Боротьба з кінопіратством в Україні: "Утро Дома" з Сергієм Нітецьким

Сергей Нитецкий. Фото: kanaldom.tv

Кінопіратство — величезна проблема як в Україні, так і в усьому світі. Попри те, що в Україні є достатньо майданчиків для ліцензійного перегляду фільмів, також продовжують процвітати сайти, де розміщені піратські версії кінострічок.

Як із цим борються в Україні та яке покарання загрожує камкордерам — розповів заступник керівника Української антипіратської асоціації Сергій Нітецький в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Анастасія Касілова та Костянтин Октябрський.

— Ви самі колись дивилися піратську версію кіно?

— Дивився. Але це було дуже давно.

— Чому почали боротися з піратством?

— Кожна праця повинна оплачуватися. Якщо хтось витрачає свої сили, свою енергію, свої знання на щось, а хтось користується цим безкоштовно, це несправедливо. Я колишній працівник МВС України. Тому для мене захист когось або чогось має своє професійне значення.

— Як саме відбувається боротьба з таким піратством?

— Ми є представниками за дорученнями кінокомпаній Голлівуду й українських кінодистриб’юторів. Наприклад, таких, як-от компанія B&H, "Кіноманія", UFD, "Своє кіно", "Вольга Україна". Наше основне завдання — превентивні заходи.

Свіжий приклад. В один з одеських кінотеатрів один з дистриб’юторів повинен дати своє добро на використання його фільмів для демонстрацій. До нас звернулися і кінотеатр, і дистриб’ютор. Просимо подивитися, наскільки забезпечений кінотеатр необхідними заходами від камкордингу. Камкординг — це запис фільму під час його демонстрації в кінотеатрі. Від цього, звичайно, страждає виробник кіно — кіностудія і, звісно, кінодистриб’ютор.

— Скажіть, звідки з’являються піратські версії в інтернеті? Адже вони там переважно в гарній якості та з дубляжем.

— Справа в тому, що деякі кіностудії вирішили трохи випередити інтернетпіратів і почали офіційно викладати свої фільми на своїх інтернетмайданчиках. І тоді людина платить якусь суму за те, щоб зайти на цей сайт і подивитися фільм, який сподобався.

— Повернімося до кінотеатрів.

— З 26 квітня 2017 року, коли набув чинності закон України про державну підтримку кінематографії, було введено таке поняття, як камкординг. Після цього, з 2017 року, в Україні зафіксовано два випадки, коли такі люди були затримані в кінотеатрі. Зареєстровані кримінальні провадження, і через деякий час були ухвалені судові рішення.

— Чому так мало випадків? Через те, що посилилася відповідальність?

— Раніше камкординг відносили більше до шахрайства. Зараз існує стаття, що визначає або штраф, або обмеження волі, або позбавлення волі. Але позбавлення волі, слава богу, ще ніколи не було у нас. Ми не прихильники того, щоб людей дійсно садили.

— Які це штрафи?

— Якщо розглядати конкретні випадки, в 2018 році такій людині присудили штраф розміром 5 400 грн.

— Який це був фільм?

— "Темні часи" компанії Fox. У всьому світ у камкордерів користуються популярністю фільми компанії Warner Bros. Дуже часто ми організовуємо та беремо участь у захисті конкретного фільму компанії Warner Bros у деяких кінотеатрах України. Залучаємо до цього насамперед працівників кінотеатрів.

— Попри все це, в інтернеті є багато сайтів з піратськими версіями фільмів. Як ви боретеся з такими сайтами?

— Здебільшого це, звичайно, сайти російські. Це іноземні сайти переважно. Кіберполіція наша, треба віддати їй належне, дуже уважно стежить за цим.

— А що вони роблять? Блокують сайт?

— Притягають до відповідальності та закривають ці сайти. Законодавча база України з цього боку одна з передових у Європі. Не в багатьох країнах є кримінальна відповідальність. Але поки, на жаль, ми повинні говорити про те, що найефективніший спосіб — це саме кримінальна відповідальність за такий вид правопорушення.

В адміністративному законодавстві теж є певні статті, які покликані складати адміністративний протокол на правопорушників за незаконну демонстрацію фільмів. Пляжні демонстрації, наприклад. Справа в тому, що організатори таких кінотеатрів не мають ніякого права це робити.

Медіа-партнери
Прямий ефір