Виставка "Боривітер" Алли Горської зайняла кілька поверхів Українського дому: організатори та родина запрошують на знайомство з художницею
В Українському домі триває виставка "Боривітер", присвячена легендарній художниці-дисидентці Аллі Горській. Експозиція зайняла одразу кілька поверхів. Це перша велика виставка художниці, на якій представлено понад 100 її різнопланових робіт із музейних та приватних колекцій. Одне із завдань заходу — розповісти українцям про героїчну боротьбу шістдесятників, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".
Картини з натяком на недоліки суспільства, яскраві абстракції, портрети видатних українців, зображення мозаїк з українськими героями, унікальні фотографії радянських часів та архівні документи, що розповідають про те, як радянська влада стежила за митцями 1960-х років та як боялась їхньої творчості. Все це частина виставки на честь художниці дисиденти та громадської діячки Алли Горської. Експозиція нещодавно відкрилась в Українському домі й зайняла одразу кілька поверхів та залів.
"Постать Алли Горської уособлює в собі все те, чого ми всі сьогодні потребуємо і прагнемо. Це сила внутрішня, це дух, бажання справедливості, небайдужість. Людина, яка прожила всього 41 рік і трагічно загинула, залишила по собі такий спадок. Ми вважаємо, що ця виставка дуже є оптимістичною, заряджає силою. Ми все зробили, працюючи над експозицією, для того, щоб людина виходила з крилами, як "Боривітер" — птах Горської", — розповіла директорка Українського дому Ольга Вієру.
"Алла Горська. Боривітер" — це перша велика виставка художниці, на якій представлено понад 100 її різнопланових робіт з музейних та приватних колекцій. Крім демонстрації творів мисткині, організатори мають на меті розповісти відвідувачам історію митців шістдесятників, розказати про їхню боротьбу за ідентичність та національні права, без якої сьогодні складно уявити сучасну українську державу та культуру.
"Горська була центром руху шістдесятників. Вона була дуже важливою особою. Була до певної міри такою рольовою моделлю для багатьох. Вона сполучала оці різні кола: мистецьке та літературне. Її позиція громадянська дуже важлива. Вона у свідомому віці обрала свою ідентичність. Вона перейшла на українську мову, хоча вона не знала української. Вона була з російськомовної сім'ї. Алла Горська наполегливо вивчала українську якраз в ті часи, коли це було антитрендом", — зазначила співкураторка виставки, співфундаторка артфундації "Дукат" Олена Грозовська.
Велика виставка робіт Алли Горської — це спільний проєкт Українського дому й артфундації "Дукат". Команда Фундації багато років займається дослідженням творчості художниці та як ніхто розуміє цінність її спадщини для нащадків.
"В нас відбувалися персональні виставки Алли Горської, але меншого масштабу. Це — велика, потужна, найбільша в історії України, експозиція робіт Алли Горської. Це історична, не побоюся цього слова, подія. Її постать надзвичайно важлива для українського мистецтва, для українського громадянського руху, для вивчення історії. Ми маємо розуміти, хто є хто ці люди, які в найтемніші часи продовжували боротись за Україну", — продовжила Олена Грозовська.
Нині більшість монументальних робіт Алли Горської майже втрачена. Частина мозаїк залишилася на тимчасово окупованій території, інша частина була зруйнована під час жахливих обстрілів. Приклад — мозаїчне панно "Боривітер" у Маріуполі, назва якого увійшла до назви самої виставки.
"На підконтрольній Україні території залишилось дуже мало її робіт, оскільки вона багато працювала саме на сході України. Зокрема, в Донецьку та Маріуполі. В Києві залишився єдиний її вітраж — це панно "Вітер". На виставці також представлений ескіз до цього вітражу", — додала співкураторка виставки.
Також до організації виставки долучилась родина Алли Горської. Діти та онуки художниці надали твори з сімейної колекції.
"Для мене Алла Горська не як бабуся, а як діячка, є великим прикладом боротьби. Це особистість, яка не здавалася, на яку важливо опиратися зараз. Вона теж творила у важких умовах. Вона не боялася, йшла вперед, та поплатилася за це життям. Втім, вона дала нам базу, на якій ми далі можемо будувати свою ідентичність", — резюмувала онука Алли Горської Олена Зарецька.
Побачити роботи Алли Горської та познайомитись з її історією детальніше можна в Українському домі з вівторка по неділю. Виставка триватиме до 28 квітня.
Читайте також: Українка за вибором: в "Українському домі" відкрилась виставка художниці-шістдесятниці Алли Горської