День вишиванки та евакуація українських військових з заводу "Азовсталь" — 16 травня в історії

Зустрічаємо четвер, 16 травня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

16 травня 1648 року у битві під Жовтими Водами козаки здобули першу перемогу у визвольній війні. Війську Богдана Хмельницького з союзниками татарами завдали поразки польській армії під керівництвом Стефана Потоцького. Успіх у першій масштабній битві у період національно визвольної боротьби українського народу допоміг відновити ідею української державності та породив надії вийти з-під впливу Речі Посполитої.

95 років тому в Сполучених Штатах Америки відбулася перша церемонія вручення премії "Оскар". Захід, квиток на який коштував п'ять доларів, провели у голлівудському готелі "Рузвельт". Його відвідало 250 гостей. Вручення премії тривало близько 15 хвилин, а переможці були вже відомі. Головну нагороду за найкращий фільм отримала стрічка про льотчиків у Першій світовій війні "Крила".

У ніч проти 16 травня 2004 року Україна вперше перемогла на Євробаченні за перше місце міжнародного пісенного конкурсу у турецькому Стамбулі боролися представники 36 країн. Україну представляла львів'янка Руслана Лижичко з запальною піснею "Дикі танці" та шоу з трембітами. Українка за свій виступ отримала рекордні на той час 280 балів.

Сьогодні в Україні відзначають День вишиванки. Мета цього свята — популяризація вишиванки як повсякденного вбрання. Ідея свята виникла 2006 року у студентки з Чернівців Лесі Воронюк. Спочатку це була невелика акція, на яку зібралося кілька молодих людей. Нині — це глобальний міжнародний рух для українців по всьому світу. День вишиванки об'єднує, прославляє нашу культуру та спростовує міфи російської пропаганди.

Два роки тому розпочалася евакуація українських військових з заводу "Азовсталь". Бійці, які 86 днів захищали Маріуполь від окупантів, отримали наказ припинити оборону металургійного гіганта та скласти зброю. З території комбінату вийшло близько 2 500 людей. Їх вивезли на територію самопроголошеної ДНР. Більшість опинились у виправній колонії в Оленівці, де в липні 2022 року росіяни влаштували теракт. Тоді загинуло понад 50 українських полонених. За два роки з російських катівень вдалося повернути частину захисників Маріуполя. Проте у полоні досі залишається 900 "азовців".

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір