Нова СOVID-хвиля, комбінації вакцин і постковідний синдром: "Официальный разговор" із Сергієм Дубровим

Коронавірус. Ілюстрація: archyde.com

В Україні продовжує стрімко погіршуватися ситуація з коронавірусом. Єдиним і найдієвішим способом вберегтися від хвороби та її важких наслідків залишається імунізація.

Про ситуацію з поширенням інфекції в країні, про те, кому протипоказані СOVID-щеплення, як можна комбінувати препарати, а також про те, що таке постковідний синдром і як він може проявлятися, розповів експерт Міністерства охорони здоров'я України Сергій Дубров у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча програми — Анна Нитченко.

— Україна увійшла в нову хвилю коронавірусної пандемії. Проте є думки, що з попередньої ми не виходили ще. Як ви оцінюєте ситуацію і чого чекати далі?

— Однозначно, це нова хвиля, якщо ми подивимося на інфографіку захворюваності, то літо у нас було відносно спокійним, а зараз — новий сплеск. За останні дні кількість нових випадків, які реєструються, — від 8 тис. (на вихідні) до 16 тис. за добу.

Дійсно, ми можемо чітко говорити про наступну або вже дійсну хвилю. Складно сказати, ми близькі до піку чи ми на піку. Але дуже хотілося б, щоб ось зараз вже були на піку, а кількість нових захворювань знижувалася.

Дійсно, у багатьох регіонах є складнощі з місцями в лікарнях. У Києві ситуація відносно спокійна, далеко не всі лікувальні установи навіть другої лінії залучені до надання допомоги пацієнтам із COVID-19. Але це нова хвиля, однозначно, нова.

— До нових штамів наскільки ми готові?

— Тяжке питання. Ми всі боїмося нових штамів, є чого боятися. Ці штами, зокрема "дельта", більш заразні, супроводжуються більш важким перебігом захворювання. Але, незалежно від того, який це штам, лікувальна тактика не відрізняється.

Так, вища летальність, вища потреба в інтенсивній терапії, але схеми лікування залишаються такими ж. Ніде в світі наразі поки немає нічого нового, препарату або методів лікування пацієнтів, які інфіковані мутованим штамом.

— Розкажіть, кому протипоказана вакцинація, і що тоді робити людині?

— Медичних протипоказань до вакцинації дуже небагато. Згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я від листопада 2019 року, медичні протипоказання до вакцинації — це або ж наявність анафілактичних реакцій при попередніх вакцинаціях, або виражена імуносупресія. Тобто пацієнти, які отримують хімію, променеву або яку-небудь іншу імуносупресивну терапію. Ось це, напевно, основні протипоказання.

Чому при імуносупресивній терапії протипоказана вакцина? Тому що просто не будуть вироблятися антитіла проти вірусу. Тобто неефективною буде імунізація.

Можливі протипоказання, важливі, на чому слід акцентувати увагу — наявність будь-якого гострого захворювання. Тобто, якщо є загострення хронічного захворювання або гостра респіраторна вірусна інфекція, нехай це навіть буде не коронавірусна інфекція, висока температура, звичайно ж, це буде протипоказанням, але після одужання необхідно вакцинуватися.

— Випадки алергії, можливо, інші реакції після вакцини, які ви спостерігаєте?

— Найбільш часті ускладнення після вакцинації, які спостерігаються, це слабкість, підвищення температури тіла, іноді до фебрильних цифр, — вище ніж 38-38,5°, біль у суглобах, у місці ін'єкції, біль в руці. Ці ускладнення, як правило, минають за короткий час, протягом одного-кількох днів.

Висока температура, звичайно ж, вимагає прийому парацетамолу. Якщо говорити про тяжкі реакції вакцинації, то не можу сказати цифри на сьогоднішній день.

Важких реакцій, які закінчилися летально, було зареєстровано понад 100. Причому з розслідуваних випадків, а це близько 80, жоден не був пов'язаний із вакцинацією.

На превеликий жаль, на піках хвиль від ускладнень коронавірусної хвороби у нас 500-600 померлих. Однозначно, можемо говорити про те, що ті ризики, які, знову-таки, наголошую — жодна смерть, поки що не була пов'язана безпосередньо з вакцинацією, це події, що збіглися за часом. Все ж таки, вакцинація дозволяє і захистити себе від захворювання, і уберегтися від смерті.

