Засядько, Кибальчич, Кондратюк та Корольов: якою була роль українців у дослідженні космосу

Дослідження космосу українцями. Скриншот: kanaldim.tv

У світовому космічному клубі — 12 держав, але в основі багатьох космічних досягнень лежать геніальні ідеї українців. Хто вони — видатні вчені, які відкривали космос, та хто присвоїв їхні досягнення, дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

США та країни колишнього СРСР — головні гравці світового космічного клубу. Вони запустили в космос перші в історії людства місії. Ось тільки в основі багатьох космічних досягнень — геніальні ідеї та невтомна праця талановитих українців.

Олександр Засядько — українець, який був артилеристом в армії Російської імперії. Він народився у селі Лютенька Полтавської області. 1815 року Засядько проводить вдалі експерименти з бойовими ракетами і невдовзі віддає їх на випробування.

Ракети Засядька перевершили аналогічну зброю Конгріва. За дальністю вони досягали відстані до трьох тисяч метрів.

Наприкінці життя Засядько навіть обмірковував, як долетіти до Місяця. Однак історія пам'ятає його як видатного російського винахідника. Типовий приклад того, як імперська Росія привласнювали досягнення українців. Якщо ж талановиті люди виступали проти імперії, їх знищували, а імена забували назавжди.

Саме так сталося з Миколою Кибальчичем — українським революціонером із Чернігівської області. Це він розробив бомби, від яких загинув імператор Олександр ІІ. Наприкінці XIX століття Кибальчича кинули в камеру смертників як терориста, і саме там він створив один із перших в історії проєктів реактивного ракетного двигуна.

"Якщо моя ідея буде визнана здійсненою, то я буду щасливий від того, що зроблю таку величезну послугу своїй Батьківщині та всьому людству", — писав Кибальчич у камері.

Кибальчича стратили, а його проєкт реактивного двигуна побачив світ лише 1918 року — після розпаду Російської імперії.

У ті ж роки юний український студент Юрій Кондратюк розробляв проєкти багатоступеневих ракет і так само як і Засядько, мріяв про освоєння космосу. Ці мрії наприкінці 1920-х років набули конкретної форми. Кондратюк написав книгу "Завоювання міжпланетних просторів".

"Автор сподівається, що йому вдалося презентувати завдання завоювання Сонячної системи не у вигляді теоретичних основ, а у вигляді проєкту, хоч і не деталізованого, але вже з конкретними цифрами, здійснення якого цілком можливе і в наш час", — писав про книгу сам український вчений Юрій Кондратюк.

Кілька років потому книгу Кондратюка купив Конгрес США. Саме його розрахунки лягли в основу американської місії на Місяць. "Аполлони" використовували не лише траєкторію, розроблену українцем. Сама схема посадки, коли від основного корабля відокремлюється місячний модуль, також створена Кондратюком.

Коли США поспішали першими висадитися на Місяць і обігнати СРСР, з ними конкурував інший українець, головний конструктор усієї радянської космічної програми Сергій Корольов. Уродженець українського міста Житомира, не лише розробляв ракети, на яких у космос вирушали перші земляни, а й планував ці польоти.

"Вихідні дані. Сперечаються щодо них сотні людей протягом трьох місяців. Настає момент, коли ці дані мають бути затверджені. За це, згідно з законом і сумлінням, відповідальність несе головний конструктор", — пояснював Сергій Корольов.

Найнеймовірніше, що перед тим, як талановитий українець здійснив космічний прорив, Радянський Союз мало не вбив Корольова. Адже в 1940-х роках вчений був репресований і сидів у таборі за політичною статтею. Витягли його звідти ледь живим. Звичайно, всі досягнення українського конструктора були присвоєні СРСР, а зрештою уже й Росією.

Також цікаво: "Всесвіт.UA": запорожець популяризує контент про космос українською мовою

Медіа-партнери
Прямий ефір