Як у Криму — погляд "Дому" на Вашингтон напередодні зустрічі президентів США та України

Вашингтон готується до візиту Володимира Зеленського. Зустріч президентів України та США призначена на 31 серпня.
Шефредактор телеканалу "Дом" Олексій Мацука сьогодні, 28 серпня, в прямому ефірі зі столиці США повідомив про основні процеси.
— Яка атмосфера напередодні зустрічі в місті?
— Я приїхав до Вашингтона практично відразу після Кримської платформи, яка відбулася в Києві 23 серпня. І ось погода тут абсолютно точно нагадує кримський клімат, в окрузі Колумбія. Прямо виходиш, і таке враження від кількості місцевої рослинності й клімату, що знаходишся в Криму. Я сподіваюся, що це також допоможе президентам говорити про кримські проблеми та про Донбас.
Так, це гумор. Однак обидва президенти обговорюватимуть дуже серйозні теми.
— Понад два роки немає посла Сполучених Штатів в Україні. Чи є прогнози, призначать його, хто їм буде і коли?
— Дійсно, два роки вже у Штатів немає свого посла в Україні. Й, відповідно, це наштовхує на певні думки про увагу до проблем українського треку.
Проте, це питання вирішується. Про це сьогодні в інтерв'ю телеканалу "Дом" заявив експосол США в Україні Вільям Тейлор. Повну версію інтерв'ю ми покажемо 30 серпня на всіх діджиталплатформах "Дому".
Поки ж я скажу так. Попри те, що зараз в Києві немає посла США, але при цьому є повірена з питань США в Україні — це Христина Квін. Вона дуже активна у своїх діях в Україні. Й нещодавно в Києві був також представник Держдепартаменту пан Кент. І він теж зустрічався з нашими високопосадовцями для того, щоб обговорювати спільний курс Києва і Вашингтона з дуже багатьох питаннь. Загалом, чекаємо призначення посла.
— Зараз активно у всьому світі обговорюється ситуація в Афганістані. Чи не затьмарить вона питання України?
— Теж це питання обговорювали ми з паном Тейлором в інтерв'ю.
Але скажу так. Прибувши до Вашингтона, я передусім включив місцеві телеканали. І скажу, що на них усіх повістка про Афганістан. Про це говорять всі та всюди. Мітинги проходять біля Білого дому — як прихильників Байдена, так і супротивників.
І, до речі, у Вашингтоні в аеропорту імені Даллеса ми теж зустріли людей, які змушені були покинути Афганістан, іммігрувати до Штатів, щоб зберегти свою безпеку.
— Нещодавно була стаття директора інституту Міжнародних досліджень Майкла Макфола у The Washington Post. У ній він говорив, що зараз у Байдена є така собі золота акція — після Афганістану на прикладі України показати, що США сильна країна. Чи є зараз у Вашингтоні розмови в цьому плані?
— Не можна порівнювати Кабул і Київ. Такі порівняння носять завжди маніпулятивний характер. Бо це абсолютно різний контекст, це абсолютно різна історія, це різна політична повістка тощо.
Тому говорити про допомогу Штатів Україні й про те, що відбувалося в Афганістані, потрібно окремо. Проте, деякі аналітики та експерти в Україні дозволяють собі такі порівняння.
В Україні діє багато гуманітарних програм, які спрямовані на технічну допомогу, на підтримку реформ, на антикорупційні зусилля офіційного Києва.
Насправді, візит Зеленського до Вашингтона — це знак того, що це партнерство буде лише посилюватися, будуть з'являтися нові форми для розвитку відносин, нові діалоги щодо Донбасу, можливо.
Ось, приїхавши з Європи сюди, до Штатів, у мене склалося враження, що повістка України тут досить активна, щільна. І ця щільність обговорення дуже серйозна. Бо ті діалоги та розмови, які ми ведемо з експертами, з дипломатами, з представниками Держдепартаменту США, з представниками Білого дому, з профільними людьми, які займаються питаннями Євразії, — вони дуже підковані в усіх справах України. Зокрема, стежать уважно і за Російською Федерацією.
Тому, звичайно, Україна на першому місці не тільки у нас в регіоні Східної Європи, та не тільки для нашого Європейського регіону. Але і тут, по інший бік океану також.
— Нагадаю, що переговори між Зеленським і Байденом йтимуть перед білорусько-російськими військовими навчаннями "Захід-2021". Чи повинні ми ставити певні умови, що якщо Російська Федерація підіймати градус конфлікту, то США зроблять відповідні певні дії. Або ж таку тему варто не підіймати, про неї не варто взагалі говорити?
— Це можна все підіймати, про це варто говорити. Але річ у тому, що рух має бути взаємонаправленнним. Тому що частина цього конфлікту на Донбасі, це і відповідальність України в здатності відповідати на виклики з боку Російської Федерації
По-моєму, на грудень заплановано Саміт демократії, який буде проходити під керівництвом Байдена. Там також будуть представлені країни Східної Європи. І хотілося б, щоб там була представлена і наша демократія, українська модель.
Якщо говорити про взаємний обмін з треку озброєнь між США та Україною, думаю, це питання буде номер один на порядку денному зустрічі президента Байдена з президентом Зеленським. Тому що, дійсно, у вересні стартують навчання "Захід-2021", і ми, в Україні, не впевнені в адекватності поведінки президента Володимира Путіна. Але я сподіваюся, що ця зустріч Зеленського з Байденом протверезить Володимира Путіна, і він задумається над тією роллю, яку він все-таки ще зможе зіграти, зупинивши криваву бійню проти нашої країни на сході та окупацію українського Криму.