Володимир Зеленський заявив, що не відчуває загрози від Китаю

Фото: Axios on HBO

Автор: Джонатан Свон

Київ

Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю Axios на HBO заявив, що не вважає Китай серйозною геополітичною загрозою. Це позиція, яка може викликати у нього суперечки з адміністрацією Байдена і Конгресом, навіть незважаючи на те, що він пообіцяв обмежити контроль Китаю над критично важливими технологічними галузями країни.

Чому це важливо: коментарі Зеленського мають розрив з підходами лідерів сфери національної безпеки США з обох основних політичних партій, які намагаються згуртувати союзників для протистояння загрозі від Комуністичної партії Китаю.

На питання про консенсус, який формується у Вашингтоні про те, що Китай є геополітичною загрозою №1, Зеленський сказав, що не може погодитися з цим, тому що в Україні це не відчувається.

"Між Китаєм і США дійсно йде своєрідна холодна війна... Ми знаємо, що бізнес США представлений в Україні, але також вірно й те, що у нас представлений і китайський бізнес... Я вважаю, що незалежно від приналежності до конкретної нації або національності, якщо люди, бізнес, певна країна відносяться до вас з повагою, шануючи ваш народ і кордони, то вони можуть бути присутніми у вашій країні", — зазначив президент.

У США не так багато важелів, щоб відштовхнути Зеленського від Китаю. Пекін "розтрощив" Вашингтон за допомогою вакцинної дипломатії — це болісна реальність, яку Володимир Зеленський обговорював в інтерв'ю Axios на HBO.

Очільник держави намагався отримати для своєї країни більш якісні американські вакцини. І він також підштовхнув європейців до надання допомоги. Але, з огляду на труднощі, з якими довелося зіткнутися при отриманні доз, він заявив, що готовий працювати з Пекіном, щоб отримати для українського народу більшу кількість безпечної вакцини від COVID-19.

Варто зазначити, що США не пропонували Україні свої вдосконалені вакцини і навіть фактично зробили кроки, щоб ускладнити Зеленському їхнє отримання.

За кадром залишається питання, як поводитися з Китаєм. Це дедалі болісніше питання у відносинах США й України. Представники адміністрації Трампа висловлювали особисту стурбованість з приводу того, що Китай, який став головним торговельним партнером України в 2019 році, наповнив Україну легкими грошима й натомість заглиблюється в найважливіші сектори України, включно з обороною і телекомунікацією.

Офіційні особи США стурбовані тим, що Китай викрадає секрети та негативно впливає на союзників, які стають дедалі більше прив'язані до Пекіну.

Потрібно згадати, що високопоставлені урядовці США протягом багатьох років намагалися переконати Україну не давати Китаю можливість купити "Мотор Січ", виробника авіаційних двигунів, який є перлиною українського оборонного сектору.

В інтерв'ю Володимир Зеленський вперше впевнено заявив, що не дозволить Китаю або будь-якій іншій країні купувати контрольний пакет акцій "Мотор Січ".

"Ніколи, — сказав він. — Не при мені".

Росія — набагато серйозніша проблема для України. Але коли вона анексувала Крим в 2014 році, Китай жодного разу не засуджував її дії. Тому, хоч Зеленський може і не називати Китай загрозою, він знає, що в питаннях російсько-української кризи на нього покластися не можна.

За матеріалами Axios

Прямий ефір