Друга річниця звільнення Ірпеня від російських окупантів та відкриття драмтеатру Заньковецької — 28 березня в історії 

Зустрічаємо четвер, 28 березня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

28 березня 1842 року у Львові відкрили Національний академічний драматичний театр імені Марії Заньковецької. Будівництво споруди за кошти графа Станіслава Скарбека велося шість років. Фундаментом стали 16 000 дубових колод, вбитих у землю. Матеріали для будівництва завозили з різних куточків світу. Архітектура споруди виконана у стилі віденського класицизму за проєктом Людвіга Піхля та Йогана Зальцмана. Урочисте відкриття театру на 1460 глядацьких місць відбулося виставою "Життя як сон".

28 березня 1910 року у Франції піднявся у повітря перший у світі гідроплан. Так званий летючий човен з шасі на поплавках сконструював та випробував марсельський інженер Анрі Фабр. Апарат піднявся у повітря з поверхні озера Бер. У той день гідролітак успішно здійснив чотири польоти на висоті кількох метрів. Наразі він експонат німецького музею Цеппелін. 

Цього дня 1930 року найбільші турецькі міста Константинополь та Ангору перейменували на Стамбул та Анкару. Цьому передував розпад Османської імперії та встановлення Турецької Республіки. Перейменування ми влада прагнула зміцнити національну ідентичність населення, змінивши грецькі назви, які турки вважали архаїчними, країна попрощалася з історичним минулим. 

25 років тому відбулася різанина в Ізбиці — одне з наймасовіших вбивств під час Косовської війни. Тоді сербська поліція та югославські спецпідрозділи вчинили жорстоку розправу над жителями косовського села. Розстріляли, за різними даними, від 90 до 147 албанців, переважно чоловіків. Цей воєнний злочин проти мирного населення був згаданий у розслідуваннях Міжнародного кримінального трибуналу по колишній Югославії в обвинуваченні Слободана Мілошевича. 

28 березня 2024 року — друга річниця звільнення Ірпеня від російських окупантів. Місто стало форпостом на шляху ворога до столиці та отримало звання "Місто Герой". Російські військові перебували в Ірпені 23 дні. В цей час у місті залишалося кілька тисяч людей, які жили без зв'язку, електроенергії та тепла. Містяни ставали жертвами загарбників. Під час окупації було знищено близько 75% інфраструктури населеного пункту. Місто герой Ірпінь — один із символів геноциду українського народу. 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір