Брак фінансування та російські наративи у медіапросторі: з якими викликами зіштовхнулась українська кіноіндустрія та як їм зарадити 

Залаштунки зйомок серіалу "Сховища". Скриншот: kanaldim.tv

Понад 30 серіалів і фільмів були зняті у 2023 році за державної підтримки. У 2024 році вони вийдуть у прокат. Про кіноринок України в умовах війни говорили учасники Зимового кіноринку в рамках Одеського міжнародного кінофестивалю. Одна з головних тем — виклики, пов'язані з великою війною, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома". 

Короткометражна стрічка "Солдатик", комедійний серіал "Новорічна шкереберть", серіал "Сховища. Вісім історій" та ще понад 30 серіалів і фільмів були зняті у 2023 році за державної підтримки. Вже 2024 року їх зможуть подивитися глядачі. Прем'єри стали яскравим прикладом того, як українське кіно знаходить свого глядача та витісняє російський контент в медіапросторі України. 

"Може, для когось це не перемога, але моє оточення та й я сама, вважаю це перемогою. Бо кожен новий український фільм чи серіал — це мінус один тайтл, куди може зайти історія, яка просуватиме російські наративи", — заявила генеральна директорка ДП "Мультимедійна платформа іномовлення України" Юлія Островська.  

Нині українська кіноіндустрія переживає непрості часи. Брак коштів, складнощі з логістикою, повітряні тривоги, нестача професіоналів — це лише маленька частина проблем українських кіновиробників. Тому першочергове завдання — зберегти те, що є. 

"Дуже важливо не втратити те, що встигли напрацювати. Бо кількість переростає в якість. Ми так довго до цього йшли. Індустрія розвивалася. Треба йти далі, щоб не було стагнації. Війна закінчиться. Ми переможемо. Треба зберегти потенціал", — додає Юлія Островська.

Це один з меседжів Зимового кіноринку, який відбувся в межах Одеського кінофестивалю у Києві. Цього разу в одній залі зібралися топменеджери провідних українських компаній, телеканалів та медіаплатформ, щоб обговорити виклики, які війна поставила перед кіноіндустрією, і знайти шляхи розв'язання спільних проблем. Одна з них — зменшення підтримки від держави. 

"Якщо, наприклад, державної підтримки не буде, то вже через рік не буде українського кіно. Буде ситуація, яка була до 2017 року, коли випускали максимум два чи три фільми на рік. Тому зараз дуже важливо об'єднуватися, спілкуватись одне з одним, розв'язувати проблеми, продовжувати створювати кіно. Треба робити все для того, щоб індустрія працювала", — пояснює генеральна директорка ОМКФ Анна Мачух.

Цей Зимовий кіноринок пройшов під гаслом "Об'єднання заради перемоги". На думку експертів та учасників дискусії, об'єднатися означає зберегти й навіть зміцнити українську кіноіндустрію у часи війни. 

"Зменшилися можливості щодо залучення коштів у виробництво, та й держава зменшила обсяг фінансування. Як виживати в цих умовах? Очевидно, що тільки поєднавши ресурси та можливості. Під час дискусії звучали пропозиції щодо розширення співпраці. Зокрема, формувати єдиний цілісний проєкт, який міг би допомогти нам створити продукт, якого вкрай не вистачає. Та дати його споживачеві", — заявив виконувач обов'язків міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв. 

Головна мета панельної дискусії — познайомити представників фестивалів, кінотеатрів та кіновиробників, допомогти кінокомпаніям знайти партнерів та інвесторів і разом розвивати індустрію, яка опинилась у складній ситуації. 

"Кіно знімають, випускають у прокат. Ми зустрічаємося та намагаємось проводити фестивалі. Будь-які події насправді дуже складно проводити в Україні. Щоб оговтатись, нам потрібно перемогти. Тоді вже ми можемо говорити про розвиток. Наразі наше завдання — це вижити та продовжувати створювати контент. Бо насправді все те, чим ми так пишаємося — торішні результати прокату та кінофестивалів, це те, що створювалося до початку повномасштабного вторгнення", — резюмує генеральна директорка ОМКФ Анна Мачух.

Попри шалену популярність соцмереж і коротких відеоформатів, кіно залишається міцним та дієвим інструментом контрпропаганди та просвіти. Саме тому українські кіновиробники шукають шляхи збереження індустрії та наближення перемоги України. 

Читайте також: Мають бути і дрони, і серіали, і авторське кіно, і кіно для масового глядача, — директорка ДП "МПІУ" Юлія Островська на Зимовому кіноринку ОМКФ

Прямий ефір