Армія РФ воює з цивільними — факти та притягнення до відповідальності (ВІДЕО)

14-метрова братська могила у Бучі. Фото: ombudsman.gov.ua

Бомбардування шкіл, лікарень та житлових будинків, катування, тортури, зґвалтування, стрілянина у беззбройних. За 10 тижнів повномасштабної війни українські поліцейські зареєстрували понад 10 тис. кримінальних проваджень про військові злочини російських окупантів. Головне завдання — забезпечити невідворотність покарання, інформує "Дом".

Розпочати розслідування військових злочинів російських солдатів в Україні — таку резолюцію ухвалила Рада з прав людини Організації Об'єднаних Націй. У документі посилаються на очевидні випадки тортур, стрілянини та сексуального насильства, а також інші звірства, які задокументувала група ООН.

"Райони навколо Києва, Чернігівська, Сумська, Харківська області, які були під російською окупацією наприкінці лютого та в березні, зазнали досвіду найжахливіших порушень прав людини на Європейському континенті. Катування та насильницькі зникнення, сексуальне та гендерне насильство — список злочинів Росії нескінченний", — заявила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.

Рада ООН з прав людини схвалила резолюцію, оскільки підтверджень злочинів російських окупантів в Україні стає дедалі більше. Наприклад, одне з американських видань опублікувало розслідування про вбивство 37 українців на 7 кілометрах дороги на Київщині. Ділянку траси між селами Мотижин та Ясногородка західні журналісти охрестили "українською дорогою смерті".

"Трупи... Вони вже посиніли. Розстріляні автомобілі, в яких вгадувалися силуети дітей. Тільки ми виїхали із села, це був шлях смерті. З Мотижина до Ясногородки це було просто жах", — згадує мешканець Київщини.

Всі ці люди тікали від окупації, а росіяни вели по них вогонь з мінометів та артилерії. Не шкодували загарбники для українських цивільних і куль. П'ятеро окупантів у середині березня намагалися проникнути в автосалон на околиці Києва. Коли власник та охоронець магазину підійшли з піднятими руками, окупанти їх обшукали та відпустили, а потім розстріляли в спину. Журналісти CNN, які й оприлюднили відео з камер спостереження, назвали побачене "боягузливим, холоднокровним вбивством двох беззбройних людей".

"Я не можу дивитися відео зараз. Я збережу його на хмарі, щоб залишити для моїх онуків та дітей. Вони мають пам'ятати цей злочин і пам'ятати, хто є нашим сусідом", — каже дочка одного із загиблих Юлія.

Пам'ятатимуть про це вбивство не лише жертви, а й винні у трагедії, адже Україна вже розслідує інцидент як військовий злочин. Подібні розслідування проводять і десятки інших країн, а також міжнародні суди.

"Якщо говорити про військові злочини, злочини проти людяності, то це — національні суди та Міжнародний кримінальний суд. Якщо говорити про геноцид, то це — національні суди і під питанням Міжнародний кримінальний суд. Сподіватимемося, що все-таки не буде жодних проблем з цим. Злочин агресії — це спеціальний трибунал", — коментує експерт із міжнародних відносин Захар Тропін.

Відповідальність за звірства понесе як керівництво країни-агресорки, так і російські солдати, які виконували злочинні накази.

"Коли вже підуть ордери на арешт, там уже не матиме значення: це безпосередні виконавці або це ті, хто віддавав накази. Ордери на арешт будуть видані, і ці люди, просто опинившись у будь-якій країні, яка визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, вони будуть автоматично заарештовані", — пояснює Тропін.

Експерти впевнені: збройні сили РФ ведуть війну не проти української армії, а проти беззбройних цивільних. І ці військові злочини їм із рук не зійдуть.

Читайте також: Онлайн-архів воєнних злочинів — МЗС України запустило російськомовну версію

Прямий ефір