80 роковини катинських розстрілів та знищення крейсера "Москва": 13 квітня в історії

Фото: kanaldim.tv

Зустрічаємо четвер, 13 квітня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

Сьогодні, 13 квітня, виповнюється 136 років від дня народження відомого українського кінорежисера і скульптора Івана Кавалерідзе. Його дитинство пройшло у Полтавській області, а у 22 роки Іван розпочав навчання в Київському художньому училищі. Згодом кілька років стажувався у Санкт-Петербурзі та Парижі. Кавалерідзе став відомим після того, як виграв конкурс на найкращий проєкт пам'ятника княгині Ольги в центрі Києва.

Він також створив перші пам'ятники Тарасові Шевченку і Григорію Сковороді. П'ять років Кавалерідзе працював режисером Одеської кінофабрики. У цей період він поставив кілька відомих стрічок. Зокрема, "Злива", "Коліївщина", а згодом і першу українську кіно оперу "Наталка Полтавка".

Окрім пам'ятників у різних куточках України, на рахунку Кавалерідзе 10 фільмів і така сама кількість театральних п'єс. 1993 року в Києві відкрили меморіальний будинок музей Івана Кавалерідзе. Нині там зберігається більш як п'ять тисяч експонатів, присвячених життю та творчості майстра.

80 років тому світ вперше почув про трагедію у катинському лісі під російським Смоленськом. Німці після окупації міста повідомили, що виявили там поховання понад 20 тисяч польських військовополонених і мирних жителів.

Майже півстоліття радянська влада заперечувала причетність до масового вбивства поляків. Лише в 1990-х роках визнала, що розстріли у Катині були справою рук НКВС. Вбивства тривали з квітня по травень 1940 року. З розсекречених документів стало відомо, що Сталін особисто віддав наказ ліквідувати польських військових та цивільних, які утримувалися в тюрмах і таборах. У Кремлі вважали, що вони становлять загрозу для Радянського Союзу.

Щороку 13 квітня Польща вшановує День пам'яті жертв Катині. Європейський суд із прав людини визнав масовий розстріл поляків у Катині воєнним злочином скоєним під час Другої світової війни.

Рік тому Збройні сили України завдали ракетних ударів по російському крейсеру "Москва". На той момент це був флагман Чорноморського флоту Росії. Саме його екіпаж на початку повномасштабної війни запропонував здатися українським військовим під час атаки острова Зміїний. У відповідь російський корабель почув уже легендарну фразу, що вказувала росіянам відомий напрямок.

Удар з української протикорабельної ракетної системи "Нептун" призвів до депонування боєприпасів на флагмані, після чого там почалась пожежа. Російський крейсер, що відігравав ключову роль командного корабля і вузла протиповітряної оборони росіян, пішов на дно менш як за добу після ураження.

Знищення ракетного крейсера "Москва" колосальна за значенням військова подія та найбільша поразка російського флоту з часів Другої світової війни.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір