День пам'яті полеглих захисників України та створення Пересопницького Євангелія: 29 серпня в історії

Сьогодні, 29 серпня, — День пам'яті захисників, які загинули у боротьбі за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. Дату встановлено на згадку про одну з найтрагічніших подій у сучасній українській історії. Про це йдеться у програмі "Ранок Вдома".

У 2014 році цього серпневого дня підконтрольні Кремлю війська розстріляли колону українських захисників, які потрапили в оточення під Іловайськом в Донецькій області. У ніч проти 29 серпня президент Росії Путін закликав підконтрольні йому збройні формування відкрити гуманітарний коридор для українських солдатів. О 8:15 ранку почався рух за попередньо узгодженим маршрутом. Однак замість мирного відходу відбувся розстріл українських воїнів. У боях за Іловайськ загинули 366 людей, 429 отримали поранення, 300 потрапили в полон, 84 пропали безвісти.

А 1561 року в цей день було дописано Пересопницьке Євангеліє. Над ним працювали п'ять років: спочатку у Дворецькому монастирі, потім — у Пересопницькому. Це один із перших перекладів канонічного Євангелія староукраїнською мовою. Текст Святого письма написано на пергаменті чорним чорнилом і червоною фарбою. Обкладинка виконана з дубових дощечок, обрамлених у оксамит. Оригінал книги зберігається у Києві в Інституті рукопису бібліотеки імені Вернадського. Усі українські президенти під час інавгурації присягають на вірність українському народу, тримаючи руку на Пересопницькому Євангелії.

А 29 серпня 1883 року відзначилося демонстрацією першої електроплити. З'явилася вона завдяки канадцю з Оттави Томасу Ахерну, який був торговцем електротоварами та трохи винахідником. Його дуже цікавило, чи можна обробляти продукти за допомогою електричного струму. І одного разу Ахерн показав своє дітище у роботі. Преса захоплювалася: мовляв, вечеря готується за допомогою приручених блискавок. Відомо, що їжа, приготована таким дивовижним для того часу способом, усім дуже сподобалася.

Читайте також: День народження Матері Терези та відкриття Берингової протоки: 26 серпня в історії

Прямий ефір