— Чи потрібно проводити аналізи якісь перед тим, як вакцинуватися?

— Хибна думка, що, на превеликий жаль, яку чомусь досить часто транслюють навіть деякі наші експерти, — про необхідність дослідження, наприклад, рівня антитіл перед вакцинацією, під час імунізації або після неї.

Чітко в регламентуючих документах, затверджених Міністерством охорони здоров'я, прописано, що дослідження рівня антитіл не проводяться рутинно перед вакцинацією або після. Тобто це можна робити з метою проведення якихось наукових досліджень, однак показник або титр антитіл в крові не відіграє жодної ролі у відношенні показань або протипоказань при COVID-вакцинації.

— Зараз в МОЗ повідомляють, що збільшилася кількість проходження ПЛР- та експрестестів. Як вважаєте, з чим це пов'язано?

— Якщо є збільшення кількості хворих, звичайно ж, це супроводжується збільшенням кількості тестувань. Можливості в країні є: близько 100 тис. досліджень проводиться у будні дні, у вихідні попит дещо нижче і, звичайно, досліджень проводиться дещо менше.

— Розкажіть про сумісність вакцин. Чи правда, щ, ті, хто отримав дві дози, наприклад, однією вакциною, а через пів року доведеться вакцинуватися іншою, це протипоказано?

— Якщо говорити про мРНК-вакцини, тобто Moderna, Pfizer, то абсолютно спокійно можна вакцинуватися однією, а потім іншою. Звичайно, краще ревакцинацію проводити тією ж вакциною, якою була проведена перша імунізація. Якщо її немає в наявності, то мРНК-вакцини є взаємозамінними.

Та ж AstraZeneca різних виробників, кількох європейських країн, індійська у нас була AstraZeneca. Іншими словами, вакцина однієї групи, за однією технологією виготовлена. І тоді можна проводити ревакцинацію тією ж вакциною.

Не так давно МОЗ видав рекомендації про можливості взаємозаміни тих чи інших вакцин. Лікар вакцинальної бригади дасть чіткі роз'яснення з приводу можливості вакцинації, і яким препаратом необхідно вакцинуватися, в залежності від зробленої першої дози.

— Яким чином все ж таки роз'яснювати людям, які не зробили щеплення, що це варто робити?            

— Я категорично підтримую обмеження для вакцинованих осіб. І величезна кількість країн у світі вже запровадили на законодавчому рівні такі обмеження.

Два тижні тому я взяв участь у Вірменському конгресі анестезіологів. У цій країні 1 жовтня було запроваджено обов'язкову вакцинацію. Невакцинованим особам щотижня необхідно приходити на роботу з ПЛР-тестом, який вони здають за свої гроші, і це істотно стимулює людей робити цю процедуру.

Ті ж країни Євросоюзу обмежують, дійсно, в деякій мірі, свободу для невакцинованих людей. Я вважаю, що це правильно, оскільки держава дозволяє своїм громадянам вакцинуватися безкоштовно, схваленими Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) препаратами.

Найважливіше — ці вакцини є ефективними, те, що може підтвердити будь-який лікар, який сьогодні працює у ковідних стаціонарах.

— Постковідний синдром. Він існує чи ні? І як може проявлятися?

— Ну, є таке поняття, як постковідний синдром, є навіть гайдлайн його лікування. Є наказ МОЗ, який регламентує ведення пацієнтів із постковідним синдромом.

Але тут немає поки зв'язку з вакцинацією. Симптоми, скарги на якісь прояви з боку будь-якого органу або системи, які можуть проявлятися або зберігатися протягом 12 тижнів після перенесеного захворювання, називаються постковідним синдромом. Дійсно, таке захворювання є наразі.

Порушення можуть бути з боку дихальної системи, найчастіше, і з боку серцево-судинної системи: тривала втомлюваність, задишка, необхідність респіраторної підтримки час від часу, кисневої.

Ті ж осередкові міокардити досить часто описані. Наші китайські колеги в своїх роботах описують частоту міокардиту від 7 до 23%, це досить велика частота після перенесеного коронавірусу. Ці проблеми потребують медичного супроводу, іноді досить тривалого.

Прямий ефір