7 місць розстрілу, 300 загиблих, знищенні квартали: підсумки роботи слідчих щодо звірств окупантів в Ірпені
Нацполіція відкрила 7,5 тис. кримінальних проваджень за скоєні та за фактами скоєння на території України злочинів військовослужбовців збройних сил Російської Федерації. У місті Ірпінь Київської області 17 квітня завершила роботу спеціальна комісія, яка два тижні проводила оперативні та слідчі дії щодо документування фактів злочинів, які ляжуть у матеріали кримінального провадження та звернення до Міжнародного кримінального суду у Гаазі. Про це розповів перший заступник начальника Головного слідчого управління (ГСУ) Національної поліції України Сергій Пантелєєв.
Попередні дані
З 7,5 тис. кримінальних проваджень майже 70% (понад 5 тис. проваджень) відкриті за ст. 438 Кримінального кодексу України "Порушення законів та звичаїв війни".
Повідомлено про підозру майже 200 особам, які вчинили ці злочини.
"Їхнє місцезнаходження встановлено, і щодо них, у більшості, було обрано запобіжні заходи у вигляді утримання під вартою", — зазначив Пантелєєв.
Сьогодні на звільнених від окупантів територіях Київської, Чернігівської, Сумської, Житомирської та окремих районів Миколаївської області задіяно понад 300 слідчо-оперативних груп. Правоохоронці проводять збирання, фіксування та документування злочинів, скоєних військовослужбовцями Російської Федерації.
У зазначених областях слідчі поліції виявили понад 1000 тіл загиблих та закатованих жителів.
"І ця інформація, на жаль, не остаточна. Наразі триває робота з ідентифікації тіл, проводяться розтини та впізнання. Після проведення необхідних досліджень тіла загиблих передають родичам для їх поховання", — уточнив заступник начальника ГСУ.
За фактами злочинів окупантів опитано понад 2,5 тис. місцевих жителів. Пантелєєв зазначив, що доказова база звірств військових Росії використовуватиметься Україною під час звернення до міжнародних судових інстанцій.
Поліцією задокументовано факти незаконного позбавлення волі окупантами понад 500 мирних громадян, відкрито кримінальні провадження за загибелі понад 2,5 тисячі українців.
На сьогодні зареєстровано майже 900 кримінальних проваджень за фактами безвісти зниклих мешканців. Це стосується як звільнених територій, так і населених пунктів, що поки що залишаються під контролем окупантів. У Нацполіції відкрито спеціальну "гарячу лінію" для родичів осіб, які загинули або зникли внаслідок військової агресії Російської Федерації — 0-894-201-867.
"Ця лінія працює цілодобово, оператори готові надати необхідну консультацію та роз'яснення щодо процедури поховання", — уточнив Сергій Пантелєєв.
Місто-герой Ірпінь
В Ірпені спеціальна комісія в хронології встановила події, що відбувалися з початку війни та подальшої окупації міста.
24 лютого — руйнування трьох основних мостів, через які проходив проїзд в Ірпінь.
4 березня — у житловому кварталі "Річ Таун" (RichTown) розірвалася перша міна калібру 82 мм, випущена російськими військовими з території міста Буча.
Цього ж дня розпочалася евакуація мирних жителів — загалом вдалося вивезти близько 95% цивільного населення Ірпеня. Зазначимо, що станом на 23 лютого у місті мешкало 69 692 особи.
5 березня — з території Буча відбувся мінометний обстріл по блокпосту, розташованому в Ірпені. Після цього на місто почався рух бойових машин окупантів.
Російські військові захопили житловий комплекс "Грін Ярд" (Green Yard), у якому перебували до 25 березня. У цьому районі слідчі встановили такі воєнні злочини армії РФ:
- вони розстріляли 8 цивільних осіб, які були попередньо закатовані;
- розстріляли сімейну пару, яка намагалася евакуюватись із міста на власному автомобілі;
- розстріляли місцевого жителя, який не погодився виконувати накази окупантів;
- 12 громадян, які на думку окупантів сприяли Збройним силам України, також було розстріляно.
"Наразі ми оглянули 269 тіл загиблих жителів міста Ірпінь, вони передані для проведення відповідних судових експертиз для встановлення причин їх загибелі. Після експертиз тіла будуть передані родичам для поховання", — повідомив Пантелєєв.
З 5 по 27 березня — в Ірпені щодня велися бої та артилерійські обстріли. За даними місцевих жителів, які пережили окупацію, переважно обстріли відбувалися з 5:00 до 7:00 та з 18:00 до 21:00.
Близько 30% міста було повністю зруйновано.
6 березня — над затокою річки Буча (Бучанка) спостерігалося не менше трьох заходів по 2 штурмові літаки збройних сил Російської Федерації, з яких велися ракетні обстріли по місту.
28 березня — місто Ірпінь звільнено Збройними силами України.
Після визволення спецгрупою Нацполіції:
- було виявлено 7 місць розстрілу мирних жителів військовослужбовцями РФ;
- для проведення судових експертиз доставлено 256 тіл убитих мешканців;
- опитано близько 118 свідків, які пережили у місті окупацію;
- оглянуто 37 місць, у яких знаходилися нерозірвані вибухотехнічні предмети;
- оглянуто всі житлові квартали, приміщення магазинів, приватні будинки та інші місця, де дислокувалися, ночували та здійснювали мародерство окупанти.
У межах кримінального провадження вже призначено близько 87 судових експертиз, за якими буде дано оцінку всім діям військовослужбовців Російської Федерації.
Один із відпрацьованих кейсів із передачі матеріалів до Міжнародного кримінального суду — це обстріл житлового кварталу "Річ Таун".
"Ми поспілкувалися з жителями, які весь цей час перебували у підвальних приміщеннях, готували їжу на вулицях біля під'їздів. Вони не бачили у цих кварталах Збройні сили України. Тобто у тих кварталах, які зазнавали обстрілів, не було наших військовослужбовців, не було тер оборони. А збройні сили Російської Федерації, захопивши базу в Бучі (це буквально 1000 метрів до цього житлового кварталу), щодня стріляли танками та артилерією по "Річ Тауну", — розповів заступник начальника ГСУ.
Спеціальні групи Нацполіції аналогічно зараз відпрацьовують кожен звільнений від окупантів район країни.
"Над цими всіма кейсами працюють найдосвідченіші слідчі, досвідчені експерти, криміналісти та прокурори. Тому я вважаю, що ми зможемо встановити всю картину та довести всі ці воєнні злочини, які скоєні та скоюються зараз на території нашої країни. І зможемо разом із суспільством та міжнародними партнерами притягнути до відповідальності як виконавців, так і осіб, які віддавали накази", — резюмував Пантелєєв.