Актор Джек Пеланс: пригадуємо історію амбасадора України в Голлівуді

Джек Пеланс. Скриншот: kanaldom.tv

Нещодавно відзначали 104-ту річницю з дня народження голлівудської зірки Джека Пеланса. Це псевдонім українця Володимира Палагнюка, чиї батьки переїхали до США незадовго до його народження. Актор ніколи не приховував свого походження і став амбасадором України у світі, йдеться у матеріалі  "Ранку Вдома".

Володимир Палагнюк — справжнє ім'я Джека Пеланса, народився 18 лютого 1919 в місті Латімер-Майнз, штат Пенсільванія. Американський актор українського походження здобув визнання як актор жанру вестернів. Втім "Оскар" йому вручили у поважному віці за комічну роль в фільмі "Міські Піжони".

З початком Другої світової війни він завершив боксерську кар'єру і вступив до Військово-повітряних сил США. Під час навчального польоту загорівся бомбардувальник. Володимир врятувався, але отримав опіки обличчя. Обличчя у шрамах та хрипкий голос опісля стали у пригоді в акторській кар'єрі та надавали його героям специфічного суворого вигляду. Після лікування та кількох пластичних операцій Володимир Палагнюк повторно брав участь у воєнних діях, демобілізувався 1944 року.

Скориставшись пільгами для ветеранів війни, Володимир вступив до Стенфордського університету на факультет акторського мистецтва. Під час навчання Джек заробляв на життя на різних дрібних роботах: працював у ресторанах, охоронцем, фотомоделлю, репортером у газеті The San Francisco Chronicle.

Дебютом на екрані була роль злочинця у стрічці "Паніка на Вулиці". Переважно йому доводилося грати суворих та жорстоких злочинців. В реальному житті Джек був м'якою, доброю людиною, захоплювався мистецтвом і поезією. Джек Паланс певний час працював також у Європі, де скористався нагодою виконувати приємніші та людяні ролі, до яких не звикла американська авдиторія. Роль, якою пишався сам актор — Деремі Прокоша у стрічці "Презирство".

Джек Паланс шкодував, що більшість ролей, зіграних ним, — це негативні персонажі. Актор дозволяв собі критикувати режисерів, та й свою роботу в Голлівуді часто називав "сміттям".

Син емігрантів, Володимир Палагнюк брав активну участь в українському еміграційному житті Америки. На фестивалі російських фільмів у Голлівуді Джек Паланс відмовився від звання "народний артист Росії".

"Я — українець, а не росіянин", — заявив він, засуджуючи таким чином українофобську політику Росії.

То було у 2004 році.А вже за два роки — у 2006-му, серце Володимира Палагнюка зупинилося. Актор помер на 88-му році життя у своєму будинку в Каліфорнії. Його мрія — зіграти Тараса Бульбу, так і не здійснилася.

"Він був справжнім українцем. Він дуже любив життя, був сильним, за що його і приймали американці. У нього була спрага до життя. Він був абсолютно чесним з собою та оточенням. Актор жартував над тим, що його любов до жінок привела до того, що його зірка на Алеї слави розташувалась якраз навпроти магазину з жіночою білизною. Такі талановиті люди, як Палагнюк, усвідомлюють, що мають вплив на аудиторію. Він свій авторитет використовував для популяризації України та підтримки українців", — резюмував активіст Олексій Прокопенко.

Читайте також:

Медіа-партнери
Прямий ефір