Забрали аби вберегти та дослідити: як Лувр готується до спільної з Музеєм Ханенків виставки

Ікона "Святі Платон і Гликерія". Фото: khanenko.museum

Рідкісні ікони з Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків нині знаходяться у паризькому Луврі. В одному з найпопулярніших музеїв світу стартував український проєкт та ще й українською мовою. Скільки ікон передали французам та чи повернуть їх Україні, дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Французи виставили п'ять ікон з України, врятовані від російських обстрілів. Чотири з них — візантійські, датовані VI-VII століттями. Це ікони з монастиря Святої Катерини на Синайському півострові. Сьогодні вони входять до двадцятки рідкісних артефактів, які зберігаються поза межами Єгипту. До Музею Ханенків, візантійські ікони потрапили 1941 року.

"Чотири українські ікони. Це енкаустика — стародавня техніка малювання воском по дереву. Це перші приклади світової іконотворчості. Такі рідкісні предмети вимагають особливих умов для зберігання", — повідомив директор Департаменту мистецтв Візантії Максиміліан Дюран.

П'ята українська ікона, яку виставляють у Луврі, це мікромозаїка Святого Миколая. Її створювали наприкінці XIII століття з тисяч мініатюрних різноколірних камінчиків. Ще 11 евакуйованих із Музею Ханенків українських ікон зберігаються у сховищах Лувру.

Українські ікони з Музею Ханенків також досліджуватимуть група мистецтвознавців з України, Єгипту та Італії. За словами експертів, саме тут, у Луврі діє єдиний у світі прискорювач елементарних частинок.

За його допомогою проводять аналіз творів художнього мистецтва та архітектури. Пристрій ідентифікує будь-які хімічні елементи, що є на картинах чи іконах. Характер цих елементів, їхня концентрація і розташування встановлюють справжність артефакту та можуть розкрити найбільші його таємниці.

Для українських мистецтвознавців проєкт у Луврі надзвичайно амбітний і перспективний, адже нашу культурну спадщину побачить, дослідить та оцінить міжнародна авторитетна спільнота. Міністерство культури України запевняє, що всі ікони повернуться з Лувру до Музею Ханенків, щойно це буде безпечно.

Нагадаємо, спільна виставка з українським Музеєм Ханенків "Біля витоків сакрального образу. Ікони з Музею Ханенків" стане першою міжнародною співпрацею для відділу мистецтв Візантії та християнства на Сході, який Лувр планує відкрити у 2027 році. Наразі команда французького музею займається масштабним дослідженням візантійської світової спадщини.

Читайте також: "Музейний Оскар" за "розп'яту" Україну: як виглядає експозиція, яка нажахала кремлівських пропагандистів

Прямий ефір