Навчання з ШІ, VR-технологіями і Minecraft: як організована робота Цифрових освітніх центрів та на кого вони розраховані

Повномасштабна війна вплинула на всі сфери життя в Україні, зокрема і на освітню. Зруйновані заклади освіти, стрес дітей, батьків та вчителів, неможливість навчатися в безпечних та комфортних умовах через постійні повітряні тривоги та періодичні відключення світла — все це наше життя вже більше двох років. Для надання доступу дітям до освіти Міністерство освіти і науки України разом із міжнародними партнерами розбудовують мережу цифрових освітніх центрів. Про неї у "Ранку Вдома" розповіла виконавча директорка Асоціації інноваційної та цифрової освіти Марія Богуслав

Ведуча — Ольга Фанагей-Баранова.

— Що на меті у цифрових освітніх центрів і на кого вони розраховані? 

— Цифрові освітні центри — не нова ініціатива, вона вже давно існує в світі. Вона є реакцією на такі виклики, як війна та інші, в місцях, де діти втратили можливість відвідувати школу. У цих спеціально обладнаних центрах вони можуть продовжувати навчання. Зараз ми створюємо 16 таких освітніх центрів в південному регіоні України. 

— Скільки таких центрів вже працює? Скільки в планах? 

— Відбувається ремонт і оснащення технікою. Ми плануємо відкриття у червні в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях. В Одесі три центри буде, в Чорноморську, в Южному. В Херсонській області — Іванівка, Миролюбівка і Музиківка — це одні з найвіддаленіших громад, які були в окупації. В Миколаївській області — в місті Миколаєві, в Лиманах, Снігурівці, Баштанці, Очакові, Новому Бузі і Вознесенську. 

— Які можливості отримають українські школярі в цифрових центрах? Як це взагалі працює, що там є? 

— Працюватиме центр шість днів на тиждень з ранку до вечора. Плануються різні активності. Зранку, звісно, більше активності буде стосуватися надолуження знань зі шкільних предметів. Наші фахові вчителі будуть допомагати дітям зі втраченими знаннями. Всі розуміємо, що два роки війни і два роки пандемії ковіду — це вже відчутні втрати. Це також для дітей, які не перебувають в цих громадах, а просто потребують надолуження цих знань.

У нас є платформа aitest.in.ua, на якій розміщено тестування з восьми предметів шкільної програми. Там зараз переважно з восьмого по одинадцятий клас знаходиться контент. Найголовніше — там можна спілкуватися з викладачами. Ти обираєш зручний час, о котрій подзвонить вчитель того предмету, який ти обрав. Дуже зручна технологія! Закликаю нею скористуватися!

У другій половині дня в нас плануються "уроки життя" від найкращих методологів Асоціації інноваційної та цифрової освіти. Туди входять профорієнтація, комунікаційні навички, цифрова грамотність, кібербезпека, фінансова грамотність, підприємницькі навички — те, чому в школах не навчають. Ці уроки зазвичай дуже цікаві, практичні, інтерактивні, діти можуть на них проявити свої лідерські якості. 

Також у нас планується психологічна підтримка — будуть психологи, які можуть надавати допомогу дітям. Ввечері плануються заходи для батьків, адже їм потрібна і соціалізація, і комунікація, і теж поділитися своїми проблемами. 

У центрах буде 22 комп'ютери. На них ми впровадимо програму з Minecraft, котра має дуже цікаві навчальні технології, які будемо застосовувати. Плануємо, що центри будуть працювати мінімум рік. Потім вони залишаються в громаді і будуть далі, сподіваюся, радувати жителів своїм сучасним приміщенням і технікою.

— Розкажіть про ці нові технології, які у вас використовуються. Для багатьох українців цифрова освіта не зовсім зрозуміла. Я думаю, що йдеться не тільки про наявність комп'ютерів. Які ще технології залучені зараз до освіти? 

— Для надолуження знать у наших  кетч-ап класах ми застосовуємо VR-технології. Також використовуємо штучний інтелект в багатьох наших платформах. Наприклад, для профорієнтації на платформі, яку ми створили з Міністерством освіти і науки України ще у 2020 році. Там усі діти можуть пройти безкоштовний тест на профорієнтацію, виявити свої сильні сторони, тип інтелекту, тип особистості. Тестування дуже коротке і якраз завдяки штучному інтелекту воно могло таким стати. 

Ми будемо застосовувати VR-окуляри у наших центрах. Наприклад, досліди з фізики й хімії ми будемо проводити за допомогою такої технології. Це і для дорослих дуже цікавий досвід.

— Чи можемо порівняти технології, які використовуються зараз у нас, із тим, що відбувається за кордоном. Чи великий цей розрив? Чи ми використовуємо найсучасніші та найактуальніші досягнення? 

— Ми маємо також центри за кордоном. Після початку повномасштабної війни наша асоціація створила цілу мережу українських освітніх хабів: Польща, Болгарія, Греція, Німеччина, Велика Британія, Японія. Зараз плануємо відкриття в Штатах, але там трішки інша концепція. 

Щодо досвіду цифрової освіти в інших країнах і в нас, то ми набагато випереджаємо Європу. Коли почалася пандемія ковіду, наші вчителі швидко прилаштувалися на онлайн-уроки. В Європі такого не сталося — вони просто зачиняли школи і відсилали якісь матеріали в письмовому вигляді. Так перелаштуватися і швидко перебудувати систему навчання, як змогли ми, ніхто не зробив. Тому ми цим дуже пишаємося і поширюємо наш досвід в інших країнах.

Читайте також: Понад 200 укриттів облаштували у школах та дитсадках від початку року — Мінстратегпром

Прямий ефір