Батумську декларацію підписали Україна, Молдова та Грузія — про що в ній йдеться (ВІДЕО)

Подписанты Батумской декларации. Фото: pravda.com.ua

Батумську декларацію з інтеграції до ЄС підписали Україна, Молдова та Грузія. У Батумі завершилася зустріч лідерів країн "Асоційованого тріо" — президента України Володимира Зеленського, президентки Молдови Маї Санду та президента Грузії Саломе Зурабішвілі, інформує "Дом".

Зеленський під час переговорів зазначив, що країни, які підписали Асоціацію з Євросоюзом (Україна, Молдова, Грузія), потребують чіткіших сигналів від Брюсселя, оскільки Росія активно протидіє їх євроінтеграції. Президент України закликав ЄС до більш рішучих дій.

"Відсутність з боку Євросоюзу стратегічного бачення цілей "Східного партнерства" робить цей формат не таким предметним, напівживим. Нам не потрібен саміт заради саміту. У нас гинуть люди, у нас війна. Агресія Російської Федерації, що триває, гібридні атаки, окупація суверенних територій спрямовані на те, щоб істотно гальмувати наш рух до цієї інтеграції. Тому важливий рух назустріч і важлива підтримка з боку ЄС", — зазначив Зеленський.

Представники трьох країн провели переговори з головою Європейської Ради Шарлем Мішелем. Відбулися зустрічі й сам на сам. Президенти "Асоційованого тріо" вказали на те, що необхідно більше підтримки від Брюсселя на шляху реформ для євроінтеграції. Учасники також відзначили, що у грудні має відбутися наступний саміт "Східного партнерства", куди, крім країн "тріо", входять також Азербайджан і Вірменія. До недавнього часу входила й Білорусь, проте режим Лукашенка прийняв рішення покинути цей формат.

"Ми погодили підходи до проведення саміту "Східного партнерства". Цей саміт повинен бути амбітним і повною мірою враховувати прагнення "Асоційованого тріо". Успіх "Східного партнерства" залежить від нашої здатності визначити його стратегічні цілі. І посилити його геополітичне значення у Східній Європі. Саме в такому ключі ми будемо працювати над декларацією саміту", — заявив президент України.

"Асоційоване тріо" вперше зустрілося на такому високому рівні — це об'єднання було створено ще у травні за участю міністрів закордонних справ. У своїх виступах Мая Санду та Саломе Зурабішвілі відзначили, що у країн фактично немає альтернативи — крім як вступ до ЄС.

"У наших країн є багато спільного, але головне — ми не хочемо повертатися в минуле. Ми готові й рішуче захищаємо наше європейське майбутнє, уникаючи загроз і зовнішніх провокацій. Наша відповідь зрозуміла — це європейська відповідь. Ми ніколи не будемо здаватися і будемо йти до Європи... Ми хочемо досягти більшого, і ми визначили сьогодні ці ділянки. Наше спільне бажання — наблизитися до Європейського Союзу на підставі наших заслуг. А це демократія, боротьба за права людини. Віримо, що маємо потенціал стати членами ЄС, щоб посилити цей союз", — наголосила Санду.

Шарль Мішель заявив, що підтримує інтеграцію трьох країн до Євросоюзу. Також пообіцяв пакет інвестицій для оновлення дорожньої інфраструктури та продовження цифрової трансформації.

"У грудні цього року ми проведемо саміт "Східного партнерства", і я бачу деякі пріоритети. Дуже важливо, щоб наші народи пізнали, що цей саміт буде важливим досягненням для наших громадян. Ми зробимо все необхідне з боку Європейського Союзу для того, щоб посилити діалог на високому рівні, щоб виконати все, що ми пообіцяли громадянам", — сказав він.

За підсумками саміту сторони підписали Батумську декларацію. У ній прописано зобов'язання спільної співпраці для мирного європейського майбутнього, а також те, що євроінтеграція не має альтернативи для цих трьох країн.

Декларація Батумського саміту опублікована пресслужбою Офісу президента України.

"Ми підтверджуємо свою непохитну відданість продовженню процесу нашої інтеграції до Європейського Союзу шляхом всеохопних реформ, спрямованих на зміцнення наших демократичних інституцій, та поступовому наближенню нашого законодавства у відповідних сферах до ключових елементів права ЄС", — йдеться у тексті.

Згідно з підписаним трьома країнами документом, надання європейської перспективи асоційованим партнерам стане потужним стимулом і дасть поштовх для ще глибших і ширших реформ.

"Ми домовились продовжувати співпрацю з інституціями ЄС щодо реалізації на практиці всіх можливостей та потенціалу, передбачених положеннями угод про асоціацію та поглиблених та всеохопних зон вільної торгівлі, що передбачають поступову інтеграцію до внутрішнього ринку ЄС, як це передбачено угодами та не тільки, де існуючий рівень економічної інтеграції дозволяє подальше узгодження політик та регуляторне зближення", — наголошується в тексті.

Крім того, в декларації наголошується стала підтримка "Східного партнерства".

Як зазначив у Facebook прессекретар президента України Сергій Никифоров, "започаткування "Асоційованого тріо" неабияк підтримало український, грузинський та молдавський народи на шляху до Європи".

Читайте також: Лінію дотику з окупованою Абхазією відвідав Зеленський (ВІДЕО)

Нагадаємо, сьогодні президент України перебував з візитом у Грузії, де взяв участь у Міжнародній конференції в Батумі.

Читайте також: Подробиці звільнення яхтсменів в Грузії розповів Кулеба

Прямий ефір