігаються у музеях Києва, Львова, Кракова, Будапешта та Відня", — розповідає режисер стрічки Олесь Санін.

Відчути справжню атмосферу стрічки, побачити всі образи Олекси Довбуша, перенестись у часи карпатських опришків і правління польської шляхти відтепер можна у Національній академії мистецтв України. Тут створили велику виставку, присвячену "Довбушу".

"Я дуже радий, що така виставка взагалі відбувається. Тут представлена робота художників кіно. В принципі кіно таке синтетичне мистецтво і для людини, яка не знайома з процесом виробництва, буде цікаво подивитися, як це все робиться", — каже президент Національної академії мистецтв України Віктор Сидоренко.  

"Довбуш" — це одна з наймасштабніших та найдорожчих бюджетних в українському кіно виробництві. Олесь Санін почав працювати над нею ще у 2014 році. Зміг представити фільм глядачу лише після дев'яти років роботи у найважчий для країни час.

"Я не сподівався, що "Довбуш" буде актуальним. Це була історія, легенда, яка була важлива для мене. Зараз фільм став актуальним кожною своєю фразою та вчинками героїв. Історія самого фільму, розповідає про Олексу Довбуша — того, хто не хотів слави та боротьби. Просто обставини його змусили було взятися за зброю і йти захищати власну землю і захищати те, що він любить. Таких "довбушів" у нас зараз сотні тисяч. Це люди, які пішли захищати батьківщину", — провадить Олесь Санін.

Фільм вийшов на широкі екрани 24 серпня. Лише за перший місяць прокату українці купили понад 300 000 квитків.

"Очевидно, що рекордних зборів в Україні не вийшло через війну, часті загрози, повітряні тривоги. Тим паче велика кількість кінотеатрів закрита. Прокатники радили притримати фільм ще, але ми вирішили його випускати. Гадаю, що фільм вийшов вчасно. Він актуальний для українців, бо підтримує їх та дає надію на перемогу", — резюмує режисер "Довбуша" Олесь Санін.

Тепер поціновувачі фільму й ті, хто лише збирається його подивитись, можуть зазирнути залаштунки та на власні очі побачити, що лишилось поза кадром. Виставка, присвячена фільму "Довбуш", триватиме до 10 жовтня. Вхід вільний. Також відвідувачів є можливість зробити донат для захисників України, які воюють у складі 68-ї окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша.

Читайте також: Карпати, антураж XVIІІ століття та історія вільних українців: про зйомки "Довбуша" говоримо з художницею Олександрою Дробот та актором Дмитром Вівчарюком

Прямий ефір