"Музейний Оскар" за "розп'яту" Україну: як виглядає експозиція, яка нажахала кремлівських пропагандистів

Фрагмент виставки "Україна — розп'яття". Скриншот: kanaldim.tv

"Україна — розп'яття" — перша виставка у світі, створена під час війни. Нещодавно її відзначили "музейним Оскаром". Виставку створили у Національному музеї історії України у Другій світовій війні. Хто зміг перетворити артефакти на витвір мистецтва та привіз в Україну першу міжнародну премію Museum and Heritage Awards, дивіться у сюжеті "Ранку Вдома".

Престижна міжнародна премія Museum and Heritage Awards — вперше в Україні. Почесну нагороду отримав Національний музей історії України у Другій світовій війні за виставку про окупацію Київщини російськими військами, яка шокувала весь світ.

"Це одна з найпочесніших відзнак у ділянці культурної спадщини та музейної сфери в Європі. Нагороду ми отримали за професійну стійкість, за професіоналізм, виявлені на початку повномасштабного вторгнення росіян в Україну і, власне, конкретно за виставку "Україна — розп'яття". Це наш внесок у боротьбу та на інформаційному фронті", — повідомив генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук.

Атмосфера на церемонії нагородження була особливою, пригадує куратор виставки Юрій Савчук. Іноземні колеги з 92 музеїв світу, що увійшли до шорт-листа фіналістів, стоячи аплодували українським музейникам.

"Україна — розп'яття" — це перша виставка у світі, створена під час війни. Всі її експонати зібрані після повномасштабного вторгнення Росії.

Виставка об'єднує дві великі частини, що мають назви "Орда" та "Україна — розп'яття". В кожному залі відвідувачів зустрічає титульна інсталяція, на якій зроблений ключовий акцент.

"У першому залі ми бачимо перед собою червону зірку, наповнену чоботами окупанта. Це такий усталений, традиційний, відомий, зрозумілий символ агресії, окупації, насилля для багатьох народів в усьому світі", — провадить Юрій Савчук.

Автор знакової інсталяції — художник Антон Логов. У Нью-Йорку експозиція викликала жах та обурення кремлівських пропагандистів, адже символізує радянську ідеологію, яку успадкували росіяни.

"Головна мета виставки — показати справжнє обличчя агресора і наслідки "руського міра" в Україні. Одним з найбільш успішних проєктів на міжнародній арені, пов'язаних з цією базовою виставкою, був "Трибунал". Експозицію розгорнули у будинку, розташованому навпроти Організації Об'єднаних Націй", — провадить гендиректор Національного музею історії України в Другій світовій війні Юрій Савчук.

Експонуються і церковні артефакти як символ понівеченого російським вторгненням, але живого, духовного та культурного світу України.

"Це реліквії зі знищених українських храмів або розстріляних російськими загарбниками церков. Вони були привезені з Київщини. Переважно це броварський шлях, але разом із тим центральний експонат цієї композиції — ікона з храму святого Димитрія Ростовського з Макарова", — розповів завідувач відділу міжнародної співпраці музею Дмитро Гайнетдінов.

Всередині ікони й досі видніється уламок російського снаряда. Серед музейних об'єктів — купол спаленого дерев'яного храму із села Лук'янівка та деякі предмети побуту з Іванківського музею, де зберігалися картини відомої художниці Марії Примаченко. Їх вдалося врятувати завдяки музейним працівникам і небайдужим містянам.

"Ми зараз, на жаль, можемо лише споглядати частини конструкцій музею, які були привезені прямо з попелища. Можемо констатувати те, що така звіряча жорстокість до української культури з боку російських загарбників пояснюється тим, що ця агресивна російська ідеологія "руського міра" заперечує існування українців, як окремого народу, а відтак заперечує право українців мати свою культуру, свою історію", — резюмував Дмитро Гайнетдінов.

Російські загарбники нищать усе на своєму шляху: музейні колекції, освітні та медичні заклади, житлові будинки, катують і вбивають мирних українців.

"37 днів пекла" — таку назву має експозиція, присвячена мешканцям Гостомеля, які понад місяць прожили в бомбосховищах. Відвідувачам представлена амуніція, зброя, пропагандистські та особисті речі росіян. Більшість предметів — у контейнерах від ворожих ракет, що слугують імпровізованим вітринами.

"Я тримаю в руках шолом російського пілота. Його прізвище Сафаргалеев. Це командир ескадрильї гелікоптерів, які атакували Гостомель у перший день повномасштабного вторгнення, який був збитий у перший день. Це справді унікальні артефакти, які розповідають про оборону Києва. Шолом, наприклад, нам передали з Головного управління розвідки", — резюмував Юрій Савчук.

До збору експонатів підштовхнула зустріч з Валерієм Залужним у березні 2022 року. На деокупованих територіях, котрі ще були заміновані, музейників супроводжували військові. За перші місяці повномасштабної війни вдалося зібрати понад 1 700 предметів.

Виставка працює з травня 2022 року. За цей час її побачили майже 150 тисяч людей.

Також цікаво:

Прямий ефір