Якою буде освіта у професійних ліцеях у межах реформи профільної середньої освіти — відповідь МОН

У професійному ліцеї. Фото: nus.org.ua

У 2027 році в Україні має запрацювати профільна середня освіта як продовження реформи НУШ. Після 9 класу учні зможуть обирати, де вчитися далі — в академічних чи професійних ліцеях. В останніх вони зможуть одразу здобувати фах, з посиланням на інтерв'ю заступника міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Дмитра Завгороднього "Новій українській школі", інформує "Дім".

Старша профільна школа професійного спрямування функціонуватиме на базі вже існуючих профтехів й закладів фахової передвищої освіти. 

"На відміну від трансформації змісту старшої профільної школи академічного спрямування, де ще потрібно створити мережу закладів, розробити нові академічні профілі та програми, у професійному спрямуванні система вже функціонує", — повідомив Завгородній.

За його словами, трансформація змісту в професійних ліцеях (або коледжах) стосуватиметься академічного складника навчання. Зокрема, загальноосвітні предмети (українська мова, історія України тощо) у професійних ліцеях та коледжах планують пов'язати із професіями, які обрали учні. Нині їх викладають так само, як і у звичайних школах. У МОН вважають, що ці дисципліни варто трансформувати відповідно до професійного спрямування.

"Наприклад, створити окремий курс хімії спеціально для кухарів, а не просто викладати загальну хімію, як обов'язковий предмет раз на тиждень. Якщо ж учні вивчатимуть, як хімія може знадобитися їм під час різних процесів на кухні, то краще розумітимуть, навіщо вона їм потрібна. Так і з іншими професіями. З таким підходом може вивчатися й іноземна мова, яку викладатимуть більш поглиблено з огляду на притаманну для тієї чи тієї професії лексику", — пояснив Дмитро Завгородній.

Курс "Основи підприємництва та економічної теорії", на думку Завгороднього, варто вивчати на реальних прикладах, пов'язаних із професією. За його словами, якщо в навчальних програмах та на заняттях сфокусуватися на тому, що дійсно варто знати людині для своєї майбутньої професії, то в неї з'явиться розуміння, навіщо це вчити.

Читайте также: В Україні планують створити реєстр школярів за кордоном

Прямий ефір